سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۱۶ خرداد ۱۳۹۴ در ۹:۴۲ ق.ظ چاپ مطلب

ادای دین پوران درخشنده به مادرش/ تصویر واقعی مادر ایرانی در فیلم‌ها غایب است

derakhshandeh

پوران درخشنده بر اساس رابطه خود و مادرش فیلمی می‌سازد.

پوران درخشنده بر اساس رابطه خود و مادرش فیلمی می‌سازد.

سوره سینما- پوران درخشنده درباره برگزاری جشنواره فیلم وعکس مادر گفت: با توجه به جایگاهی که مادر در زندگی ما دارد و ما هیچ وقت نمی توانیم زحمات آنها را جبران کنیم هرنوع کار فرهنگی که در جهت تجلیل و تشکر از مقام مادر باشد بسیار کار ارزشمندی است. باید توجه داشت که مسئولان کشور از نظر رفاهی و اجتماعی باید برای مادران جایگاه ویژه ای را درنظر بگیرند زیرا مادرانی که در خانه هستند و شاغل نیستند متاسفانه در کشور ما هیچ حق و حقوقی ندارند.

کارگردان «هیس! دخترها فریاد نمی زنند» خاطرنشان کرد: مادر در همه کشورها دارای جایگاه رفیعی است، بنابراین همه مردم جامعه، دست اندرکاران و مسئولان باید در جهت خدمت رسانی به مادران نهایت تلاش را داشته باشند. به عنوان مثال، هیچ امکانات شهری برای مادری که روی ویلچر می نشینند برای وارد شدن به وسائل نقلیه عمومی وجود ندارد این ها از جمله موارد مهمی است که باید به آن توجه داشته باشیم.

درخشنده همچنین گفت: جشنواره های زیادی در کشور ما برگزار می شود و مهمترین نکته ای که در این نوع جشنواره های تخصصی باید درنظر داشت ، هدف و استمرار آنها است اینکه به چه منظوری جشنواره را برگزار می کنیم و برای آن هدف داشته باشیم تا بتوانیم در سال های بعد هم شاهد برگزاری چنین جشنواره ای باشیم.

وی با بیان اینکه فیلم های بسیار کمی با موضوع مادر داریم، افزود: به جز فیلم «مادر» به کارگردانی علی حاتمی که نمونه کاملی از یک مادر اصیل ایرانی است که عشق، محبت و دوستی نسبت به فرزندانش دارد در فیلم های دیگر مادر ایرانی را نمی بینیم تنها تصویر از آنها مادری با سینی چای به دست است.

وی ادامه داد:  با توجه به اینکه مادرم را خیلی دوست داشتم می‌خواهم ادای دینی به او داشته باشم تمام لحظه هایی که با او بودم و خاطره هایی که از او دارم را یادداشت کردم و درنظر دارم بر اساس این خاطره ها فیلمی با موضوع مادر بسازم.

این کارگردان درباره انتخاب فاطمه گودرزی به عنوان دبیر جشنواره فیلم مادر نیز گفت: فاطمه گودرزی از هنرمندان خوب کشور است و باید به واسطه حضورشان در این جشنواره با توجه به اینکه خودشان هم مادر هستند نگاه تیزبینانه تری نسبت به موضوع مادر داشته باشند.

درخشنده ادامه داد: باید نسبت به برگزاری جشنواره نگاه عمیق تری داشت و تنها به صرف برگزاری یک جشنواره بسنده نکرد و نتیجه چنین جشنواره ای باید در نهایت این باشد که مخاطب با برگزاری این جشنواره آگاه تر می شود و بداند که در جهت رشد و شکوفایی این رویداد فرهنگی قدم هایی برداشته شده است.

وی خاطرنشان کرد: همانطور که می‌گوییم و می‌دانیم بهشت زیرپای مادران است باید به آنها توجه هم داشته باشیم و این عزیزان را در آسایشگاه ها رها نکنیم. ما هنرمندان وظیفه داریم در کارهایمان نگاه عمیق تر و موشکافانه تری نسبت به مادر داشته باشیم.

اولین جشنواره فیلم و عکس مادر به دبیری فاطمه گودرزی  و با حمایت و همراهی پایگاه حمایت از فیلم کوتاه مستقل، ۶ تا ۹ مردادماه در تهران برگزار می شود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>