سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۱۱ تیر ۱۳۹۵ در ۱:۰۰ ب.ظ چاپ مطلب

مهاجرت به استرالیا از توهم تا واقعیت در «رویاهای غرق شده»

royahaye-ghargh-shode

فیلم مستند «رویاهای غرق شده» به کارگردانی فرشید اخلاقی‌پور در قالب مجموعه «سینما حقیقت» از شبکه مستند سیما پخش می شود.

به گزارش سوره سینما به نقل از روابط عمومی شبکه مستند سیما، «رویاهای غرق شده» به کارگردانی فرشید اخلاقی پور به مسائل و مشکلات مهاجرت غیرقانونی ایرانی‌ها به کشور استرالیا می‌پردازد.

اخلاقی پور انگیزه اصلی خود از ساخت این مستند را نمایش مشکلات و اتفاقات بعد از مهاجرت ایرانی‌ها به استرالیا بیان کرد و گفت: زمانی که برای ادامه تحصیل به استرالیا رفته بودم، مهاجران زیادی را دیدم که به صورت غیرقانونی و از راه‌های پر خطر به این کشور آمده و بیشترشان دوستان و اقوام خود را در این مسیر از دست داده بودند.

وی ادامه داد: این مهاجران در سفری پر خطر، با قایق‌ها و لنج‌های چوبی پوسیده مسیر طولانی را طی می‌کنند و معمولا چیز زیادی از این مسیر دشوار نمی‌دانند. قاچاقچیان اطلاعات نادرستی به آنها می‌دهند و به همین خاطر قبل از سفر همه‌ چیز مانند رویا می‌ماند، اما تعداد کمی از آنها به استرالیا می‌رسند.

اخلاقی‌پور برای ساخت این مستند ۶ ماه تحقیق کرده و علاوه بر استرالیا، در کشور اندونزی هم تصویربرداری این کار را ادامه داده است.

این مستندسازدر این باره توضیح داد: مهاجران غیر‌قانونی برای رسیدن به استرالیا از اندونزی سفر خود را آغاز می‌کنند. تلاش کردم در مستند «رویاهای غرق شده» درباره‌ وضعیت مهاجرت به کشور استرالیا که برای خیلی‌ها به رویا تبدیل شده، اطلاعات درستی به مخاطب بدهم، اما این مستند گزارشی نیست و در آن به جنبه‌های هنری یک اثر مستند نیز توجه شده است.

عوامل تولید این فیلم مستند که برخی از آنها استرالیایی هستند، عبارتند از تهیه‌کننده، کارگردان، پژوهشگر و تدوینگر: فرشید اخلاقی‌پور، تصویربرداران: حسین نیسی و فرشید اخلاقی‌پور، موسیقی: مسلم رسولی، طراحی و ساخت ماکت:‌Ng Robert Tran، مدیر تولید:‌Steve Warne، عکاس: Chriss Glazer، صدابردار: شایان صالحیان، برنامه‌ریز و هماهنگی: سمیه غفاری، تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.

«رویاهای غرق شده» شنبه ۱۲ تیر ماه ساعت ۲۱ در قالب مجموعه «سینما حقیقت» روی آنتن می رود و یکشنبه ۱۳ تیر ساعت ۹ و جمعه ۱۸ تیر ساعت ۱۷ بازپخش می شود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>