سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۱۳ شهریور ۱۳۹۵ در ۳:۴۷ ب.ظ چاپ مطلب

پخش سخنرانی تاریخی آیت‌الله خامنه‌ای در زیمبابوه از شبکه مستند

rahbari-harare

«تاریخ شفاهی ایران» سخنرانی تاریخی مقام معظم رهبری در هشتمین اجلاس کشورهای جنبش عدم تعهد در هراره پایتخت زیمبابوه را پخش می کند.

به گزارش سوره سینما به نقل از روابط عمومی شبکه مستند سیما، سیدمهدی مویدی تهیه کننده «تاریخ شفاهی ایران» درباره قسمت تازه این مجموعه توضیح داد: این قسمت به سخنرانی مقام معظم رهبری در هشتمین اجلاس کشورهای جنبش عدم تعهد در هراره پایتخت زیمبابوه اختصاص دارد که در شهریور ماه ۱۳۶۶ برگزار شد.

وی افزود: این اجلاس به این دلیل که در سالهای آخر جنگ عراق علیه ایران برگزار شد، یکی از حساس ترین فرصت های جمهوری اسلامی برای تبیین حقانیت خودش بود. تدبیر حضرت آیت الله خامنه ای در چینش و نوع بیانات در این اجلاس باعث شد که فریادها بر سر ایران برای پذیرش صلح ساکت و حقیقت از این باب روشن شود.

مویدی یادآور شد: صدام حسین در این اجلاس شرکت نمیکند و همزمانی انجام دو عملیات پیروزمندانه رزمندگان در مناطق حاج عمران و اسکله نفتی الامیه و البکر با سخنان روشنگرانه آیت الله خامنه ای موجب تقویت جبهه جمهوری اسلامی ایران و دوستان آن در این اجلاس میشود.

این تهیه کننده ادامه داد: آیت الله خامنه ای سخنرانی را با آیه ای از قرآن شروع میکنند که همه کشورهای عرب از این لحن عربی خواندن قرآن ایشان حیرت زده می شود و سپس سخنرانی به جایی می رسد که نمایندگان کشورهای کمونیست در این اجلاس هم تحت تاثیر صحبت های روشنگرانه حضرت آیت الله خامنه ای قرار میگیرند.

وی اذعان کرد: سالها بعد در سال ۸۰ آیت الله خامنه ای در دیدار با جوانان استان اصفهان به این سخنرانی اشاره داشتند و گفتند: «با اینکه روسای جمهور چپ دنیا که طرفدار شوروری هم بودند در این اجلاس حضور داشتند، من رفتم و سخنرانی کردم. سخنرانی من صد در صد ضد آمریکایی و ضداستکباری بود و از حقایق انقلاب، حقایق کشور، جرائم آمریکا، جرائم علیه ایران و مسائل مربوط به جنگ و امثال اینها گفتم. اینها مبهوت مانده بودند یکی از همان روسای جمهور چپ به من گفت تنها غیرمتعهد در این کنفرانس ایران است.»

به گفته مویدی گزیده ای از آن سخنرانی به مدت ۲۱ دقیقه یکشنبه ۱۴ شهریور، ساعت ۱۹ از شبکه مستند سیما روی آنتن می رود و دوشنبه ۱۵ شهریور ساعت ۱۰ بازپخش می شود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>