سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۳۰ شهریور ۱۳۹۵ در ۲:۰۰ ب.ظ چاپ مطلب

«اسنودن»، تازه‌ترین ساخته الیور استون در جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت

snoden

فیلم سینمایی «اسنودن» (Snowden) تازه‌ترین اثر کارگردان برنده اسکار درباره ادوارد اسنودن افشاگر اطلاعات محرمانه آمریکا همزمان با جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت اکران می‌شود.

به گزارش سوره سینما ، روابط عمومی جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت با اعلام این خبر افزود: این فیلم در بخش نمایش‌های ویژه جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت در پردیس سینمایی ملت اکران می‌شود.

بر پایه این خبر؛ اطلاعات تکمیلی این فیلم به این شرح است:  نقش اسنودن در فیلم را جوزف گوردون-لویت بازی می‌کند. اسنودن ۳۳ ساله که قبلاً کارمند سازمان اطلاعات مرکزی (سیا) و پیمانکار آژانس امنیت ملی آمریکا بود، ژوئن ۲۰۱۳ اطلاعات طبقه‌بندی‌شده‌ از برنامه‌های فوق سری آژانس امنیت ملی از جمله برنامه شنود”پریزم”را که آژانس از آن برای جاسوسی از مردم استفاده می‌کرد، در اختیار نشریات گاردین، نیویورک تایمز و واشنگتن پست قرار داد.

الیور استون در باره این فیلم می‌گوید: آمریکایی‌ها هیچ چیز درمورد این موضوع نمی‌دانند، برای اینکه دولت همیشه درمورد آن دروغ می‌گوید. چیزی که اکنون اتفاق می‌افتد، واقعاً تکان‌دهنده است. موضوع فقط استراق سمع نیست، بلکه استراق سمع گروهی، پهپادها و جنگ سایبری را شامل می‌شود. همان‌‌طور که خود اسنودن گفت، از کنترل خارج شده است. دنیا از کنترل خارج شده است. اسنودن در فیلم در نقش خودش حضوری کوتاه دارد. او اکنون در مکانی نامشخص در روسیه به سر می‌برد و همزمان به دنبال یک پناهگاه دیگر است. استون امیدوار است او به خاک آمریکا بازگردد، هرچند تردید دارد این اتفاق بیفتد.

استون که با فیلم‌های سیاسی چون “نیکسون” و “جی‌اف‌کی” شهرت دارد، وضعیت فعلی را شبیه رمان “۱۹۸۴” نوشته جرج اورول می‌داند که در تقابل با دنیایی است که در آن بزرگ شده است. او گفت: من در دنیایی بزرگ شدم که هیچ‌وقت تصورش را نمی‌کردم چنین اتفاقی بیفتد، اما از ۲۰۰۱ تاکنون کاملاً مشخص است که چیزی به شکلی رادیکال تغییر کرده است. شیلین وودلی در “اسنودن” نقش لینزی میلز دوست اسنودن را بازی کرده، در حالی که نیکلاس کیج در نقش یک مأمور اطلاعاتی سابق ظاهر شده است. ملیسا لئو، زاکری کوئینتو، تام ویلکینسن، ریس ایوانس، جولی ریچاردسن و تیموتی الیفنت دیگر بازیگران فیلم هستند.

استون این پروژه را از روی فیلمنامه‌ای که با همکاری کیران فیتزجرالد نوشته است، کارگردانی کرده است. آن‌ها فیلمنامه را از روی”پرونده‌های اسنودن، داستان درون‌گروهی مرد تحت‌ تعقیب دنیا” نوشته لوک‌هاردینگ خبرنگار روزنامه گاردین و “دوران اختاپوس″ نوشته آناتولی کوچرانا وکیل روسی اسنودن نوشتند.

لازم به ذکر است فیلم جدید الیور استون قرار بود کریسمس ۲۰۱۵ (۲۵ دسامبر) اکران شود تا فرصت رقابت در فصل جوایز سینمایی سال گذشته را داشته باشد، اما تاریخ اکران آن تغییر کرد. ابتدا گفته شد فیلم ۱۳ مه امسال روی پرده می‌رود، اما در نهایت این تاریخ هم تغییر کرد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>