سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۱۲ دی ۱۳۹۵ در ۱۰:۰۳ ق.ظ چاپ مطلب

افسانه بایگان: طعم راهپیمایی اربعین حسینی را تنها باید چشید

afsane-bayegan

افسانه بایگان بازیگر سینما و تلویزیون به بهانه برگزاری دومین سوگواره عبرات گفت: پیاده روی اربعین حسینی سفر بسیار خاصی است که در واژه ها قابل درک نیست.

به گزارش سوره سینما به نقل از ستاد خبری دومین سوگواره عبرات؛ افسانه بایگان بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون که امسال راهپیمایی اربعین حسینی را تجربه کرده است، به بهانه برگزاری دومین سوگواره عبرات درباره این سفر معنوی بیان کرد: پیاده روی اربعین حسینی سفر بسیار خاصی است که تا زمانی کسی با چشمش آن حال و هوا را نبیند و این سفر مقدس را تجربه نکند و طعمش را نچشد، نمی تواند با واژه ها آن را به خوبی درک کند.

وی افزود: امام حسین (ع) مظهر خوبی هاست و این کشش درونی افراد به سمت حرم اش مانند خونی است که می جوشد و تعارفی ندارد. وقتی صحبت از ثارالله به میان می آید، حالتی کهربایی ایجاد می کند که افراد را به خود جذب می کند. زیرا حضرت، انسان کاملی هستند و فطرت درونی افراد است که ما را به او جذب می کند.

بازیگر سریال «شوق پرواز» درباره فیلمسازی و خلق آثار هنری درباره موضوعات دینی و مذهبی گفت: در بسیاری از کشورهای دنیا هر ساله فیلم های زیادی درباره موضوعاتی مثل برزخ و سفر آخرت که بسیار خوب و زیبا دنیایی دیگر را توصیف کرده است، ساخته می شود و مخاطب را تا ساعت ها به فکر فرو می برد. اما به نظرم در ایران کمتر به این موضوعات پرداخته شده است.

بایگان درباره لازمه های فیلم های مذهبی و اندیشه محور توضیح داد: به نظرم اگر در این مسیر متعصبانه عمل کنیم، راه به جایی نمی بریم. اما بیان این مفهوم عام که همه ما فرزندان خداوند هستیم و در نهایت به سوی او باز می گردیم و تجلی آیه «انا لله و انا الیه راجعون» در آثار و دست برداشتن از بعضی خط کشی هایمان، باعث می شود اقشار بیشتری به آثار مذهبی اقبال نشان دهند.

وی در پایان به مردم پیشنهاد کرد: به مردم پیشنهاد می کنم درباره مسائل مذهبی تا می توانند بخوانند. دانستن راهی که بزرگان رفته اند، بسیار مهم است. ما در ادبیات منظور و منثور دینی و مذهبی خود  بسیار غنی هستیم. از خواندن صحیفه سجادیه و نهج البلاغه تا سخن بزرگان و عمل کردن به احادیث و روایت هایی که فراگرفته ایم، باعث می شود تغییر را از خودمان شروع کنیم. تغییر جهان خود بر جهان دیگران هم تاثیر می گذارد. مثل سنگ ریزه هایی که در یک رود حرکت می کنند، با یکدیگر همراه می شوند و جریانی را با خود ایجاد می کند.

گفتنی است دومین سوگواره عبرات در ۱۰ بخش هنری به همت ستاد مرکزی اربعین بین عموم مردم و علاقه مندان برگزار می شود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>