سوره سینما

پایگاه خبری-تحلیلی سینمای ایران و جهان

sourehcinema
تاریخ انتشار:۲۸ خرداد ۱۴۰۳ در ۷:۱۸ ب.ظ چاپ مطلب
به تهیه‌کنندگی میلاد باقری؛

روایت زندگی اردشیر کاظمی در مستند «گیله پیرمرد»

Gile-Piremard

مستند «گیله پیرمرد» به کارگردانی علی رستگار و تهیه‌کنندگی میلاد باقری که به شخصیت و زندگی اردشیر کاظمی، بازیگر سینما و تلویزیون می‌پردازد، در تهران کلید خورد.

به گزارش سوره سینما، مستند «گیله پیرمرد» به کارگردانی علی رستگار و تهیه‌کنندگی میلاد باقری که عنوان آن به معنی پیرمرد اهل گیلان است، با محوریت شخصیت بامزه، جذاب، صریح‌اللهجه و درعین حال در برخی مواقع ناخشنود و گلایه‌مند اردشیر کاظمی روایت می‌شود و گروه سازنده مستند در سفری چندروزه به بندر انزلی (زادگاه این بازیگر) و رشت او را همراهی می‌کند.

اگرچه اردشیر کاظمی را معمولا در نقش‌های کوتاه و با دیالوگ‌هایی مختصر و کم و بیش شبیه کاراکتر واقعی خودش در فیلم‌ها و سریال‌ها به یاد می‌آوریم اما او شخصیتی فرهیخته، کتابخوان و درحال مطالعه مدام روزنامه‌ها و مجلات است و تحلیل‌ها و نظرات دقیق و بی‌پرده‌ای درباره شخصیت‌های تاریخ معاصر و اتفاقات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دارد.

برخلاف شایعه‌ای که درباره کاظمی به عنوان مسن‌ترین بازیگر ایران مطرح است، وی سال ۱۳۱۷ به دنیا آمده و ۸۶ سال دارد. فیلم‌های «دایره زنگی» و «در دنیای تو ساعت چند است؟» و سریال‌های «پژمان»، «لیسانسه‌ها» و «مگه تموم عمر چندتا بهاره؟» از مهم‌ترین آثار کاظمی است.

آرش داوری توفیق و محمدعلی طهرانی تصویربرداران مستند «گیله پیرمرد» هستند که برای حضور در جشنواره سینماحقیقت آماده می‌شود.