سوره سینما

پایگاه خبری-تحلیلی سینمای ایران و جهان

sourehcinema
تاریخ انتشار:۲۱ بهمن ۱۳۹۱ در ۱۲:۴۶ ب.ظ چاپ مطلب
پرونده سی و یکمین جشنواره فیلم فجر بسته می‌شود/

یک اختتامیه کوتاه و جذاب در انتظار اهالی سینما

salon-milad

کارگردان مراسم اختتامیه سی و یکمین جشنواره فیلم فجر جزئیات برنامه ریزی برای این مراسم را اعلام کرد.

کارگردان مراسم اختتامیه سی و یکمین جشنواره فیلم فجر جزئیات برنامه ریزی برای این مراسم را اعلام کرد.

سوره سینما- محمد حمیدی مقدم کارگردان مراسم افتتاحیه و اختتامیه سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم فجر در گفت و گو با ستاد خبری این رویداد سینمایی گفت: مهمترین بخش اختتامیه در هر وضعیتی اهدای جوایز آن است. امسال برخلاف سال قبل که مراسم اختتامیه در تالار وحدت برگزار شد، این مراسم در سالن اصلی مرکز همایش های برج میلاد که ظرفیت ۱۷۰۰ نفری دارد، برگزار می شود.

وی افزود: در بحث استقبال از میهمانان همان طوری که در مراسم افتتاحیه جشنواره و همین طور در مراسم اختتامیه بخش بین الملل دیدید، ما مسیری را برای ورود فیلمسازان و عوامل فیلم ها طراحی کردیم. در مراسم افتتاحیه و اختتامیه بین الملل با توجه به میهمانانی که داشتیم یک طراحی صحنه فاخر، کلاسیک و معماری کاملا ایرانی را انتخاب کردیم. اجزاء و المان های مدرن آرام آرام در دکور دوم در اختتامیه بین الملل سرایت کرد و در اختتامیه سینمای ایران کاملا شکل مدرن به خود می گیرد، یعنی ما دیگر دکورهای حجیم نداریم و به دلیل وجود خود سالن، کاملا از امکانات دیجیتال و خود عنصر تصویر بهره می گیریم. این کار توسط تیم مجرب گرافیست و ویدیو گرافیک انجام می شود که چیزی حدود یک ماه روی آن کار شده است. در واقع کسانی که وارد سالن می شوند از لحظه ورود کاملا با تصویر گره می خورند.

حمیدی مقدم اضافه کرد: برای بخش های مختلف برنامه ریزی هایی صورت گرفته است که بخش بیرونی مان بسیار متفاوت است. دو سال است که حرکت جدیدی را از جشنواره سی ام آغاز کردیم و آن استقبال از هنرمندان سینمای ایران است که در بخش افتتاحیه کوچه انقلاب بسیار خوب به نتیجه رسیده است. کوچه انقلاب فضایی بود که محترمانه فیلمسازها  و گروه های اصلی تاثیرگذار در خلقت یک فیلم مورد استقبال ویژه ای قرار می گرفتند که این کار از سال پیش شروع شد و امسال کاملتر شد، ضمن اینکه در سال های قبل  برنامه ریزی ها به این شکل نبود. به عنوان مثال، شاید به آنها کارت نمی رسید، شاید در مراسم افتتاحیه شرکت نمی کردند و تنها کارگردان فیلم مورد توجه قرار می گرفت اما از سال قبل یک سری از کارها را انجام دادیم و فعالیت هایی در زمینه فضاسازی بیرونی قبل از مراسم داشتیم که این خود اتفاق بزرگی بود. تصاویری در کوچه انقلاب که برای مراسم استقبال بود، در لابی ها و در طول سالن پخش می شد. امسال خوشبختانه ۱۱۰ میهیمان خارجی با استقبال خوبی وارد جشنواره ما شدند و در کمترین زمان ممکن مراسم را دیدند و حالا همین کار را برای مراسم اختتامیه اصلی انجام می دهیم که کار بسیار سختی است. تمام کاندیدای بخش سودای سیمرغ، بخش مستند و گروه های داوری و انتخاب همه با همین ویژگی و همین فضای استقبالی وارد برج میلاد می شوند و از یک فضای طراحی شده و پس از استقبال دبیر جشنواره وارد سالن می شوند. عکاس ها و فیلمبردارها  می توانند  از آنها عکس بگیرند تا به سمت سالن اصلی راهنمایی شوند. میهمان های دیگر ما در فضای بیرونی برج برایشان LED نصب کردیم و فضایی را برای آنها همراه با صدا ترتیب داده ایم که این اتفاق برای اولین بار است که می افتد.

کارگردان مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر در ادامه بیان داشت: در سال گذشته تمام فیلم های بخش مسابقه و حتی بخش بین الملل (سینمای سعادت و جام جهان نما ) کلیپ هایی یک دقیقه ای از فیلم هایشان ساخته شد که همراه با ورود گروه های فیلمساز و گروه  کارگردانی کلیپ ها  به دو زبان فارسی و انگلیسی معرفی می شدند. امسال در اختتامیه اصلی تفاوت های آشکاری نسبت به سال گذشته وجود دارد. اینکه مردم در قسمت ورودی لحظه ای وارد مراسم نمی شوند بلکه مقدمه ای داریم با موسیقی، تصویر، کلیپ ها و فضاسازی  قبل از اختتامیه که آماده می شوند. زمانی که میهمان های ویژه ما که کاندیداها هستند یا می خواهند جایزه بدهند و مقامات وارد سالن می شوند برنامه ریزی شده تا  این افراد بدون ازدحام وارد شوند، ضمن اینکه تمامی کارت ها شماره گذاری شده است و هر مدعوی که دعوت شده جای مشخصی دارد.

وی در ادامه گفت: در بخش موسیقی آریا عظیمی نژاد با ما همکاری می کند تا با حضور بهترین نوازنده ها موسیقی متنوعی را شاهد باشیم. گاهی اوقات فاخرترین موسیقی ها را در بخش افتتاحیه و اختتامیه می آورید اما جای خودش نمی نشیند زیرا مردم در آن زمان شور و شعف جایزه ها را دارند، به همین دلیل سعی شده قطعه موسیقی جای خودش  قرار گیرد و تاثیرگذار باشد، ضمن اینکه با کل مراسم همگن باشد. سعی می کنیم  چهره های مطرح سینما در حوزه های مختلف شرکت داشته باشند و در اهدای جوایز مشارکت کنند.

حمیدی مقدم افزود: کلیپ های بسیار خوبی ساخته شده است که در فواصل برنامه به نمایش درمی آید. یک سری  صحبت ها و سخنان کوتاه خواهیم داشت و به همه مدیرانی که می خواهند صحبت کنند گفته شده مراسم ریتم تندی خواهد داشت. مراسم افتتاحیه را با اینکه چهار بزرگداشت داشتیم بسیار سریع به پایان رسانیدم. از روز اولی که با دبیر جشنواره صحبت کردیم ایشان خودشان دوست داشتند که مراسم ریتم تندی داشته باشد و خسته کننده نباشد و موسیقی بتواند ریتمی را ایجاد کند تا مخاطب خسته نشود.

وی در ادامه اظهار داشت: افتتاحیه را با ۱۶ دقیقه تاخیر شروع کردیم، در مراسم اختتامیه بین الملل پنج دقیقه تاخیر داشتیم مام ویژگی این مراسم این بود که در حدود ۷۰ دقیقه مراسم به پایان رسید و میهمانان خارجی ما که چندین بار در مراسم فجر شرکت داشتند از این موضوع به شگفتی یاد کردند. مراسم اختتامیه در همه جای دنیا مهمترین بخشش اهدای جوایز است و هدف ما اهدای جوایز در کمترین زمان است. زمان اختتامیه با توجه به حجم زیاد جایزه هایی که داریم، چیزی در حدود ۲ ساعت و نیم تا سه ساعت است اما سعی بر این است که از زمان کم کنیم اما طوری که به میهمانان بی احترامی نشود، ضمن اینکه جذابیت ها نشان داده شود. انتخاب برج میلاد یکی از ویژگی های این دوره از جشنواره فیلم فجر بود زیرا فضای استقبال از بخش سودای سیمرغ و فیلم های اول در فضای ورودی برج میلاد توسط هیات ویژه و دبیر انجام شد و فیلمسازان بسیار راضی بودند.