سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۲۶ خرداد ۱۳۹۴ در ۱:۴۷ ب.ظ چاپ مطلب

ضعف مالی دامنگیر جشنواره کودک است/ کیفیت را فدای کمیت نمی‌کنیم

neshast-dabir-koodak-1

علیرضا شجاع‌نوری با اشاره به اینکه ضعف مالی دامنگیر جشنواره فیلم کودک است گفت: کیفیت را در این دوره فدای کمیت نمی‌کنیم.

علیرضا شجاع‌نوری با اشاره به اینکه ضعف مالی دامنگیر جشنواره فیلم کودک است گفت: کیفیت را در این دوره فدای کمیت نمی‌کنیم.

سوره سینما – فارس نوشت : اولین نشست خبری بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان اصفهان در تالار اجتماعات بنیاد فارابی با حضور علیرضا شجاع نوری دبیر جشنواره و جلیل اکبری صحت مدیر روابط عمومی این جشنواره برگزار شد.

شجاع‌نوری درابتدای نشست به یاد و خاطره شهدای غواص اشاره کرد و گفت: با حضور مجاهدانه این عزیزان امروز می‌توانیم با ارامش زندگی کنیم جشنواره کودک به دور از هر تکلف و در کمال سادگی برگزار می‌شود و از همه رسانه‌ها کمک و یاری در جهت رونق‌بخشیدن به سینمای کودک و نوجوان بدون هرگونه کلیشه‌ای می‌کند.

وی در ادامه گفت: در این دوره تمام تلاش ما این است که با کودک صادق باشیم و صداقت را بدون هرگونه ظاهر سازی در جشنواره کودک به کار بگیریم. بنابراین همانگونه که سینمای کودک در حال حرکت است ما آن را بدون هیچ غلو یا درشت‌نمایی ارایه می‌دهیم هیچ اصراری به تولید سریع و ایجاد تب و تاب در چرخه تولید نداریم و این مریض رو به اهتزار را آرایش نمی‌کنیم تا از وضعیت او غافل شویم.

سینمای کودک امروز از ضعف مفرطی رنج می‌برد اتفاقی که در مورد فرهنگ ما نسبت به کودکان نیز افتاده است کودکان زیبای سرزمین ما لایق سینمای پویای کودک هستند همان گونه که ۲۰ سال پیش جشنواره کودک و فیلم‌های آن پویا بوده‌اند و تولیدات خوبی رقم خورد.

وی در ادامه تاکید کرد: ضعف مالی دامنگیر جشنواره است و آن گونه که دلمان می خواهد نمی‌توانیم جشنواره را برگزار کنیم اما تمام تلاش ما این است که جشنواره‌ای استاندارد برگزار کنیم. متاسفانه نماینده‌ای در جشنواره کن نداشتیم و این فرصت خوب را از دست دادیم ممکن است نتوانیم نماینده‌ای در جشنواره‌های دیگر داشته باشیم اما دوستان خوب ما در بخش بین‌المللی فارابی تبحر و تجربه خود را در اختیار جشنواره قرار می‌دهند و تجربه را جایگزین نقایص می‌کنیم. ما با دوستان فارابی هم قول شدیم تا جشنواره را به درستی و در سطح استاندارد برگزار کنیم.

neshast-dabir-koodak-2

* کیفیت را فدای کمیت نمی‌کنیم/ اصراری به تولید فیلم ایرانی نداریم

شجاع‌نوری درباره بخش‌های مختلف جشنواره به صورت روتین اتفاق می‌افتد مسابقه بین‌الملل خواهیم داشت در بخش مسابقه سینمای ایران هیچ اصراری به تولید و ارایه سریع فیلم در این بخش نداریم در هر بخشی فیلم داشته باشیم ارایه می دهیم و اگر استانداردهای رقابت با بخش بین‌الملل را داشت شرایط این رقابت را فراهم می‌کنیم کیفیت را در این دوره از جشنواره فدای کمیت نمی‌کنیم.

دبیر جشنواره بین‌المللی فیلم کودک و نوجوان از المپیاد فیلم‌سازی برای کودک و نوجوان تمام استان‌ها خبر داد و گفت: در تمام استان‌ها با همکاری انجمن سینمای جوانان حرکت فیلم‌سازی را بین نوجوانان ۱۲ تا ۱۹ سال آغاز می‌کنیم. این جوانان علاقمند به فیلم‌سازی هستند و لزوما عضو انجمن نیستند می‌توانند از مشاورت و نظارت و راهنمایی کارگردانان و کارشناسان حرفه‌ای در استان‌ها بهره ببرند که در استان این فیلم‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد و ۱۰ فیلم ساخته شده ۳ دقیقه‌ای در هر استان تولید می‌شود که از میان این ۱۰ فیلم از هر استان ۳ فیلم وارد بخش مسابقه می‌شود که داوری آن انجام شده و استان برنده اعلام می‌شود نه فیلم‌ساز برنده که آموزش و پرورش استان برنده مورد توجه قرار می‌گیرد.

با این کار موج فیلم‌سازی راه می‌اندازیم و این فرصت را به همه کودکان و نوجوانان با استعداد می دهیم تا بتوانیم این فرهنگ را که بیان تصویری را در میان این قشر از جامعه اشاعه دهیم.

به عقیده من مردم در سال‌های آینده حل کنندگان مشکل سینمای جهان خواهند بود این روند سینما به لحاظ فرم و محتوا جوابگو نخواهد بود.

امیدوارم روزی فرا رسد تا ایرانی‌ها به فیلم‌سازی شهره باشند باید به فیلم‌ساز خوب نوجوان مانند یک قهرمان نگاه کنیم و او را در ردیف ارزش‌های علمی و ردیف المپیادهای مختلف قرار می‌گیرد توجه کنیم.

وی در ادامه به غفلت چند ساله سینمای کودک اشاره کرد و گفت: متاسفانه در دنیای امروز توجه بایسته‌ای به کودک نمی‌شود و از کودک استفاده ابزاری صورت می‌گیرد. باید به این مهم توجه کنیم که کودک نیازهایی دارد و نباید ژست تکاثر و تکثرگرایی بگیریم و این نگرش را باید اصلاح کنیم.

* فیلم‌نامه اول در فارابی تولید می‌شود

وی در ادامه به بخش مسابقه فیلم‌نامه اشاره کرد و گفت: از دوستان فارابی خواهش کردیم توجه ویژه‌ای به این بخش داشته باشند به همین دلیل گروه داوری در فارابی تشکیل می‌شود و فیلم‌نامه اول برنده شده را فارابی متکفل تهیه خواهد شد. فیلم‌نامه توسط فارابی خریداری شده و در سال بعد فیلم آن ساخته می‌شود درباره فیلم‌نامه‌های رتبه‌های بعدی نیز با ارگان‌های دیگر صحبت می‌کنیم که بتوانند تعهداتی برای ساخت آن فراهم کنند.

شجاع‌نوری در ادامه از حضور معلمان در جشنواره خبر داد و گفت: با آموزش و پرورش صحبت‌هایی کردیم تا بتوانیم از این عزیزان و تجربیاتشان بهره ببریم. در این جشنواره قطعا از معلمان که شناخت خوبی از دانش‌آموزان دارند استفاده می‌کنیم زیرا این عزیزان مشاوران خوبی خواهند بود.

سایت فیلم‌های کودک و نواجوانان نیز راه‌اندازی خواهد شد که به صورت پویاتر تولیدات کودکان و نوجوانان در آن قرار گیرد تا بهانه‌ای باشد که بیش‌تر چرخه تولید برای این عزیزان را فراهم آور و جشنواره تنها به یک هفته ختم نشود.

neshast-dabir-koodak-3

شجاع‌نوری درباره برگزاری جشنواره در شهر اصفهان توضیح داد در ابتدای امر جلسه‌ای با آقای سقائیان‌نژاد شهردار اصفهان داشتند که استقبال خوبی انجام داد اما متاسفانه مطلع شدیم ایشان دیگر شهردار نیستند به تبع جشنواره ممکن است در اصفهان برگزار نشود در شرایطی که من معتقدم اصفهان مناسب‌ترین شهرهاست و در دوره‌هایی که خودم برگزار کننده جشنواره بودم پیشنهاد جشنواره کودک در اصفهان را ارایه دادم اما هیچگاه کیفیت و استاندارد جشنواره را فدای حضور در اصفهان یا هر شهر دیگری که امکان فراهم آوردن شرایط مناسب برای جشنواره بین‌المللی را داشته باشد نخواهم کرد برای من برگزاری جشنواره استاندارد بسیار اهمیت دارد.پیشنهاداتی از شهرهای دیگر رسیده است ما در حال بررسی هستیم و به محض مشخص شدن اطلاع رسانی خواهیم کرد اما تاریخ جشنواره تغییری نخواهد کرد.

وی در پاسخ به این سوال که ممکن است با تغییر شهر و اعلان رئیس سازمان سینمایی به ۲ سالانه برگزرا شده جشنواره منجر شود گفت: بودجه جشنواره کمتر از ۲ میلیارد است اما در شورای راهبردی اجتماعی کودک صحبت‌های زیادی شد و قرار بر این شد که با حمایت و دلسوزی عزیزان در سازمان سینمایی این جشنواره به صورت هر ساله برگزار شود زیرا اگر ۲ سال یک بار برگزار شود ممکن است از دغدغه‌ها خارج شده و به خاطره‌ها بپیوندد. ما تلاش می‌کنیم جشنواره را پرشور برگزار شود.

وی در پاسخ به این سوال که مهمانان خارجی چگونه دعوت خواهند شد گفت: مدعوینی دعوت می‌شوند که گره از کار سینمای کودک باز کنند این مدعوین هر چه خبره‌تر و آگاه‌تر باشند برای ما ارجحیت دارند.

مهمانان برای ما بسیار مهم هستند زیرا جشنواره فضایی فراهم می‌کند تا تبادل نظر میان سینماگران صورت گیرد تلاش می‌کنیم از مهمانانی دعوت کنیم که حضورشان موثر و مفید باشد.

وی در تاکید کرد: قصد ما برگزاری جشنواره‌ای استاندارد است هر استانی که بتواند ما را در این راه همراهی کند از آن استقبال می‌کنیم. همه استان‌ها ردیف بودجه فرهنگی دارند باید ببینیم چقدر دغدغه کار فرهنگی در استان‌ها وجود دارد.

وی در تاکید کرد: صداقت در سینمای کودک برای من از اهمیت زیادی برخوردار است و فیلم اگر خوب باشد حتما در جشنواره حضور خواهد داشت و صرفا فیلم‌هایی که فارابی ساخته در جشنواره به دلیل تولید فارابی حاضر نمی‌شوند و جایزه نمی‌‌گیرند سینمای کودک که امروز به اهتزار افتاده است به این دلیل است که فارابی تصویب کرده،  تولید کرده و جایزه داده است که قطعا در این دوره از جشنواره این نگاه نخواهد بود.

وی در خاتمه تاکید کرد: نشست‌ها و جلسات بحث و بررسی در باره سینمای کودک در این دوره از جشنواره پربارتر برگزار می‌شود تلاش می‌کنیم با حضور جامعه شناسان، معلمین مخاطبین، کارشناسان و دلسوزان این سینما آسیب‌های این سینما را بازشناسی کرده و در جهت رفع آن برآییم.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>