سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۱۲ مهر ۱۳۹۵ در ۱۲:۳۰ ب.ظ چاپ مطلب

پخش بیانات مقام معظم رهبری در خطبه‌های نماز جمعه محرم ۵۹ از شبکه مستند

rahbari-moharam-59

شبکه مستند در مجموعه «تاریخ شفاهی ایران» بیانات مقام معظم رهبری در خطبه های نماز جمعه محرم ۵۹ را که با محوریت امام حسین (ع) بوده است، پخش می کند.

به گزارش سوره سینما به نقل از روابط عمومی شبکه مستند سیما، مجموعه «تاریخ شفاهی ایران» به تهیه کنندگی سیدمهدی مویدی در قسمت جدید خود، بیانات حضرت آیت الله خامنه ای در نماز جمعه ۲۸ آبان ۱۳۵۹ را که در دانشگاه تهران برگزار شد، روی آنتن می فرستد.

این نماز جمعه با دهه محرم همزمان بوده است و مقام معظم رهبری در آن زمان، بیانات خود را به امام حسین (ع) اختصاص داده بودند.

ایشان خطبه ها را با قرائت سوره کوثر آغاز میکنند و در ادامه می گویند: دشمن پیامبر را تنها و تمام شدنی گمان میکرد، چون پیامبر اکرم فرزند پسر نداشت، دشمنان اسلام با خود می اندیشند که پیامبر از دنیا می رود و کسی ندارد که جای او را بگیرد. دلخوش بودند که نسل پیغمبر برخواهد افتاد. خدایا متعال به پیغمبر فرمود ما به تو چیزی عطا کردیم که افزاینده و روز به روز رو به گسترش و توسعه است.

آیت الله خامنه ای در ادامه می فرمایند: آن چیز اگر قرآن است، اگر اسلام است و اگر دختر بابرکت پیغمبر یعنی حضرت صدیقه طاهره (س) است، به راستی افزاینده و رو به توسعه بود. حسین بن علی (ع) در عصر عاشورا تنها رزمنده شیرخوارش را روی دست گرفته است و در مقابل لشکر دشمن ظاهر شده است چشم کوتاه بین دشمن حسین (ع) را تمام شده فرض کرد. هنگامی که حسین ابن علی خطاب به دشمن فرمود: «ای سنگدلان اگر شما با من آنقدر عاطفه و مهر ندارید، این طفل ۶ ماهه صغیر چه گناهی کرده است»

مقام معظم رهبری در بخش دیگری از بیاناتشان که از شبکه مستند پخش می شود، تأکید میکنند: باز هم دشمن نمی فهمید که حسین چه میکند. آن سیاست الهی برای آن کوردلان معلوم نشد. عمر سعد از شقاوت و کوردلی حرمله استفاده کرد و گفت «حسین را خاموش کن» به جای اینکه به طفل شیرخواره حسین آب بدهند تیر ۳ شعبه زهرآلود به سوی او پرتاب کردند. این بچه روی دست پدر شروع کرد به پیچ و تاب خوردن. حسین ابن علی (ع) گسترش خود را شروع کرد و نگذاشت سنگدلان راه او را خاموش کنند.

این قسمت از «تاریخ شفاهی ایران» دوشنبه ۱۲ مهر ماه ساعت ۱۹ از شبکه مستند سیما روی آنتن می رود و سه شنبه ۱۳ مهر ماه ساعت ۱۲ بازپخش می شود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>