سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۱ شهریور ۱۳۹۵ در ۱۱:۴۵ ق.ظ چاپ مطلب
دیدار نادر طالب زاده با فیلمساز ضدکودتای شیلی؛

میگل لیتین: وظیفه اجباری سینماگر، تصویر واقعیاتی مثل رنج فلسطینیان است

migel-litin-1

میگل لیتین در دیدار نادر طالب زاده دبیر جشنواره عمار گفت: اعتقاد دارم روزی می رسد که همه ما در صلح باشیم گرچه الان صدای ما چندان شنیده می شود اما این وظیفه ماست ملتها را به هم وصل کنیم.

به گزارش سوره سینما ، «میگل لیتین»، فیلمساز مطرح ضدکودتای شیلیایی در دومین روز حضورش در تهران، با نادر طالب زاده، دبیر جشنواره مردمی فیلم عمار دیدار کرد.

در این دیدار، «میگل لیتین» پس از خوشامدگویی طالب‌زاده در پاسخ به سوال او درباره چگونگی حضور پنهانی در شیلی برای فیلمسازی گفت: برای این کار، قبل از هر چیز، هر کدام از افراد مورد نظرم را انتخاب کردم و در قالب چند گروه تجاری از ملیت‌های مختلف مثل هلندی، فرانسوی، ایتالیایی و شیلیایی، وارد شیلی شدیم در حالی که هیچ کدام از این افراد مرا نمی شناختند.

وی ادامه داد: در طول حضور به تمام مناطقی که لازم بود، حتی اعماق معادن رفتیم، در تمام بنادر، روستاها، کوه ها و هر جایی که می‌دانستیم گروه هایی در حال مبارزه با حکومت نظامی «پینوشه» فعالیت می‌کنند، رفتیم، حتی وارد کاخ ریاست جمهوری هم شدیم و با مردم صحبت کردیم چون می خواستیم وضعیت کشور را نشان دهیم.

«لیتین» با بیان اینکه تمام هماهنگی‌های این سفر خطرناک را همسرش انجام می‌داده، اظهار داشت: بعد از این سفر، فیلم و کتابی درباره این کار منتشر شد و امروز با پشت سر گذاشتن چنین خطراتی در ایران حضور دارم.

وی در پاسخ به سوال طالب زاده درباره اصالت فلسطینی‌اش و آثاری که درباره آن ساخته است، بیان کرد: در زمان حضور در فلسطین و تصویربرداری برای فیلمم، خطرات بیشتری از زمان حضور پنهانی در شیلی، تجربه کردم.

این فیلساز شیلیایی ادامه داد: زمانی که در فلسطین بودیم، از یک کودک که پایش قطع شده بود پرسیدم چیزی از عشق یا دوست داشتن می‌دانی که در جواب گفت وقتی پایم قطع شده است، چگونه می توانم چیزی از دوست داشتن بدانم.

وی افزود: برای مستند دیگرم، «آخرین ماه» که بخشی از آن، به مهاجرت‌های فلسطینیان به شمال شیلی می‌پردازد، وقتی به فلسطین اشغالی رفتم، نیروهای اسرائیلی بسیار اذیت می کردند.

لیتین تصریح کرد: فلسطین جزئی از تاریخ من است که سال ها درگیر خشونت شده و هر روز در اثر زورگویی‌های اسرائیل، کودکان و جوانان کشته می‌شوند و تانکها مدارس را ویران می‌کنند.

migel-litin-2

وی ادامه داد: وضعیت فلسطین، بدترین بخش تاریخ بشریت است و این سرزمین تنها در حال فراموش شدن است حتی در برخی موارد به خاطر سیاست‌های اسرائیلی‌ها، اقلام مورد نیازشان را دریافت نمی کنند و در محاصره به سر می برند.

لیتین خاطرنشان کرد: زمانی که فلسطین بودم، شدیدا تنهایی این سرزمین را حس کردم، نیروهای اسرائیلی ایست و بازرسی های زیادی دارند، مردم فلسطین، درد و رنج زیادی تحمل می کنند و نیروهای اسرئیلی با اقداماتشان غرور آنها را می شکنند.

وی با بیان اینکه اسرائیلی‌ها انگار با حیوانات برخورد می‌کنند، گفت: هر کسی این مسائل را ببیند، باید این ها را به دیگران هم نشان بدهد چرا که دلایل زیادی وجود دارد که انگیزه بشود برای اینکه کاری درباره مردم فلسطین انجام دهیم و درد و رنجهای آنان را به مردم دنیا نشان دهیم، در واقع این کار، یکی از وظایف و مسئولیتهای اجباری ماست.

نادر طالب زاده نیز در این باره گفت: از زمان وقوع انقلاب اسلامی و نامگذاری روز قدس توسط امام خمینی(ره) شمارش معکوس برای اسرائیل و آزادی فلسطین شروع شده است و این یکی از دلایلی است که غرب بواسطه آن، تحریم هایی علیه ایران وضع کرده است.

وی با بیان اینکه اسرائیل در جنگ ۳۳ روزه در برابر گروه حزب الله شکست خورد، تصریح کرد: بسیاری از مردم ایران منتظر روزی هستند که برای آزادی قدس اقدام کنند و درگیری‌های فعلی که در منطقه وجود دارند، مقدمات این درگیری بزرگ هستند و این ها در حالی است که رسانه های دنیا واقعیت را درباره فلسطین نمی گویند.

همسر میگل لیتین هم در این باره گفت: من وقتی ایران آمدم، آن را متفاوت از آن چیزی دیدم که رسانه های گروهی دنیا مطرح می‌کردند، برخلاف تبلیغات رسانه ها، مردم ایران، مردمانی خوشحال، مهربان و قوی هستند.

لیتین، فیلمساز شیلیایی هم در همین باره تصریح کرد: یک تصویر ارزشش بیشتر از چندین سخنرانی است، اگر می‌توانستیم واقعیات را به تصویر بکشیم، ملت‌های مختلف با فرهنگ‌ها و زبانهای مختلف از طریق آگاهی و اطلاعی که پیدا می‌کردند، می توانستند در کنار هم و هم‌صدا شوند و با هم در مقابل سلطه و جنگ ایستادگی کنند.

وی در همین راستا تصریح کرد: این کار، جزء وظایف اصلی  سینما و سینماگر است که باید در خدمت جامعه و مردم باشد و همین موضوع، یکی از دلایل حضور من در ایران است.

نادر طالب زاده هم در بخشی از دیدار با اشاره به سریال ۱۳ قسمتی خود درباره حضرت مسیح گفت: انقلاب اسلامی ایران به تاریخ جهان شتاب داده است، بعد از این انقلاب، امریکا حوادثی مثل ۱۱ سپتامبر را ایجاد کرد تا به همراه دروغ پردازی‌های رسانه ای، بهانه ای برای جنگ افروزی در افغانستان، عراق و … داشته باشد.

لیتین در ادامه خاطرنشان کرد: من سینماگری هستم که همیشه درس خوانده‌ام و به دنبال یادگیری بودم و امروز در مرکزی که وابسته به دانشگاه دولتی شیلی است، به تدریس و تربیت سینماگران جوان می پردازم.

وی با اشاره به برخی فیلم‌هایش مثل «ساندینو» و «آلسینو و کرکس» افزود:  من هر جا که حرکت انقلابی و مبارزه‌ای وجود داشته باشد، حمایت می کنم و به همین دلایل در خارج از شیلی هم در امریکای لاتین کارگاه های آموزشی برگزار می کنم.

لیتین تصریح کرد: برای من خیلی مهم است که هر جایی که لازم باشد مثل شیلی، آرژانتین، کلمبیا، برزیل و … حضور داشته باشم؛ اگر می خواهیم سینمای انقلابی داشته باشیم باید همانند کشاورزی که محصول می کارد و درو می‌کند، خوب آموزش دهیم و تجاربمان را انتقال دهیم.

این فیلمساز شیلیایی در پاسخ به سخنان طالب زاده درباره فرهنگ غنی مردم ایران گفت: من وقتی فرهنگ ایران و شیلی را مقایسه می کنم فاصله عمیقی می بینیم اما باید رسانه ها طوری عمل کنند که ملتهای مبارز در کنار هم قرار گیرند که البته تنها راه این مسئله، دیالوگ و گفتگوست تا از طریق بتوانیم آینده خوب و بهتری برای بشریت ایجاد کنیم.

وی تاکید کرد: سلطه جهانی نمی خواهد ملتها به هم نزدیک شوند به همین دلیل است که از طریق رسانه هایش آگاهی درست را از ما می گیرد اما ما باید به دنبال راه و روشی باشیم که بتوانیم ملتها را به هم وصل کنیم و این فرقی نمی کند شیلی باشد یا ایران چون منظور من این حرف را در سطح جهانی است، بومیان شیلی جمله ای دارند که می‌گویند انسان متعلق به زمین است نه زمین متعلق به انسان.

لیتین اظهار داشت: من اعتقاد دارم روزی می رسد که همه ما در صلح باشیم گرچه الان صدای ما چندان شنیده می شود.

این فیلمساز شیلیایی در این دیدار در واکنش به بیان عملکرد وضعیت فیلمسازی دو کشور، گفت:  سینمای شیلی پس از برقراری مجدد دموکراسی در شیلی، تازه حرکت کرده است و الان، شاید سالی ۱۵ فیلم تولید می کند که در بین آنها آثار قوی هم کم است.

وی با بیان اینکه هنر به تمام ابعاد اجتماعی یک ملت وصل است، تصریح کرد: فیلمسازان جوان خوبی در شیلی داریم که به موضوعات اجتماعی، کودتا و … می پردازند و در این میان، وظیفه من و امثال من، هدایت و سوق دادن این فعالیتهاست، البته در شیلی هم سینماگرانی داریم که فقط نگاه جشنواره ای و تجاری دارند اما غالب فیلمسازان جوان شیلیایی به آرمانهای جامعه شیلی وفادارند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>