سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۵ در ۱:۲۱ ب.ظ چاپ مطلب

مدیر پرحاشیه شبکه مستند استعفا داد

amir-taajik

نزدیکی به سرافراز مدیر پیشین رسانه ملی باعث شد تا امیر تاجیک بعد از ۱۷ ماه فعالیت در جایگاه مدیریت شبکه مستند، بلافاصله بعد از کناره‌گیری سرافراز از سمت خود، استعفا دهد.

به گزارش خبرنگار سوره سینما، امیر تاجیک مدیر پرحاشیه شبکه مستند که آذرماه سال ۹۳ حکم ریاست خود را بر این شبکه جوان، از علی اصغر پورمحمدی معاون سیما گرفته بود، اولین نفری بود که پس از خداحافظی محمد سرافراز از صدا و سیما از سمت خود کناره گیری کرد.

تاجیک که در طول دوران مدیریت خود در این شبکه به واسطه استفاده از برخی چهره‌های مسئله‌دار همچون محمد آفریده در حلقه اول مشاوران خود و همچنین پخش آثاری پرحاشیه و ضدارزش همچون مستند «چنارستان» مورد انتقادات اهالی فرهنگ و دغدغه‌مندان این حوزه قرار گرفته بود؛ یکی از نزدیکترین چهره‌ها به محمد سرافراز رئیس پیشین رسانه ملی بود که بارها در مقام دفاع از عملکرد او با ادبیاتی تند و خارج از عرف به سیاست‌ها و برنامه‌های مدیران سابق رسانه ملی از جمله شخص عزت‌الله ضرغامی حمله کرده بود.

همین نزدیکی به سرافراز مدیر پیشین رسانه ملی باعث شد تا وی بعد از ۱۷ ماه فعالیت در جایگاه مدیریت شبکه مستند، بلافاصله بعد از کناره‌گیری سرافراز از ریاست رسانه ملی، تقاضای استعفای خود را عصر روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت‌ماه به معاون سیمای رسانه ملی ارائه کند.

در متن استعفای امیر تاجیک آمده است:

«هو الحق
جناب آقای دکتر پورمحمدی
معاون محترم سیما
با سلام
روزی که مدیریت شبکه مستند را تحویل گرفتم با خود عهد کردم «حق» و «عدالت» را هرگز از یاد نبرم. به نام مصلحت پا کج نگذارم و از خیانت هایی که در امانت مردم می شود، چشم نپوشم. مهم نبوده و نیست که مسئولیت هایی اینچنین تا چه زمانی در دستان ماست. آنچه در ذهن و اندیشه ما دغدغه بود، هدایت صحیح در این مسیر پر پیچ و خم بود و اینکه بتوان آنچه از گذشته به دست ما رسیده است را توسعه و ارتقا بخشیم. در تمام این مدت با کمک همکاران تلاشگر و متعهدم، سعی نمودیم در مسیر حرفه ای و عقلانی حرکت کنیم. از ظرفیت های عرصه مستند و مستندسازان جوان و خلاق استفاده کنیم و آنانکه جایی برای عرض اندام نداشتند را به کار گیریم. فضایی خوب، پر انگیزه و بانشاط خلق کنیم تا مستند و مستندسازی در چنین بستری جایگاه دوباره خود را پیدا کند. صد البته که امروز آمار و ارقام معتبر نتایج این اقدامات را به خوبی توصیف می کند.

به گواه آمارهای رسمی (پیوست)، افزایش دو رقمی درصد بینندگان شبکه مستند و اقبال بخش قابل توجهی از جامعه به این شبکه، بزرگترین و بهترین نتیجه ای بود که رخ داد. همه اینها در شرایطی رقم خورد که بنا به گواه همگان سازمان صداوسیما بدترین شرایط مالی تاریخ خود را تجربه می‌کرد. مدیریت همه شبکه ها علی الخصوص شبکه مستند سعی کرد با حذف هزینه های اضافی و صرفه جویی، در راستای اقتصاد مقاومتی قدم بردارد و از کمترین امکانات بیشترین فرصت ها را بسازد.

حذف پست های غیرضروری و صوری، انعقاد قراردا های کاری منصفانه و منطقی با تهیه کننده ها و قطع همکاری با افرادی که کمترین بازدهی ممکن را به نسبت حقوقی که می گرفتند داشتند، از جمله اقدامات اساسی شبکه بود که نتیجه آن، حرکت در مسیر چابک سازی، از منویات رهبر معظم انقلاب، و تولید آثار اندک اما با کیفیت بود.

در طول این هجده ماه مستندسازانی که لایق بودند و کاربلد، به کار گرفته شدند و افرادی که رابطه شان با شبکه بر مبنایی غیر از تخصص بود، کنار رفتند. بی شک افزایش آمار مخاطبان از دل همین اقدامات به وجود آمد و مردم به افراد متخصصی که در شبکه شروع به فعالیت کردند، اعتماد نمودند. شبکه مستند، امروز آئینه جامعه ایران اسلامی است.

در این میان البته طبیعی بود با برخی تهمت ها و کارشکنی ها مواجه شویم که با توکل به خدا و تاسی به قانون و شفاف سازی سازمانی در مقابل آنان ایستادیم. آینده و آیندگان نیز در مورد حقیر و فعالیت های شبکه مستند قضاوت خواهند کرد. حقی اگر زایل شد خدا و بنده ستم دیده او بر حقیر ببخشاید و بداند نیتی جز حرکت در مسیر پیشرفت و استیفای حقوق کسانی که بر عرصه رسانه حق داشتند، نداشتم.

هر آنچه که مشورت کردیم، فهمیدیم و عمل کردیم، برای خدمت رسانی به مردم بود. با ابزار علم و ایمان به سمت رضایت خدا و خلق خدا حرکت کردیم. آنچه گذشت ادای وظیفه بود نسبت به حکم خدمتی که دریافت نمودیم. قضاوت بر نتیجه ای که در این هجده ماه بدست آمد، با مردم، و پاداش و اجری اگر داشت با خداوند کریم.

در پایان از حمایت های دکتر سرافراز، رئیس پاکدست رسانه ملی و همچنین جنابعالی از روال توسعه سینمای مستند در سازمان صدا و سیما تشکر می نمایم. برای شبکه مستند و همکاران عزیز و پرتلاشم در این شبکه آرزوی موفقیت و بهروزی می کنم و بدینوسیله استعفای خود را از سمت مدیریت شبکه مستند اعلام می‌دارم. بدیهی است تا معرفی سرپرست جدید، شبکه را اداره خواهم نمود.

والسلام علی عبادالله الصالحین

امیر تاجیک»


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>