سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ در ۸:۲۸ ب.ظ چاپ مطلب

آغاز بخش بین‌الملل جشنواره فیلم فجر با نام پیامبر اکرم (ص)

eftetahie1

بخش بین‌الملل سی و سومین جشنواره فیلم فجر با نام نامی پیامبر اکرم (ص) آغاز به کار کرد.

بخش بین‌الملل سی و سومین جشنواره فیلم فجر با نام نامی پیامبر اکرم (ص) آغاز به کار کرد.

سوره سینما – به گزارش ارتباطات و اطلاع رسانی سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر، مراسم افتتاحیه بخش بین الملل این رویداد سینمایی با حضور حجت الله ایوبی رییس سازمان سینمایی، علیرضا رضاداد دبیر جشنواره، آرش امینی مدیر بخش بین الملل سینمای ایران، محمد مهدی طباطبایی نژاد مدیر عامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، محمد رضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، مدیران سینمایی، سینماگران ایرانی و بین المللی در فضای باز پردیس سینمایی ملت برگزار شد.

ایوبی در این مراسم خطاب به میهمانان حاضر گفت: از حضور همه شما به ویژه سفرا، هیات داوران که از راه دور رسیدند تشکر می کنم. وی یادآور شد: مطمنم این جشنواره موفق خواهد شد؛ دعا می کردیم در برگزاری افتتاحیه این جشنواره نسیمی به وزد و وزیدن این طوفان،نوید برگزاری جشنواره بهتری را می دهد.

رییس سازمان سینمایی در ادامه از قول حضرت مولانا نقل کرد: از باد پاییز اجتناب کنید برای اینکه همان بلایی که به سر درختان می آورد به سر شما نیز می آورد. البته این شاعر پارسی شدیدا توصیه می کند از باد بهاری دور نشوید از این رو اگر به حضرت مولانا باور دارید بدانید وزیدن این باد به نفع شما است.

eftetahie2

ایوبی خطالب به میهمانان حاضر با اشاره برپایی بخش بین الملل جشنواره فیلم فجر تاکید کرد: امیدوارم این جشنواره بهار سینمای کشورهای شرقی، اسلامی و منطقه باشد و نتیجه آن، همکاری سازنده بین همه ما و شما باشد. وی همچنین از تلاش دست اندرکاران برگزاری بخش بین الملل جشنواره فیلم فجر تقدیر کرد.
در ادامه این مراسم هیات داوران بخش های مختلف معرفی شدند.
آرش امینی در ابتدای این مراسم با تقدیر از حضور میهمانان در برنامه افتتاحیه جشنواره فیلم فجر، اظهار امیدواری کرد بخش های مختلف جشنواره با حضور آنان به خوبی برگزار شود.

علیرضا رضاداد، دبیر جشنواره در ابتدای مراسم افتتاحیه با پاسداشت جان‌فشانی شهدای انقلاب اسلامی و خیر مقدم به میهمانان خارجی اظهار کرد: امیدوارم که تجربه برگزاری مستقل بخش بین‌الملل با توفیقات و دستاوردهای ارزشمندی همراه باشد. از همه هنرمندان و سینماگران ایرانی که در این چند روز وظیفه میزبانی از سینماگران منطقه و جهان را برعهده دارند تشکر می‌کنیم.

وی ادامه داد: صاحب‌خانه این جشنواره همه سینماگران ایرانی هستند. در سی و دومین دوره جشنواره فیلم فجر، اولین برگزاری مستقل این بخش را تجربه می‌کنیم. ۳۲ سال از تجربه همنشینی با سینماگران در جشنواره فجر می‌گذرد. نیمی از آن یعنی تا دوره شانزدهم به صورت غیررقابتی و نیمی دیگر به صورت رقابتی سپری گردیده است و اینک به برگزاری مستقل این بخش رسیده‌ایم. چراکه بر این باوریم که فرهنگ در هر جامعه‌ای مصادیقی اختصاصی دارد اما مفهوم جهانی و رشد و تعالی فرهنگ جز با تعامل امکان‌پذیر نیست و سینما در این میان نقش مهمی دارد.

eftetahie3

رضاداد خاطرنشان کرد: مهمترین و درخشان‌ترین نوع گفت‌وگو با یکدیگر، گفت‌وگو به زبان سینماست و اکنون که سینما توانسته به رشد فرهنگ در کشورهای گوناگون کمک کند، پس بهتر است که این مولفه‌ها را به یکدیگر نزدیک کرده و به اشتراک بگذاریم.

این مدیر فرهنگی خاطرنشان کرد:‌ سینمای ایران به سهم خود تلاش کرده در این سال‌ها ریشه‌هایی فرهنگی و اعتقادی و باورها و داشته‌هایش را به جهانیان عرضه نماید و این بسیار ارزشمند است که می‌بینیم مخابان جهانی نیز پذیرای این مفاهیم شده‌اند. تردیدی نداریم که هم‌افزایی با باورهای مشترک و مفاهیمی عمیق می‌تواند به باور کردن هر چه بیشتر سینمای جهان کمک کند.

وی با اشاره به حضو مهمانان خارجی به همراه سینماگران ایرانی در جشنواره فیلم فجر گفت: آنچه امروز ما را در اینجا گرد هم آورده تلاش برای یافتن الگوهایی مناسب‌تر از وضعیت امروز منطقه و جهان برای رسیدن مخاطبان ما به سعادت است. بنابراین ناگزیریم این همنشینی را در هر عنوان و در هر منطقه‌ای ادامه دهیم تا به الگوی نهایی برای سعادت بشر دست یابیم.

eftetahie4

رضاداد با تاکید بر نقش سینمای ایران در رسیدن به این مقصود بیان کرد: سینمای ایران به سهم خود آماده است که یافته‌هایش را با دیگران به اشتراک بگذارد و از یافته‌های دیگران نیز استفاده کند. امیدواریم که جشنواره فجر موقعیتی برای معرفی این آثار باشد که تعالی بشر را هدف خود قرار داده است.
وی ادامه داد: قصد ما از این برگزاری مستقل امکان مشارکت هر چه بیشتر خود و دیگران در همین مسیر است. در میان جشنواره‌های گوناگونی که در جهان برگزار می‌شود، فجر می‌خواهد به معرفی آثار فیلم‌ها و سینماگران و سینمایی که دلبستگی‌اش تعالی بشریت است اهتمام ورزد که این موضوع از مهمترین نیازهای امروز است.

رضاداد ادامه داد: می‌دانیم که این راه دشوار و این مسیر سخت است و جز با سخت‌کوشی و تلاشی جهادگرانه میسر نخواهد شد. منطقه و جهان سخت درگیر خشونت است و باید گفت بخشی از سینمای جهان که ادامه حیاتش وابسته به استمرار این خشونت است بر طبل این خشونت می کوبد. جشنواره فیلم فجر به دنبال آن است که سعادت و آرامش را در پرتو دستیابی به تعالی، به جهانیان هدیه کند.

eftetahie5

وی افزود: ما یکدیگر را نه تنها در این راه تنها نمی‌گذاریم بلکه هر روز بیشتر سعی می‌کنیم که قدمی هرچند کوچک در جهت توفیق آن برداریم که پیامبر ما که پیامبر عدالت و اخلاق است از ما همین را خواسته است.

دبیر سی و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، در پایان با اعلام آغاز بخش بین‌الملل این جشنواره گفت: بر او درود می‌فرستیم و به نام نامی او بخش بین الملل سی و سومین جشنواره فیلم فجر را آغاز می‌کنیم.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>