سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۱۷ خرداد ۱۳۹۵ در ۱:۱۰ ب.ظ چاپ مطلب

حمایت یکپارچه از تولیدات سینمایی با موضوع «مقاومت» یکی از راه‌های نجات از «ولنگاری فرهنگی» مدنظر رهبری است

parviz-sheikhtadi

کارگردان فیلم سینمایی «روزهای زندگی» یکی از راه‌های نجات از «ولنگاری فرهنگی» مدنظر مقام معظم رهبری را تعاملات بیشتر دستگاه های دولتی در حمایت تولیدات سینمایی با موضوعات استراتژیک نظام از جمله «مقاومت» دانست.

به گزارش سوره سینما ، پرویز شیخ‌طادی فیلمساز تحسین شده کشورمان در گفت‌وگو با روابط عمومی‌چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت با اشاره به سخنان اخیر مقام معظم رهبری و ابراز نگرانی ایشان در خصوص تولیدات فرهنگی در کشور گفت: به نطر می‌رسد یکی از راه‌های برون‌رفت از “ولنگاری فرهنگی” مدنظر رهبری، وحدت و هماهنگی بیشتر دستگاه‌های فرهنگی و سینمایی کشور در حمایت از تولیدات سالم و بی‌حاشیه حوزه سینماست.

وی به نقش جشنواره‌هایی چون فیلم مقاومت در ارائه چارچوب‌های فکری مناسب به فیلمسازان اشاره کرد و ادامه داد: چنین جشنواره‌هایی با توجه به مفهوم عمیق مقاومت، می‌توانند حلقه موثر و کارآمدی بین سینماگران و انتظارات حاکمیت نظام و رهبری باشند.

شیخ‌طادی خاطرنشان کرد: واژه مقاومت، بیشتر مفهومی محدود به خود گرفته و در معنای امروزی خود شاید تنها پایداری در مقابل جور و ستم قلمداد می‌شود، حال اینکه مقاومت رابطه مستقیمی با انسان و عملکرد او دارد و تاثیر مطلوب مقاومت هنگامی در دل جامعه نمود پیدا می‌کند که به صورت جزئی تر و اختصاصی‌تر مورد مطالعه قرار گیرد؛ مانند مقاومت در برابر نفسانیت انسان و هر گونه رفتار و یا اقدام غیرخدایی و شیطانی.

کارگردان فیلم سینمایی”شکارچی شنبه” با تاکید بر ضرورت تحقق سیاست‌های جشنواره فیلم مقاومت افزود: تمایز این رویداد با مابقی جشنواره‌های کشور در یکپارچگی اهداف و سیاست‌های آن با روند اجرایی جشنواره و نوع فیلم‌هایی است که در آن با موضوع مقاومت به نمایش در می‌آیند.

کارگردان فیلم تحسین شده روزهای زندگی در ادامه بیان کرد: این جشنواره در طول سال‌های متمادی منجر به شناسایی و توجه هر چه بیشتر به فیلم‌های سینمایی حوزه دفاع مقدس شده است و به نوعی، نبض تپنده سینمای دفاع مقدس به شمار می‌آید.

دبیر ششمین دوره جشنواره فیلم مقاومت در باب اهمیت برگزاری جشنواره فیلم مقاومت تاکید و اشاره کرد: سینمای ملی جمهوری اسلامی ایران همان سینمای دفاع مقدس و در نتیجه سینمای مقاومت است و جشنواره مقاومت باید تلاش عمده خود را در جهت تحقق این مهم در عرصه بین‌الملل نیز قرار دهد.

وی توضیح داد: دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی با بودجه‌های فرهنگی که در اختیار دارند می‌توانند در بخش سینما علاوه بر حمایت گسترده‌تر از آثار استراتژیک به ویژه با موضوع مقاومت، متولی پخش جهانی فیلم‌هایی با این رویکرد شوند و فضای مطمئنی را برای فعالان این نوع سینما در داخل کشور فراهم نمایند.

نویسنده و کارگردان فیلم «سینه سرخ» ضمن تأکید بر توجه بیشتر مدیران و مسئولان حوزه فرهنگ به موضوع مقاومت، این مهم را وظیفه اصلی متولیان امر دانست و اشاره نمود : با وجود برگزاری جشنواره‌هایی مانند جشنواره مقاومت همچنان خلا بسیاری در پرداخت به سینمای انقلاب و دفاع مقدس احساس می‌شود؛ این حوزه که مواجه مستقیمی با اساس و بنیان سیاست‌های کلی کشور دارد، متاسفانه در برابر چشم مسئولین به نوعی مظلوم واقع شده است.

وی در رابطه با رویکرد جامعه بین‌الملل به برگزاری چنین فستیوال‌هایی در سطح جهان افزود: مسلم است که سیاست‌های جشنواره‌های خارجی هیچ‌گاه منطبق با سیاست‌ها و اهداف جشنواره‌هایی مانند جشنواره فیلم مقاومت نخواهد بود و آن‌ها همواره سعی خواهند داشت، تولیدات و خروجی‌های جشنواره‌های ما را محدود کرده و دور از عرصه بین‌الملل نگه دارند ولیکن می‌توان با برنامه‌ریزی و تعاملات دستگاه‌های فرهنگی، راه بهینه‌ای برای حل این مشکل در اکران‌های جهانی پیدا کرد.

شایان ذکر است چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت به همت بنیاد فرهنگی روایت و انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس همزمان با هفته گرامیداشت دفاع مقدس در کشور برگزار می‌شود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>