سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۷ شهریور ۱۳۹۴ در ۱۰:۲۹ ق.ظ چاپ مطلب

شب نکوداشت بزرگان و رونمایی از گنجینه‌های مستند ایران

مدیر شبکه مستند از برگزاری شب نکوداشت بزرگان و رونمایی از گنجینه‌های مستند ایران در روز ۱۶ شهریور خبر داد.

مدیر شبکه مستند از برگزاری شب نکوداشت بزرگان و رونمایی از گنجینه‌های مستند ایران در روز ۱۶ شهریور خبر داد.

سوره سینما – امیر تاجیک مدیر شبکه مستند سیما با اعلام این خبر، بیان کرد: راه اندازی شبکه مستند گامی‌ بود که می‌توانست برای مستندسازان امیدبخش باشد. اما عدم حمایت جدی، روزمرگی و ارتباط ناکافی با بدنه قوی و خلاق این حوزه، منجر به کاهش اعتماد و ریزش مخاطب شبکه شد.

تصمیم برای ایجاد فضایی با نشاط بین مستندسازان

وی به نگاه و شناخت ریاست سازمان از تاثیرگذاری فیلم مستند و حمایت جدی ایشان از ظرفیت و توانایی و حضور خلاقانه مستندسازان کشور اشاره کرد و گفت: در چند ماه گذشته پس از تغییرات مدیریتی سازمان صداوسیما علاوه بر ارتقای زیرساخت‌های محتوایی، بصری و تکنیکی، تصمیم گرفتیم فضای بانشاطی جهت حضور و همراهی مستندسازان کشور با توجه به بضاعت محدود خود داشته باشیم.

مدیر شبکه مستند یادآور شد: برگزاری نکوداشت بزرگان و رونمایی از کنجینه‌های سینمای مستند، گامی‌ در جهت تقدیر و تحکیم و تثبیت این حرکت و نگاه مدیریتی سازمان صداوسیما است.

شناسایی و ترمیم مستندهای ارزنده دهه‌های ۴۰ تا ۶۰

تاجیک تأکید کرد: در این رابطه طی چند ماه گذشته مستندهای ارزنده دهه ۴۰، ۵۰ و ۶۰ را شناسایی کردیم. عملا نسخه بسیاری از این آثار با توجه به پیشرفت‌های شتابان تکنولوژی، برای مخاطبان در دسترس نبود. ما جستجوی جدی برای جمع آوری این آثار داشتیم و ترمیم آنها را آغاز کردیم.

وی تصریح کرد: برنامه «گنجینه» پس از مراسم ۱۶ شهریور که به رونمایی از این آثار و تقدیر از گنجینه‌های سینمای مستند اختصاص دارد، در ۷۰ قسمت به صورت هفتگی روی آنتن خواهد رفت. کار بازسازی برای پخش و نگهداری آغاز شده است. در این مراسم مستندسازان برتر را از سراسر کشور دعوت کرده ایم. همچنین از هنرمندان، مسئولان، نمایندگان صنوف و نهادهای مختلف و اصحاب رسانه که حامی‌ مستند هستند نیز دعوت به عمل آمده است.

قدردانی از هفت تن از مستندسازان باتجربه سینمای مستند

مدیر شبکه مستند افزود: در بخش قدردانی از هنرمندان نیز از هفت تن از مستندسازان خلاق و با تجربه سینمای مستند تقدیر می شود. همچنین در این مراسم از شهید مرتضی آوینی و زنده یادان محمدرضا مقدسیان و مرتضی ندایی تجلیل می‌ کنیم.

تاجیک در پایان گفت: فیلم مستند می‌ تواند پلی بین واقعیت و حقیقت جامعه باشد. حمایت جدی از این سینما، حمایت از آگاهی، تعهد و مسئولیت است. نگاه ما به سینمای مستند و نیروی خلاق و سازنده آن نگاه به گنجینه‌های فرهنگی ما است. این سینما می‌ تواند به راستی نقش هویت و شناسنامه این سرزمین را بازی کند. از نظر ما نیروی جوان و خلاق سینمای مستند ایران اسلامی‌، گنجینه‌های سینمای ملی هستند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>