سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۵ خرداد ۱۳۹۴ در ۱۱:۳۴ ق.ظ چاپ مطلب

پردیس «شهر فیروزه» در نیشابور افتتاح شد

cinema-firooze

پردیس سینمایی فیروزه با حضور رییس سازمان سینمایی در نیشابور افتتاح شد.

پردیس سینمایی فیروزه با حضور رییس سازمان سینمایی در نیشابور افتتاح شد.

سوره سینما- رییس سازمان سینمایی در مراسم افتتاح پردیس سینمایی شهر فیروزه گفت: ۲۰ ماه پیش سینماگران خواستار تعطیلی سینماها بودند اما امروز شاهد موج جدیدی از سینماسازی در کشور هستیم. به گزارش روابط عمومی سازمان سینمایی، سه سالن پردیس سینمایی شهر فیروزه با حضور حجت‌الله ایوبی رییس سازمان سینمایی و جمعی از مدیران و سینماگران شامگاه دوشنبه ۴ خرداد در شهر نیشابور با ظرفیت ۵۸۷ نفر آغاز به کار کرد.

رییس سازمان سینمایی در این مراسم با بیان اینکه راه اندازی این سه سالن، اتفاق خوبی برای نیشابور به عنوان مهد بزرگانی چون خیام و عطار نیشابوری است گفت: همه ما ایرانیان به این شهر می بالیم و امروز برای ما مدیران و سینمای ایران روز خوبی است و احداث این سه سالن، نشان از نوزایی و تولدی دیگر در سینمای ایران است. خراسان یعنی زادگاه خورشید و باید حق این سرزمین در عرصه فرهنگی ادا شود.

وی اظهار کرد: منطق الطیر عطار اثری جهانی است؛ ژان کلود کریر با نمایشنامه ای یک نفره را برگرفته از این اثر با عنوان گفت وگوی پرندگان در سراسر دنیا سفر کرد و همه مخاطبان دنیا دیدند که روایت مرغان عطار، مخاطب را برای برگشتن به خویشتن خویش دعوت می کند. از اینکه در این شهر سینما نداشتیم و سروری ها چراغ سینما را در این شهر روشن نگاه داشتند تشکر می کنیم؛ ملت ما ملت تاریخ و تمدن است و در هنرهای سنتی سرآمد دنیا است. این ملت به رغم اینکه پای در گذشته دارد نگاهش به آینده است.

ایوبی در این باره توضیح داد: مردم ایران بلافاصله خود را با سینما وفق دادند و امروز سینمای ایران جزء برترین سینماهای دنیا است. کمتر جشنواره ای در دنیا می بینید که فیلم های ایرانی در آن حضور نداشته باشند. سال گذشته سینمای ایران بیش از ۲۰۰ جایزه در عرصه بین المللی کسب کرد و می توان سال ۹۳ را سال نوزایی سینمای ایران دانست.
رییس سازمان سینمایی یادآور شد: سینماگران ما در فضایی نفس می کشند که در آن عطار، خیام و شمس تبریزی خوانده شده است و سینماگران با تکیه بر این مهم، با آثار ارزشمند، دنیا را محو خود می کنند.

وی ادامه داد: اگر به ۲۰ ماه گذشته بازگردیم می بینیم شرایطی وجود داشت که سینماگران خواستار تعطیلی سینماها بودند اما امروز شاهد موج جدیدی از سینماسازی در کشور هستیم و امیدواریم عقب ماندگی های تاریخی در این بخش جبران شود. آوردن یک جشنواره ی منطقه ای به نیشابور کمترین کاری است که می توان برای این شهر انجام داد و امیدوارم برای ساخت فیلم دیگر نیازی به مهاجرت به تهران نباشد و تمرکز زدایی از جمله اهداف ما است.

رییس سازمان سینمایی به همراهی و نگاه فرهنگی مدیران شهر نیشابور اشاره کرد و افزود: از اینکه این شهر زیبا و تاریخی – فرهنگی از مدیران فرهیخته ای در دولت تدبیر و امید بهره می برد و امور به دست آنان است خوشحالیم. امروز به این حقیقت رسیده ایم که توسعه جز با تکیه بر فرهنگ، هنر، ادبیات، شعر، سینما و… ممکن نیست.

ایوبی گفت: سال ها به عنوان دانشجو، مدیر و رایزن فرهنگی در کشورهای دیگر نشیندم که به عنوان نمونه فردی به نقل از ویکتورهوگو چیزی بیان کند اما از مجریان رادیوهای فرانسوی شنیدم که می گفتند خیام چنین گفت. در شوروی سابق و روسیه امروز بیش از ۱۰۰ ترجمه از خیام وجود دارد؛ خیام به ما آموخت لحظه ها را دریابیم و این شاعر حق دارد که جهانی شود.
وی اظهار کرد: امیدوارم روزهای خوبی در انتظار سینما و مردم شایسته نیشابور باشد و معتقدم تنها راه مقابله با تهاجم فرهنگی و بحران هویت، همانگونه که عطار گفت بازگشت به خویشتن خویش است.

در ادامه این مراسم از مهندس مجید مسچی مدیرعامل موسسه سینما شهر، مهندس طباطبایی معاون وی، رفیعی نژاد طراح داخلی سینما فیروزه و جهانگیر سروروی مدیر و مالک سینما «شهر فیروزه» تقدیر شد. نمایش فیلم «رخ دیوانه» بخش پایانی این مراسم بود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>