سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۲ مهر ۱۳۹۶ در ۱۲:۰۳ ب.ظ چاپ مطلب

نگاهی به جشنواره‌های فیلم در سراسر جهان/ ضرورت هدفمندسازی جشنواره‌های سینمایی در کشور

film-festivals

بی‌تردید جشنواره‌ها می‌توانند فرصت‌های مناسبی برای ظرفیت‌شناسی ، آسیب‌شناسی و تحلیل ضرورت‌ها و افق‌های پیش رو در عرصه‌ها و موضوعات مختلف فراهم سازند.

سوره سینما – نسیم عنابستانی : انتقاد از برگزاری جشنواره های سینمایی از جمله موضوعات و عناوینی است که هر از گاهی در محافل و رسانه ها انعکاس می یابد. آیا تعداد جشنواره‌های سینمایی که در کشور برگزار می شود واقعا زیاد است تا جایی که برخی از آن به  جشنواره زدگی تعبیر می کنند؟

شاید بیش از آن که نیاز به تعدیل و کاهش جشنواره های سینمایی باشد این رویدادها نیازمند طراحی و تعریف هدفمند و استراتژیک هستند.

بی تردید جشنواره ها می توانند فرصت های مناسبی برای ظرفیت شناسی ، آسیب شناسی و تحلیل ضرورت ها و افق های پیش رو در عرصه ها و موضوعات مختلف فراهم سازند منوط به اینکه با طراحی درست و هدف گذاری های دقیق بستر شکل گیری تولیدات همسو هم فراهم شود.

شایسته است به تجربه سایر کشور ها بویژه کشورهای صاحب سینما در این زمینه نگاهی بیندازیم تا چشم انداز تطبیقی نسبت به جشنواره های سینمایی که در کشورهایی چون: ایتالیا، آلمان، فرانسه، اسپانیا، انگلستان، روسیه، آمریکا، کانادا، چین، کره جنوبی، ژاپن، بلژیک، سوئیس و …برگزار می شود به دست بیاوریم.

بیشتر کشورهای دنیا هر سال تعداد زیادی جشنواره ی سینمایی برگزار میکنند، بعضی از این جشنواره ها شهرت جهانی دارند و بعضی دیگر شهرت محلی و جهت رشد استعداد های ملی و لذت بردن مردم و گردشگران برگزار می‌شوند.در گزارش زیر  نگاهی داریم به فستیوال های فیلم در دنیا.

۱-ایتالیا

وطن قدیمیترین جشنواره فیلم در دنیا، ایتالیا به داشتن تعداد بسیاری جشنواره های فیلم معروف است که در طول سال برگزار میشوند. بعضی از این جشنواره ها خیلی جدید و بعضی بسیار قدیمی هستند ولی هیچکدام قدمت جشنواره ی فیلم ونیز را ندارند. این جشنواره ها هر کدام ژانرها و فیلمسازان متفاوتی را به مردم معرفی می کنند.

“جشنواره ی فانتا” یکی از این فستیوال ها است که در رم برگزار می شود. این جشنواره در سال ۱۹۸۱ افتتاح شد و برای فیلم های فانتزی، علمی تخیلی، ترسناک و هیجان انگیز است و هر سال برگزار می شود. جشنواره فانتا یکی از پیشتازان اینگونه فستیوال ها در ایتالیا است و همچنین یکی از مهمترین جشنواره ها در عرصه ی بین الملل است. این جشنواره فیلمسازان بسیاری که بعدا در عرصه فیلم های فانتزی معروف میشوند را معرفی کرده و به شهرت جهانی رسانده. فیلمسازانی مثل وینسنت پرایس، کریستوفر لی، پیتر کراشینگ، جان کرارداین، روتگار هاور و رابرت اینگلاند.

“جشنواره ی فیلم میلان” تاسیس شده در سال ۱۹۹۶، یک جشنواره های بین المللی است که در میلان برگزار می شود. این جشنواره که هر سال برگزار می شود، در ابتدا به عنوان یک فستیوال برای فیلم های کوتاه محلی ساخته شده بود و در طی گذشت زمان شامل فیلمهای خارجی هم شد جوایزی از جمله جایزه ی بهترین فیلم هم به برنده گان این جشنواره ارائه میشود. تعداد زیادی از فیلمسازان روز و معروف در این فستیوال شرکت کرده اند از جمله یان گونزالز، یانگ چنگ، لوکا راگازی، گوستاو هوفر و کریستین نمسکو.

“جشنواره ی فیلم ونیز” بزرگترین و مهمترین جشنواره ی ایتالیا و قدیمی ترین جشنواره ی جهان است. این جشنواره در سال ۱۹۳۲ در ونیز افتتاح شد و هر سال در اواخر آگوست تا اوایل سپتامبر برگزار میشود. این جشنواره قدیمیترین جشنواره ی فیلم در دنیا است و در کنار جشنواره های فیلم کن و برلین قرار دارد. هر سال هزاران فیلمساز در این جشنواره شرکت می کنند از جمله جعفر پناهی، عباس کیارستمی، امیر نادری، انج لی، سوفیا کوپلا، کیم کی دوک، تام استاپارد، اسپایک لی، سیلوستر استالون، ال کاپون و جیمز فرنکو.

دیگر جشنواره ها که در ایتالیا برگزار میشود عبارتند از:

جشنواره ی فیلم هنر من، ۴ فیلم فستیوال، یک فیلم برای صلح، فستیوال بین المللی فیلم بوردرلندز، فیلم فستیوال سینمادامار، جشنواره ی بین المللی فیلم کوتاه مدار خاموش ونیز، جشنواره ی فیلم نوار کورمایور، جشنواره ی بین المللی فیلم اکولوجیکو، فستیوال فانتا، فستیوال فیلم شرق دور، فستیوال آلتو ویسنتینو، فستیوال سینما در فضای باز “توافقنامه های بین المللی”، فستیوال  فیلم سه ماه در فضای باز، فستیوال دی پوپولب، جشنواره بینالمللی سینما آماتور، جشنواره بین المللی فیلم زنان، جشنواره بین المللی فیلم کوه ترنتو، جشنواره فیلم فیاتیکورتی – جشنواره بین المللی فیلم کوتاه، جشنواره فیلم فیگارا، جشنواره فیلم آزمایشگاه – جشنواره بین المللی فیلم کوتاه، جشنواره فیلم فلایانو، جشنواره فیلم گیفونی، روزهای بی صدا فیلم – نام مستعار: جشنواره فیلم خاموش پوردنون، هفته ی بین المللی فیلم آیو ایزابلا، جشنواره فیلم لوکا، مگا – نمایش فیلم کوتاه، جشنواره ی بین المللی فیلم میلان، فستیوال فیلم میلان، میرابیل دیکتو- جشنواره فیلم بین المللی کاتولیک، نمایشگاه بین المللی فیلم پزرو، جشنواره بین المللی فیلم کوتاه بدون حرف، جشنواره فیلم کوتاه کوتاه کار، جشنواره فیلم پنتدتیلو، فستیوال فیلم کابوس های راونا، مذهب امروز، جشنواره ی ریموسیکازیونی، فستیوال فیلم مستقل رم، ورزش فیلم و تلویزیون – جشنواره بین المللی فیکتس میلان، سینما، روز بین المللی رم، جشنواره ی فیلم تاورمینا، جشنواره ی فیلم تیریستو، تیریستو علم + تخیل فیلم فستیوال، جشنواره ی فیلم تورینتو، جشنواره بین المللی جشنواره تورین، جشنواره ی فیلم ونیز، جشنواره ی فیلم ایمپریا، جشنواره ی فیلم ویدیو سازان، فستیوال فیلم دادگاه چشم انداز، کورتو دینو جایزه بین المللی فیلم کوتاه و جشنواره ی فیلم وگرا.

۲-آلمان

آلمان یک کشور دیگر با تعداد بالای جشنواره ی فیلم است. این کشور خانه ی جشنواره ی بین المللی فیلم برلین است و هر ساله هزاران نفر به این کشور می آیند تا در جشنواره های آن شرکت کنند و از برنامه های این فستیوال ها لذت ببرند. هر کدام از این جشنواره ها بر روی یک موضوع متمرکز است و این مساله هر کدام را نسبت به دیگری متفاوت  میسازد.

مهمترین جشنواره ی فیلم در آلمان “جشنواره ی بین المللی فیلم برلین” است و از پیشتازان فستیوال های فیلم در دنیا است و در سطح فستیوال های ونیز و کن قرار دارد. این جشنواره در سال ۱۹۵۱ در برلین تاسیس شد و یکی از بزرگترین فستیوال های فیلم است که مردم از آن بازدید می کنند. خیلی از کارگردان های معروف و بزرگ در این جشنواره شرکت کرده اند مثل اصغر فرهادی، جعفر پناهی، انج لی، پال توماس اندرسون، بری لوینسون و رابرت آلتمن.

یکی دیگر از فستیوال های مهم در آلمان “دوک لایپزیگ” است. این یکی از قدیمیترین فستیوال های فیلم مستند در دنیا است که هر سال در شهر لایپزیگ آلمان برگزار میشود. این فستیوال در سال ۱۹۵۵ به عنوان اولین فستیوال فیلم مستقل در آلمان شرقی برگزار شد. هم اکنون این جشنواره تعداد زیادی از کارگردانان سینمای مستند را به خود جلب میکند که بعضی از آنها عبارتند از سانتیاگو آلوارز، فرناندو بیری، تورستن تریمپاپ، تاتیانا کیستوا و مارک سرافینسکی.

” جشنواره فیلم مونیخ” یکی دیگر از فستیوال هایی است که در آلمان برگزار میشود. این جشنواره ی تابستانی، مهمترین جشنواره ی فیلم در آلمان بعد از جشنواره ی فیلم برلین است و از زمان تاسیس در سال ۱۹۸۳ هر سال در ماه جون برگزار میشود. این جشنواره به عنوان یکی از پیشگامان در حوضه ی پیدا کردن کارگردانان جوان با استعداد و خلاق مطرح شده است. به این دلیل تعداد زیادی از فیلمسازان جهان هر سال در این فستیوال شرکت میکنند ماننده سونکه ورتمن، رینر کافمن، کرولاین لینک، جان ملکویچ و مایکل هانک.

دیگر فستیوال های فیلم در آلمان عبارتند از جشنواره بین المللی فیلم کوتاه، جشنواره ی تماشای برلین، جشنواره فیلم لباس برلین، جشنواره فیلم مستقل برلین، جشنواره فیلم آسیا، برلین جشنواره فیلم آسیا و اقیانوس آرام، گردهمایی فیلمسازان بین المللی برلین، جشنواره فیلم مستقل بیبراک ، سینمای بین المللی سیاه پوستان برلین، بریتاسپاتینگ – جشنواره فیلم مستقل بریتانیا و ایرلند برلین، سینفست – جشنواره بین المللی میراث فیلم آلمان، سینپول، روزهای فیلم کوتاه کرنک کوکی، جشنواره بین المللی زنانه دورتموند کلن، فستیوال فیلم ایکسگراند، جشنواره فیلم طلسم، فمیناله، فستیوال فیلم درسدن، فستیوال فیلم هامبورگ، فستیوال فیلم مونستر، فیلم برگزیده ترکیه – آلمان،  فستیوال فیلم فانتزی، جشنواره بین المللی سینما آزاد، جشنواره فیلم آلمان، جشنواره فیلم کونتارا وژین، جشنواره فیلم بین المللی شلینگل، فستیوال بین المللی فیلم منهایم-هیدلبرگ، جشنواره فیلم کوتاه بین المللی اوبرهاوزن،  جشنواره روزهای نوردیک، ویستبادن به شرق ،جشنواره فیلم بین المللی هوف، ویدیو فستیوال تیر اندازی اروپا، جشنواره فیلم مکلنبرگ-ورپومرن، فستیوال فیلم پنج دریاچه، جشنواره بین المللی فیلم کوتاه هامبورگ، فستیوال فیلم روزهای استقلال، فستیوال فیلم اشتراک فیلم، جشنواره بین المللی فیلم کوتاه، جشنواره فیلم کوتاه بین المللی برلین، جشنواره بین المللی فیلم ترفند اشتوتگارت – جشنواره فیلم متحرک، جشنواره فیلم زیرزمین مونیخ، فستیوال بین المللی بوچوم، فستیوال فیلم ژاپن هامبورگ، کالیبر ۳۵ جشنواره بین المللی فیلم کوتاه مونیخ

جشنواره بین المللی فیلم تگرنسی، جشنواره بین المللی فیلم مستند مونیخ، جشنواره بین المللی دوچرخه سواری، جشنواره ی بین المللی مدارس فیلم مونیخ، جایزه بین المللی فیلم برلین، جشنواره فیلم کوتاه کلن، جشنواره فیلم لندو، جشنواره فیلم بین المللی کودکان لوکاس، جشنواره فیلم طبیعت، جشنواره بین المللی فیلم اولدنبرگ، جشنواره ی فیلم چشمان باز، اروپای من، چشم انداز – فستیوال فیلم حقوق بشر، پریکس اروپا – جشنواره ی تلویزیونی اروپایی، هفته فیلم کوتاه رگنسبورگ و جشنواره فیلم معتاد راه و مسافرت.

۳-فرانسه

فرانسه یکی دیگر از پیشتازان در عرصه ی فیلمسازی و سینما است. این کشور وطن جشنواره ی فیلم کن است و نام فستیوال های متعدد آن در تمام دنیا معروف است و این جشنواره ها که در تمام طول سال برگزار میشوند کمک میکنند تا کارگردانان قدیمی و جدید در صحنه بین المللی مطرح شوند.

“جشنواره ی فیلم کن” یکی از مهمترین فستیوال های فرانسه و بلکه جهان است و از زمان تاسیسش در ۱۹۴۶ هر سال برگزار میشود. این فستیوال که فقط با دعوت نامه میتوان در آن شرکت کرد در شهر کن فرانسه برگزار میشود و فیلمهای جدید از ژانرهای متفاوت حتی فیلمهای مستند از سراسر جهان را نشان میدهد. تعداد زیادی از کارگردانان معروف دنیا در این فستیوال شرکت کردند ماننده عباس کبارستمی، مایکل مور، مایکل هانک، دیوید لینچ و برادران کوئن.

یکی دیگر از فستیوال های مهم در فرانسه “جشنواره ی بین المللی فیلمهای انیمیشن انسی” است که در سال  ۱۹۶۰ تاسیس شد. این جشنواره هر سال در اوایل ماه جون در شهر انسی فرانسه برگزار میشود و یک مسابقه میان فیلم های کارتون با تکنیکهای متفاوت است. تعداد بسیار زیادی از کارگردانان معروف در این فستیوال شرکت کرده اند منجمله وس اندرسون، هنری سلیک، کریستفر نیلسون، کانرد ورنون، راب لترمن، سم فل و کریس باتلر.

“جشنواره ی سه قاره” فستیوال دیگری است که از زمان تاسیس  در ۱۹۷۹ هر ساله در شهر نانتز فرانسه برگزار میشود. این فستیوال فقط به فیلم های سینمای آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین اختصاص دارد. تعداد زیادی از کارگردانان این سه قاره در این جشنواره شرکت کردند که برخی از آنان شامل امیر نادری، ابوالفضل جلیلی، سامان سلور، آریبام سیام، امر کوار، استنلی کوان و هیروکازو کوریدا میشوند.

فستوال های دیگر فرانسه شامل جشنواره بین المللی فیلم آمینز، جشنواره ی فیلم زیرزمینی متز، جشنواره فیلم آرراس، جشنواره فیلم کوتاه برست اروپا، جشنواره بین المللی زنانه کرتی، جشنواره فیلم کوتاه کابستنی، سین هوریزونتس – جشنواره فیلم اسپانیایی مارسی، فیلمهای واقعی – جشنواره بین المللی فیلم مستند، جشنواره فیلم آمریکایی دیویل، جشنواره فیلم آسیایی دوایل، ای سی یو – جشنواره فیلم مستقل اروپا، جشنواره فیلم دانشجویان  اروپایی، هفته فوق العاده سینما، جشنواره فیلم اروپا در لیل، جشنواره فیلم اروپایی بووه-اواز، جشنواره فیلم شگفت انگیز، جشنواره فیلم لهستانی استودیو کت، جشنواره فیلم وب، جشنواره بین المللی فیلم کوه، جشنواره بین المللی فیلم حقوق بشر پاریس، جشنواره بین المللی فیلم بورگز، جشنواره فیلم فانتزی جراردمر، جشنواره فیلم جیبی، مجموعه های هالوژنتیک، جشنواره بین المللی برنامه های صوتی و تصویری، جشنواره بین المللی فیلم کوتاه دانشجویی کرگی-پوتویز، هفته ی نالیوود پاریس، جشنواره فیلم کوتاه پونتو-کومبو، برنامه ها ی اول، جشنواره فیلم کوتاه پاریس، جشنواره فیلم مستقل پاریس، جشنواره بین المللی فیلم ترگویئر، یوتوپیالز – جشنواره علمی تخیلی بین المللی نانت میشود.

۴-اسپانیا

یکی دیگر از پیشتازان سینما در جهان اسپانیا است. این کشور با اینکه شهرت سه کشور قبلی را ندارد ولی هنوز قدرت عظیمی در صنعت سینما و در دنیای جشنواره های فیلم است.

یکی از بزرگترین فستیوال های این کشور “جشنواره فیلم سیتز” است. این یک جشنواره است که تخصص آن در فیلمهای ترسناک و فانتزی است. این جشنواره در ۱۹۶۸ تاسیس شد و معمولا در ماه اکتبر و در شهر ساحلی سیتز برگزار میشود. کارگردانان زیادی در این فستیوال شرکت کردند مانند سرگی پارایانو، کونتین تارانتینو، اسکات مکگی، دیوید سیگال، محسن مخملباف و یون سانگ هو.

“جشنواره ی بین المللی فیلم گیجون” یکی دیگر از مهمترین فستیوال های اسپانیا است که در سال ۱۹۶۳ تاسیس شد و از آن زمان تا کنون هر سال برگزار میشود. این جشنواره ی کودکان هر سال یک گروه داور متشکل از کودکان و نوجوانان انتخاب می کند و برنامه هایی مثل میز گرد و کنسرت های روزانه یرگزار میکند. خیلی از کارگردانان معروف دنیا در این فستیوال شرکت کردند از جمله عباس کیارستمی، آکی کاریسماکی، تاد هینز، پدرو کوستا، پال شریدر و جان کیل.

از زمان تاسیس آن در سال ۱۹۵۲ “جشنواره ی بین المللی فیلم سن سباستین” یکی از مهمترین فستیوال های فیلم در جهان است. این فستیوال در شهر اسپانیایی دونوستیا-سن سباستین برگزار میشود و یکی از مهمترین فستیوال ها در اسپانیا و کشورهای اسپانیایی زبان است. تعدادی از کسانی که در این فستیوال شرکت کردند عبارتند از بتی دیویس، گلوریا سوانسون، گرگوری پک، گلن فورد، الیزابت تیلور، آودری هپبورن، چارلتون هستون،رابرت دنیرو، مریل استریپ، ریچارد گر، مایکل داگلاس و فرانسیس فور کوپولا.

فستیوال های دیگری که در اسپانیا برگزار می شوند شامل جشنواره ی فیلم آتلانتیک، لاترنتیوا – جشنواره فیلم مستقل بارسلونا، انیمک – جشنواره بین المللی فیلم انیمیشن کاتالونیا، جشنواره فیلم آسیایی بارسلونا، جشنواره بین المللی فیلم سینما جویک، جشنواره ی کریپتشو بادالونا، افکت – جشنواره فیلم آفریقایی کوردوبا، جشنواره ی فیلم ماجراجویی کوه تورلو، جشنواره بین المللی فیلم اورنس، فیلمت جشنواره فیلم بدلونو، گراندا جشنواره ی فیلم سینمای جنوب، جشنواره فیلم کوتاه گرانادا، هفته بین المللی فیلم فوق العاده، جشنواره بین المللی فیلم لس پالماس از گران کاناریا، جشنواره فیلم اسپانیایی مالاگا، جشنواره فیلم ماربلا، جشنواره فیلم ملین، موکس، جشنواره فیلم رندریارد، جشنواره فیلم ترسناک و فانتزی سان سباستین، جشنواره فیلم حقوق بشر سن سباستین، جشنواره سینما اروپایی سیلوا، جشنواره بین المللی فیلم کوتاه سینتیتیتزا پیرنز، سمینسی، جشنواره بین المللی صوتی تصویری بارسلونا (فستیوال تلویزیون بین المللی سابق بارسلونا( و جشنواره سینمای مدیترانه ای والنسیا میشوند.

۵-انگلستان

انگلستان هم جایگاه خاصی را در دنیای سینما و جشنواره های فیلم دارد. این کشور با ساختن صدها فیلم و سریال تلویزیونی توانسته به یکی از قویترین قدرت های سینمای اروپا تبدیل شود و جای تعجب نیست که تعداد زیادی جشنواره ی فیلم در این کشور برگزار میشود.

سومین قدیمیترین جشنواره ی فیلم در انگلستان “جشنواره فیلم کمبریج” است که در سال ۱۹۷۷ تاسیس شد. این جشنواره فیلم های انگلیسی و بین المللی را نشان میدهد که در فستیوال هایی مانند کن و برلین برای اول بار نمایش داده شده اند. بعضی از فیلم های ساخت انگلستان برای اولین با در این فستیوال به نمایش در میایند. کارگردانان، بازیگران و تهیه کنندگان بسیاری در این فستیوال شرکت می کنند منجمله وودی الن، کونتین تارانتینو، جانی دپ، بیل موری، فیل لورد و کریستوفر میلر.

یک فستیوال سالانه ی دیگری که در انگلستان برگزار میشود “جشنواره ی فیلم لندن” است. این جشنواره در نیمه ی دوم ماه اکتبر برگزار میشود و در سال ۱۹۵۶ افتتاح شده است. هم اکنون این فستیوال کشف های جدید از کارگردانان مهم و هیجان انگیز را نشان میدهد. تعداد زیادی از دست اندر کاران سینما و خبرنگاران در این جشنواره حضور دارند ماننده آکیرا کوروسوا، لوچینو ویسکونتی، انج لی، جورج کلونی، جیسون ریتمن، هارمونی کورین، جول و ایتان کوئن.

تاسیس شده در ۱۹۴۷، “جشنواره ی بین المللی ادینبرگ” یکی از قدیمیترین فستیوال های دنیا است که هر سال برگزار میشود. این فستیوال فیلمهای ساخت انگلستان و جهان در تمامی ژانرها را نشان می دهد و همچنین فیلمهای جدید از سراسر دنیا را معرفی میکند و مکانی است برای رشد فیلمسازان تازه کار و دیدار و گفنمان کشته کاران این صنعت. بعضی از کسانی که در این فستیوال شرکت کردند عبارتند از ربکا فورچون، دوم کارکوسکی، سیمون هانتر، فرنسیس لی، کریستین گروزوا و پیتر والچانو.

فستیوال های دیگری که در این کشور برگزار میشوند به این شرح است ۳ جشنواره فیلم کوتاه آنلاین، جشنواره فیلم کوتاه زیبایی، جشنواره فیلم دامنه، جشنواره فیلم فرشته، جشنواره فیلم بث، پشت پرده: جشنواره فیلم اروپای شرقی، چشم انداز پرندگان، جشنواره فیلم پارک بلومسبوری، جشنواره فیلم بردرلند، جشنواره فیلم برزیل لندن، جشنواره فیلم  دانشجویی بریتانیا، جشنواره فیلم ترسناک بریتانیا، جشنواره فیلم شهری بریتانیا، جشنواره فیلم کمبریج، کمبریج بین المللی، جشنواره فیلم کالچستر، جشنواره فیلم کشورهای مشترک المنافع، جشنواره فیلم کورنوال، جشنواره ترسناک کرنل، جشنواره فیلم دانشجویی دورام، جشنواره فیلم کوتاه اینکانتر، جشنواره فیلم شرقی، جشنواره فیلم بین المللی اند آف پیر، جشنواره بین المللی فیلم فالستف، جشنواره فیلم فیلمیک، جشنواره فیلم دوستانه خانواده، جشنواره فیلم لابا، جشنواره فیلم فیلم کیت، فیلم آفریقا، جشنواره فیلم فلت پک، جشنواره انیمیشن فلیپ، جشنواره فیلم آینده، فزایتفست،  جشنواره ی از صفحه تا صحنه، جوایز فیلم طلایی، جشنواره فیلم بین المللی قلب انگلستان، جشنواره فیلم بینش، من خواهم گفت جشنواره فیلم بین المللی، جشنواره فیلم کوهستانی کنالد، جشنواره فیلم بین المللی لیدز، جشنواره فیلم مستقل لیدز – کدر، جشنواره فیلم بگزار آزاد باشیم، جشنواره فیلم های آسیایی لندن، جشنواره فیلم مستقل لندن، جشنواره فیلم لندن، جشنواره فیلم مد لندن، جشنواره ی فیلم خاص لندن، جشنواره فیلم ترکی لندن، جشنواره فیلم منچستر، جشنواره فیلم مینسیس، حرکت – جشنواره ی بین المللی خرکت در صحنه، جشنواره – جشنواره بین المللی جنبش بر روی صفحه، جشنواره فیلم نورویچ، وانداتزیرو، یک صدا فستیوال فیلم جوانان، فستیوال فیلم آزاد پکهم، جشنواره فیلم پنین، جشنواره فیلم بهداشت عمومی، جشنواره فیلم رنگین کمان، جشنواره فیلم ریندنس، جشنواره فیلم رندری، جشنواره فیلم راب ناکس، جشنواره فیلم کوتاه سحر، جشنواره فیلم سالفورد، جشنواره فیلم کوتاه سفتون، جشنواره فیلم سوریوس، جشنواره مستند شوفیلد، جشنواره فیلم سنت آلبانز، جشنواره فیلم کوتاه توتفرنگی، فستیوال بین المللی فیلم سوپر شورت، جشنوارۀ فستیوال طلای خاورمیانه، جشنواره فیلم بین المللی آخر بندرر، جشنواره فیلم ماهانه، جشنواره فیلم اسمالز، جشنواره فیلم رادیکال تولپودل، جشنواره فیلم سبز بریتانیا، جشنواره فیلم بین المللی یهودی انگلستان ،واتراسپرایت، جشنواره فیلم ویتنی، جشنواره بین المللی فیلم بین المللی چوب سبز، جشنواره فیلم بین المللی ویرالال، جشنواره فیلم بلفاست، سینمجیک، جشنواره ی فیلم مید آلستر، جشنواره ی فیلم سبز بریتانیا، آفریقا در حرکت، جشنواره فیلم کیمیاگری و تصویر متحرک، جشنواره فیلم سینفرینج، مرگ توسط سحر، جشنواره فیلم دیپ فراید، جشنواره فیلم دانی کوه،  جشنواره فیلم بین المللی ادینبورگ، جشنواره فیلم کوهی ادینبورگ، جشنواره فیلم کوتاه ادینبورگ، جشنواره فیلم فرانسوی انگلستان، جشنواره فیلم گلاسکو، جشنواره فیلم و هنر، جشنواره فیلم اسکاتلند، آربرتویر، فراتر از تلویزیون، جشنواره فیلم کاردیف، جشنواره فیلم فلانور، جشنواره فیلم کوه لنبریس، جشنواره ی فیلم و هنر سلامت ذهنی اسکاتلند و جشنواره فیلم بین المللی جوانان زوم.

۶-روسیه

روسیه یکی دیگر از صدا های مهم دنیای سینما است با اینکه این سرزمین بزرگ به اندازه ی دیگر کشورهای اروپایی جشنواره برگزار نمیکند ولی هیچ شکی در این نیست که صدا و دیدگاه متفاوتش چشم انداز خاصی را به فیلمها و جشنواره هایش اضافه میکند.

بزرگترین جشنواره ی غیر رقابتی در روسیه “جشنواره ی جشنواره ها” است که در سال ۱۹۹۳ تاسیس شد و کارهای جدید و برجسته سینمای روسیه و جهان را نشان میدهد. این جشنواره هر سال در ماه جون برگزار میشود و خیلی از اعضای صنعت سینما در آن شرکت میکنند که از مهمان های این فستیوال در سالهای گذشته می توان به باب رافلسون، مریل استریپ و فرانسیسکو اوزون اشاره کرد.

یکی دیگر از فستیوال های معروف روسیه “پیام  به انسان” است. این جشنواره در سال ۱۹۸۸ به عنوان یک فستیوال دوسالانه برای فیلمهای مستند تاسیس شد که پس از گذشت زمان به یک مسابقه ی بین المللی برای فیلمهای مستند، کوتاه و انیمیشن تبدیل شده است و هر سال در سینت پترزبورگ برگزار میشود. بعضی از افرادی که در این فستیوال شرکت داشتند عبارتند از اگنیجن گلاونیک، رنی پنویس، ویتالی منسکیو، توماس گارد، چارلز گارد و علی محمد قاسمی.

یک جشنواره ی دیگر که در مسکو برگزار میشود “جشنواره ی بین المللی فیلم مسکو” است که در سال ۱۹۳۵ تاسیس شد. این جشنواره هر سال در ماه جولای برگزار میشود و مهمترین جایزه ی این فستیوال مجسمه ی جورج قدیس در حال کشتن اژدها است، همانگونه که بر روی نشان مسکو به نمایش درآمده است. تعداد زیادی از کارگردانان و تهیه کنندگان معروف در این فستیوال شرکت کردند ماننده هکتور بابنکو، ژان مارک بار، جاور گاردو، جک نیکلسون، جین موری، مریل استریپ و هاروی کیتل.

فستیوال های دیگری روسیه از این جمله اند جشنواره بین المللی فیلم مسلمان گلدن مینابار، جشنواره فیلم کینوتاور، جشنواره بین المللی انیمیشن متحرک کروک، جشنواره بین المللی کوهنوردی و ماجراجویی مسکو “عمودی”، فستیوال فیلم روسی متحرک روسیه، جشنواره فیلم کوتاه خانواده روسیه، جشنواره فیلم بین المللی کانکس، جشنواره بین المللی جشنواره فیلم  «کنار هم» و جشنواره فیلم بین المللی صورت های عشق.

۷-ایالات متحده ی آمریکا

یک ابر قدرت در دنیای سینما، آمریکا یکی از قدرتهای بزگ این صنعت است. این سازنده ی بزرگ سینما هر سال بیشتر از هزار فیلم تولید میکند و همچنین تعداد بیشماری جشنواره برگزار میکند. تعداد این فستیوال ها ممکن است نزدیک به ۱۵۰ باشد اگر تعداد جشنواره های فیلم هر ایالت را ۳ تصور کنید اما این عدد ممکن است به واقعیت نزدیک نباشد. اما هیچکس توقع کمتری از این سرزمین فیلم و فیلمسازی ندارد.  با توجه به این موضوع بیایید به بعضی از این جشنواره های فیلم نگاهی بیندازیم.

“جشنواره ی فیلم آن آربر” هر ساله از زمان تاسیسش در ۱۹۶۳ برگزار شده است و سومین فستیوال آمریکای شمالی از نظر قدمت است و یکی از معروفترین فستیوال های آمریکا است. این جشنواره به محل نمایش فیلمهای مستقل و تجربی تبدیل شده است و از زمان تاسیسش تعداد زیادی از کارگردانان معروف و با نفوذ در این فستیوال کارهای اولیه خود را نشان دادند ماننده جورج لوکاس، لورنس کاسدن، باربارا همر و اندی ورهال.

یکی دیگر از این فستیوال ها “جشنواره ی بین المللی فیلم شیکاگو” است که در پاییز برگزار میشود و یکی از قدیمیترین فستیوال های رقابتی در آمریکای شمالی است که در سال ۱۹۶۴ تاسیس شد. این جشنواره برنامه های متفاوتی دارد که از آن جمله میتوان به مسابقه ی رقابتی بین الملل، مسابقه ی کارگردانان جدید، دیدگاه سیاه پوستان و رول زنان اشاره کرد. کارگردانان معروفی در این جشنواره شرکت کرده اند منجمله رابرت آلتمن، اکسل کورتی، جعفر پناهی، مایکل دویل، اصغر فرهادی، محسن مخملباف و استیو مک کویین.

“جشنواره ی بین المللی کلیولند” که در کلیولند شهری در ایالت اوهایو در سال ۱۹۷۷ آغاز به کار کرد. این یکی از بزرگترین فستیوال های اوهایو است و بزرگترین جمعیت را در ۲۰۱۴ با نود و هشت هزار نفر به طرف خود جلب کرد. این فستیوال روی مشکلات اجتماعی و زیست محیطی بیشتر تمرکز میکند. ابن فستیوال کارگردانان بزرگی را به خود جلب کرده ماننده رالف هوتنر، دوریس دوری، جیوف بورتون، کوین دولینگ، ایان سافتلی، مایک نول و جان سیسکل.

قدیمیترین فستیوال آمریکا که “فستیوال فیلم و ویدیو کلمبوس” نام دارد در سال ۱۹۵۲ پایه گزاری شد و هر سال در شهر کلمبوس برگزار میشود. این فستیوال رقابتی به تشویق و ترویج استفاده از فیلم و ویدیو در تمام شکل هایش می پردازد. این جشنواره به تعداد زیادی از کارگردانان در طول سالها جوایزی ارائه کرده ار جمله کلر کر، هو یا، کوین ایستوود، جان زاریستکی، کوین مککیرنان، رابرت نوتنی و فیلیپ هابل.

“جشنواره ی فیلم نشویل” از زمان تاسیسش در ۱۹۶۹ هر سال در شهر نشویل برگزار میشود. این جشنواره که به عنوان بزرگترین فستیوال در جنوب آمریکا معروف شده است، آنچنان رشد کرده است که هر سال حدود ۶۷۰۰ اثر برای شرکت در این جشنواره را از سراسر دنیا دریافت میکند. این جشنواره که شرکت در آن باعث قبولی در آکادمی اسکار میشود کارگردانان بسیاری را به خود جلب کرده که میتوان به فرناندو ایمبک، دارکو لانگولو، هینر سلیم، ولری تودوسکی و گوران پاکالجویک اشاره کرد.

تاسیس شده در سال ۱۹۶۳ “جشنواره ی فیلم نیویورک” هر سال در شهر نیویورک برگزار میشود و یکی از قدیمیترین و مشهورترین فستیوال های فیلم در آمریکا است. این فستیوال برنامه های متفاوتی را عرضه میکند که شامل بخشهای اصلی، نور بروی مستند، اکتشاف، پیش بینی، زنده کردن و گذشته نگری، جشن های خاص و همگرایی میباشد. کارگردانان زیادی در این فستیوال شرکت کردند مانند پال گرینگرس، بن استیلر، اسپایک جونز، جیمز فرنکو، اندریا آرنولد، زیچارد تیلکین و هاروی لیور.

یکی از قدیمیترین جشنواره های فیلم در آمریکا “جشنواره ی بین المللی فیلم سن فرانسیسکو” است که در سال ۱۹۵۷ تاسیس شد. در ابتدا این جشنواره تحت حمایت استودیوهای معروف هالیوود نبود، یکی از دلایل آن این بود که آنها می ترسیدند  که فستیوال توجه مردم را از اسکار دور میکند. اما همه ی اینها در سال ۱۹۵۹ با نمایش فیلم “کافر محبوب” در فستیوال  تغییر کرد. از آن زمان به بعد این جشنواره بزرگتر شده و توجه رسانه های داخلی و خارجی را به خود کشیده است. هر سال تعداد بسیاری از فیلم دوستان و فیلمسازان در این جشنواره حضور می یابند که شامل فرنسیس فورد کوپلا، میرا نیر، فیلیپ کافمن، الیور استون، کلینت ایستوود و عباس کیارستمی میشود.

“جشنواره ی فیلم سان دنس” یکی دیگر از فستیوال های آمریکا است که از زمان تاسیسش در سال ۱۹۷۸ هر سال در شهر پارک سیتی در ایالت یوتا برگزار میشود. این جشنواره کارهای کارگردانان مستقل آمریکا و جهان را نشان میدهد. مهمترین کارگردانانی که در این جشنواره به شهرت رسیدند عبارتند از کوین اسمیت، رابرت رودریگز، کوینتون تارانتینو، ستیون سودربرگ، دارن آرونوفسکی، جیمز وان، ادوارد برنز و جیم جارموش.

فستیوال های دیگر آمریکا شامل جشنواره فیلم ۱۰۰ نوشته، جشنواره فیلم ۱۶۸، جشنواره فیلم بین المللی اکشن در فیلم، جشنواره فیلم آمریکایی، جشنواره فیلم سیهپوستان آمریکایی، جشنواره فیلم عرب، جشنواره فیلم بین المللی انکوریج، جشنواره فیلم بین المللی آرلینگتون، جشنواره مستقل فیلم اشلند، جشنواره فیلم آتلانتیک، جشنواره فیلم آتن، جشنواره فیلم آستین، جشنواره فیلم جهانی آستین، جشنواره فیلم جهانی آسیا، جشنواره فیلم بند، جشنواره فیلم بل ایر، جشنواره فیلم برلین و فراتر از آن، جشنواره بین المللی فیلم دریاچه ی  خرس بزرگ، جشنواره فیلم بوستون، جشنواره بین المللی فیلم بولدر، جشنواره فیلم بین المللی بربانک، جشنواره فیلم نور ایران، جشنواره فیلم مستند آسمان بزرگ، جشنواره فیلم یهودیان بوستون، جشنواره فیلم نیواورلئان، هفته فیلم نیویورک، جشنواره فیلم بین المللی سیاتل، جشنواره فیلم فلسطین بوستون، جشنواره فیلم علمی تخیلی بوستون، جشنواره بین المللی فیلم زیرزمینی بوستون،جشنواره ی بین المللی فیلم بوفالو، جشنواره فیلم بوفالو نیاگارا ، کمفست، جشنواره ی فیلم بین المللی کیپ کاد، جشنواره فیلم پایتخت، جشنواره بین المللی فیلم کودکان شیکاگو، جشنواره بین المللی فیلم سینمایی آمریکایی، جشنواره ی فیلم سین اراتیک، جشنواره ی فیلم کرستد بوت، رقص با فیلم، جشنواره بین المللی فیلم دالاس، جشنواره فیلم آمریکایی آسیا اقیانوسیه دی سی، جشنواره فیلم دنور، جشنواره فیلم زیرزمین دنور، جشنواره ی فیلم بین المللی دیترویت ویندزور، جشنواره فیلم فستیووس، جشنواره فیلم دانتان آربن آرت، جشنواره فیلم فلوریدا، جشنواره فیلم فرامینی، جشنواره فیلم فرانسوی – ریچموند، ویرجینیا، جشنواره فیلم گاردن استیت، جشنواره فیلم و مسابقه ی  نمایشنامه گوتام، جشنواره فیلم در طلایی، جشنواره ی بین المللی فیلم همپتون، جشنواره بین المللی فیلم هاوایی، جشنواره فیلم بین المللی هیدنفیلم، جشنواره فیلم بین المللی هیدنفیلم، جشنواره فیلم هارتلند، جشنواره فیلم های فالس، جشنواره فیلم های جاده ای ۶۱، جشنواره فیلم سینمایی ایدهیلدیل، جشنواره بین المللی فیلم هند (IIFF) تخلیج امپا، جشنواره فیلم بین المللی ایندیاناپولیس، جشنواره فیلم زنان سیاه پوست، جشنواره فیلم جکسونویل ، برش ژاپن: جشنواره نیویورک سینمای معاصر ژاپن، جشنواره فیلم کبنگ، جشنواره فیلم کوتاه کمدی ال. ای. ، جشنواره فیلم لس آنجلس، جشنواره فیلم لایکل راک، جشنواره فیلم کوتاهت را دوست بدار، جشنواره فیلم مارگارت میاد، جشنواره فیلم واینایارد مارتا، جشنواره فیلم مریلند، جشنواره فیلم مفهومی بین المللی مکزیکو، کمدی فیلم کوتاه میامی، جشنواره فیلم ترسناک مایل های، جشنواره بین المللی فیلم سنت پل مینیاپولیس، جشنواره فیلم مونکلر، جشنواره بین المللی فیلم مون دنس، جشنواره فیلم مستقل نپرویل، جشنواره فیلم نانتقکت، جشنواره ملی فیلم جوانان با استعداد، جشنواره فیلم نیوپورت، جشنواره ی فیلم بین المللی کودکان نیویورک، جشنواره فیلم شمال شرقی، جشنواره فیلم اورلندو، جشنواره فیلم پالم اسپرینگز، جشنواره بین المللی فیلم پالم اسپرینگز، جشنواره فیلم فیلادلفیا، جشنواره ی فیلم پروژه بیست۱، کیوفست، جشنواره فیلم پورت تاونزند، جشنواره فیلم رد راک، جشنواره فیلم بین المللی رود آیلند، جشنواره فیلم زنان کوه راکی، جشنواره فیلم سن دیگو، سن فرانسیس جشنواره فیلم سبز، جشنواره بین المللی فیلم سن لوئیس اوبیسپو، جشنواره فیلم بین المللی سانتا باربارا، جشنواره فیلم ساراسوتا، جشنواره بین المللی فیلم سدونا، جشنواره فیلم متحرک پیاده رو، جشنواره فیلم سنوماوالو، جشنواره فیلم یهودیان سان فرانسیسکو، جشنواره فیلم تلگراس، جشنواره فیلم تلورید، جشنواره فیلم سه رود، جشنواره فیلم تریبکا، جشنواره فیل مترافس سیتیی، فستیوال فیلم صحیح/غلط، جشنواره فیلم ویسکانسین، جشنواره فیلم صفر، جشنواره فیلم ترسناک بروکلین، جشنواره فیلم بین المللی ماهلستروم، جشنواره فیلم های راکرز و مادز، جشنواره فیلم آسیا نیویورک، جشنواره فیلم یهودی نیویورک، فیلم نیویورک لهستانی فستیوال، فیلادلفیا جشنواره فیلم آمریکایی آسیایی، جشنواره فیلمهای غافلگیر راجر ایبرت، جشنواره فیلم روکسبری، جشنواره فیلم مستقل مسیحی سن آنتونیو، جشنواره بین المللی آسیایی آمریکایی سان فرانسیسکو، پرده ی ابریشمی جشنواره فیلم آمریکایی آسیایی، جنوب تا جنوب غربی، جشنواره ی ۴۸ ساعته ی اسپرینگفیلد و ازارکس، جشنواره ی فیلم ایدیو، جشنواره ی فیلم ایس، جشنواره ی فیلم و موسیقی بومتان، جایزه ی فیلم لوییزیانا،  جشنواره فیلم مستقل مگنولیا، جشنواره فیلم مستقل سیدار راپیدز، جشنواره فیلم مارفا، جشنواره فیلم ددسنتر و جشنواره فیلم آمریکایی آسیایی بوستون میشوند.

۸-کانادا

همسایه ی ساکت شمال آمریکا، کانادا هم یکی از قدرت های دنیای سینماست. این کشور شاید قدرت همسایه اش  را نداشته باشد ولی به تعداد زیاد فیلم های خلاقانه و کارگردانان برجسته و جشنواره هایش که در سرتاسر جهان معروف است میبالد.

یکی از مهمترین فستیوال هایش که در سال ۱۹۹۳ تاسیس شد “جشنواره ی بین المللی فیلم مستند کانادا – هان داکس” است که به عنوان بزرگترین فستیوال فیلم مستند در آمریکای شمالی معروف است. این جشنواره هر سال در تورنتو برگزار می شود و بیشتر از ۲۱۵۰۰۰ نفر به دیدن این جشنواره میایند. تعداد زیادی از کارگردانان در این فستیوال شرکت کرده اند  ماننده پال ارتیز، چارلز آفیسر، نانفو ونگ، تالی شمش، آسف سودری، کریستوفر کلی و متیو هینمن.

یک فستیوال دیگر “فستیوال جهانی فیلم مونترال” است که به عنوان یکی از قدیمیترین فستیوال های کانادا معروف است. این جشنواره در سال ۱۹۹۷ افتتاح شد و هر سال در ماه آگوست برگزار میشود و بیشترین تنوع در فیلم را دارد حتی بیشتر از “جشنواره ی بین المللی فیلم تورنتو”. این فستیوال برنامه ها و جایزه های متفاوت زیادی دارد و فیلمسازان از سراسر جهان برای شرکت در این فستیوال میایند منجمله سالوادر نوکیتا، کلاد گگنان، پرسی ادلون، مجید مجیدی، کریستینا کومنسینی، جیوفری انتوون و سیلویو کیوزی.

یکی از بزرگترین جشنواره های دنیا و معروفترین فستیوال در کانادا “جشنواره ی بین المللی فیلم تورنتو” در سال ۱۹۷۶ شروع به کار کرد. این جشنواره به عنوان یک مرکز برای فرهنگ فیلم در نظر گرفته شده است و در تمام طول سال برنامه دارد. تعداد زیادی از کارگردانان معروف و با نفوذ هر سال در این فستیوال حضور دارند ماننده سم مندز، تایلور هکفوردریال جکو ون دورمائل، دنی بویل، دارن آرونوفسکی، تام هوپر و دیوید راسل.

فستیوال های دیگر کانادا از این جمله اند جشنواره فیلم ۱۰۰ دلار، جشنواره فیلم بین المللی کالگری، جشنواره فیلم مستقل کانادا، جشنواره فیلم بین المللی چین کانادا، جشنواره فیلم کوتاه بین المللی سی اف سی، جشنواره فیلم مستند دوکسا، فیلم شمال – جشنواره بین المللی فیلم هانتسویل، درون و برون جشنواره ی فیلم و ویدیو تورنتو، جشنواره ی فیلم ماردا لوپ جاستس، جشنواره ی فیلم شهر کوبک، جشنواره ی فبلم کوتاه ریل، جشنواره فیلم بین المللی ونکوور، جشنواره فیلم آسیایی ونکوور، جشنواره فیلم ونکوور، جشنواره ی فیلم یورکنان، فستیوال فانتازیا، فستیوال فیلم تورنتو بعد از تاریکی، جشنواره ی بین المللی فیلم آسیای تورنتو ریل، جشنواره فیلم های کوتاه جوانان تورنتو، جشنواره فیلم جهانی کمدی، جشنواره فیلم جوان کات،جشنواره فیلم کینگستون کانادا، جشنواره فیلم کوه بنف، جشنواره بین المللی فیلم ادمونتون و جشنواره دو نوه سینما.

۹-چین

چین یکی از بزرگترین بازارهای مصرفی جهان است خصوصا در فیلم و سینما. این کشور همچنین قویترین صدا در دنیای سینما است. فیلمها و فستیوال های زیبا و خلاقانه ی این کشور نشانه ی این صدا هستند.

یکی از این فستیوال ها “جشنواره ی بین المللی فیلم هنگ کنگ” است که در سال ۱۹۷۶ تاسیس شد. این یکی از قدیمیترین جشنواره های بین المللی فیلم در آسیا است و در معرفی سینمای آسیا و فیلمسازان آن پیشتاز است. این جشنواره همچنین یکی از بزرگترین جشن های فرهنگی در هنگ کنگ است. کارگردانان بسیاری در این فستیوال شرکت می کنند منجمله رابرتوروسلینی، مارکو بلوچی، کینگ هو، پال شریدر، پیتر لیلنتال، رابرت رودریگز و آن هوی.

یکی دیگر از این جشنواره ها “جشنواره ی بین المللی فیلم پکن” است که در سال ۲۰۱۱ در پکن افتتاح شد. هدف فستیوال این است که یک مکان برای شروع روابط بین چین و صنایع جهانی فیلم ایجاد کند. این جشنواره با حضور تعداد زیادی از تهیه کنندگان، کارگردانان و سران استودیوهای هالیوود به اجرا در میاید مانند جیمز کمرون، جرمی رننر، تام دسانتو، جان لندو، کیانو ریوز، پیتر چن و آرنولد شوارتزینیگر.

“جشنواره ی بین المللی شانگهای” یکی از بزرگترین جشنواره های فیلم در آسیای شرقی و چین است. این جشنواره در سال ۱۹۹۳ آغاز به کار کرد و در طول این سال ها تبدیل به یک فستیوال بین المللی فیلم در درجه ی الف شده است که کارگردانان معروفی در آن شرکت میکنند مثل خسرو معصومی، پیتر هاویت، میتسوهیرو میهارا، پیر جوایوت، یوری بایکو، سینان ستین، هو جینکی، کریس کرائس و پانتلیس ولگاریس.

فستیوال ها دیگر این کشور به این عبارتند جشنواره صحنه ی بزرگ، جشنواره فیلم ملی هنگ کنگ، جشنواره فیلم دانشجویان پکن، جشنواره فیلم مستقل پکن، جشنواره فیلم بین المللی پکن، جشنواره فیلم پکن، جشنواره فیلم چانگچون، جشنواره فیلم کوتاه بین المللی چین، جشنواره بین المللی مستند جیانگجی، جشنواره فیلم های آسیایی هنگ کنگ ، جشنواره فیلم کوتاه مستند هنگ کنگ، جشنواره بین المللی فیلم هنگ کنگ، جشنواره فیلم هنگ کنگ، جوایز هوادینگ، جشنواره بین المللی فیلم ماکائو، جشنواره بین المللی فیلم شانگهای، جشنواره فیلم شانگهای پراید، جشنواره فیلم شانگهای و جشنواره بین المللی فیلم ژینین.

۱۰-کره ی جنوبی

در سالهای گذشته کره ی جنوبی یک امپراتوری بزرگ سینمایی را برای خود ساخته است که موفق به جلب توجه بینندگان در اروپا و آمریکا شده است و آنها را با دنیای سینمایی اش  و دیدگاه و روش های خاص آن آشنا میکند. فستیوال های کره ی جنوبی هم شروع به جلب توجه جامعه ی جهانی کرده است.

یکی از این فستیوال ها “جشنواره ی بین المللی بوسان” است. این فستیوال هر سال در بوسان برگزار میشود و یکی از مهمترین فستیوال های فیلم در آسیا است که در سال ۱۹۹۶ تاسیس شد و اولین فستیوال بین المللی فیلم در کره بود. این فستیوال بر معرفی فیلم ها و فیلمسازان جدید بخصوص کارگردانان آسیایی توجه دارد مانند محسن مخملباف، مایک لی، مینگ زنگ، وین وانگ، آن هوی، بودادب داسگوپتا و کیم کی دوک.

“جشنواره ی فیلم مستقل سئول” یکی از فستیوال های فیلم مستقل در کره است که در سال ۱۹۷۵ تاسیس شد. این فستیوال هر سال در زمستان برگزار میشود و فیلم های مستقل ملی را در بخش مسابقه نشان میدهد و جوایز را بدون نگاه بر تم، نوع و طول در تمامی ژانرها مانند تائتر، مستند تجربی و فیلم های انیمیشن عرضه میکند. بعضی از کارگردانانی که در این فستیوال شرکت داستند از این جمله اند کیم میانگون، لی سوهیان، کواک سامی، پارک بانگجی و گانبی.

یکی دیگر از فستیوال های مهم در این کشور “جشنواره ی بین المللی فیلم زن سئول” است که برای اولین بار در سال ۱۹۷۷ افتتاح شد و دومین جشنواره ی بین المللی فیلم در کره بعد از جشنواره ی بین المللی فیلم بوسان بود که در سال ۱۹۹۶ تاسیس شده بود. در این زمان جشنواره شعار “دنیا را از چشم زنان ببین” را ساخت و هدف اصلی این جشنواره معرفی فیلم های زنان بود که واقعیت زنان را از چشم زنان نشان میداد. بعضی از کارگردانان که در این جشنواره شرکت کردند عبارتند از جیونگ جی اون، پارک چان اوک، جنگ هی سان، لی کیونگ می، رو دیوک و هانگ جی هی.

فستیوال های دیگر کره به این ترتیب هستن جشنواره بین المللی فیلم کوتاه آیسانا، جشنواره بین المللی فیلم کوتاه بوسان، جشنواره بین المللی فیلم های بوسان، جشنواره فیلم کوتاه مستقل داو، جشنواره فیلم و ویدئو مستقل دائجون، جشنواره فیلم مستند ایبیاف، فیلم تجربی و جشنواره فیلم سئول، جشنواره فیلم حقوق زنان، جشنواره فیلم های دا جونگ، جشنواره فیلم سبز در سئو، جشنواره بین المللی فیلم چینگداگو، انجمن مستندسازان فیلم و ویدئو، ایندی-آنیفست،جشنواره ی فیلم وموسیقی جچون، جشنواره فیلم ججو، جشنواره بین المللی فیلم جونجو، جشنواره فیلم و ویدئو مستقل جونودونجیین، جشنواره بین المللی فیلم کره ای ۳دی، جشنواره بین المللی فیلم های کره ای، جشنواره فیلم بین المللی جوانان کره جنوبی، جشنواره فیلم کره جنوبی، جشنواره فیلم کوتاه میسن سن، جشنواره بین المللی رسانه های جدید سئول، فستیوال فیلم شخصی معلول، جشنواره ی بین المللی فیلم فانتسی بوخون،جشنواره بین المللی رسانه های جدید سئول، جشنواره فیلم های فضایی بین المللی، جشنواره فیلم بین المللی بوخون، جشنواره بین المللی فیلم انیمیشن دانشجویان پوهون، جشنواره فیلم حقوق بشر سئول، جشنواره فیلم مستند و مستقل سئول، جشنواره فیلم مستقل سئول،جشنواره فیلم بین المللی سئول، جشنواره بین المللی کارتون و انیمیشن بینالمللی سئول، جشنواره فیلم خانوادگی بینالمللی سئول، جشنواره بینالمللی فیلم زنان سایلو ، جشنواره فیلم بین المللی جوانان سئول، جشنواره فیلم دانشگاهی کره، جشنواره فیلم زنان در اینچون و زنان در جشنواره فیلم کره.

۱۱-ژاپن

ژاپن کشوری دیگر از آسیا است که صدا و حضوری قوی در دنیای فیلم و سینما دارد. ژاپن با داستان پردازی خاص خود و توجه به جزئیات توانسته جای خاصی را برای فیلم ها و فستیوال هایش در عرصه ی جهانی درست کند.

یکی از مهمترین فستیوال های آن “جشنواره ی بین المللی توکیو” است. این فستیوال در سال ۱۹۸۵ تاسیس شد و یکی از فستیوال های رقابتی فیلم در آسیا است و تنها فستیوال ژاپن که FIAPF به رسمیت میشناسد. خیلی از کارگردانان معروف در این فستیوال شرکت کردند مانند شینجی سومای، وو تینمینگ، ادمیر کنویک، کرولاین لینک، جاشوا سافدی و بن سافدی.

یکی دیگر از این فستیوال ها “جشنواره ی بین المللی انیمیشن هیروشیما” است که به صورت دو سالانه در شهر هیروشیمای ژاپن برگزار میشود. این فستیوال در سال ۱۹۸۵ و در شهر هیروشیما که صحنه ی یکی از بمباران های اتمی در پایان جنگ جهانی دوم بود تاسیس شد و قرار شد تا اتحاد را از طریق هنر نشان دهد. این جشنواره همراه با جشنواره ی بین المللی فیلم انیمیشن انسی از محترم ترین فستیوال های فیلم انیمیشن در دنیا است. بعضی از فیلمسازان که در این فستیوال شرکت داشتند شامل اساما تزوکا، فردریک بک، الکساندرا پترو، کوجی یامامورا، اگور کوالیو و دیزی جیکوبز میشود.

“جشنواره ی بین المللی فیلم اکیناوا” یکی دیگر از فستیوال های ژاپن است و هر سال در شهر ناها در جزیره ی اکیناوا برگزار میشود. این فستیوال به وسیله ی یوشیما کوگیو یک سازمان سرگرمی کمدی یک قرنی ژاپن در سال ۲۰۰۹ تاسیس شد و برروی فیلم های خنده دار در سرتاسر جهان تمرکز میکند که موضوع “خنده و صلح” را دارند. بسیاری از کارگردانان و بازیگران در این فستیوال شرکت داشتند مانند کتسوها موتوکی، کریستین جفز، ایرین کاردونا، لاتیتیا کلومبانی، هینگ کا چان، پتریک لیونگ، پیتون رید، جوئل و ایتان کوئن.

فستیوال های دیگر ژاپن به این عبارتند فستیوال فیلم کوییر، جشنواره فیلم کان-کن، جشنواره انیمیشن بین المللی هیروشیما، جشنواره فیلم تصویری، جشنواره فیلم مانیچی، جشنواره فیلم بین المللی اوکیناوا، توکیو فیلم، جشنواره بین المللی فیلم توکیو، جشنواره بین المللی فیلم توکیو، جشنواره فیلم مستند یاماگاتا، جشنواره فیلم یوکوهاما و جشنواره فیلم بین المللی یوباری.

۱۲-بلژیک

برخلاف اندازه ی کوچکش، بلژیک فیلم های موفق و فستیوال های معروفی را به صحنه ی سینما ارائه میدهد. این کشور کوچک دورانی بسیار طولانی در دنیای فستیوال ها و فیلمسازی دست داشته است و برای خودش جایگاهی در بین قدرت های سینمایی درست کرده است.

تاسیس شده در سال ۱۹۸۳ “جشنواره بین المللی فیلم های خیالی در بروکسل” محل تجمع فیلم های ترسناک، هیجان آور و علمی تخیلی در بلژیک است و هر سال در بروکسل در ماه مارچ برگزار میشود و جوایزی برای فیلم های کوتاه و بلند دارد. کارگردانان زیادی در این فستیوال حضور داشته و در بخش رقابتی آن شرکت میکنند مانند جوزف روبن، سم ریمی، کیم کی دوک، شینسوک ساتو، نیک مورفی، وینچنزه ناتالی، ماوریزیو نیچتی و استفان الیوت.

فستیوالی دیگر ” جشنواره ی بین المللی فیلم مستقل بروکسل” است که از سال ۱۹۷۴ هر سال در بروکسل برگزار میشود. در ابتدا توجه ابن فستیوال بر روی فیلمهای سوپر ۸ بود ولی این در سالهای بعد تغییر کرد  و هم اکنون این جشنواره انواع متفاوتی ار فیلمهای مستقل را نشان میدهد. از کارگردانان معروف و مشهور که در این فستیوال شرکت کردند میتوان پدرو آلمادوار، فرنچسکا ازون و نانی مورتی را نام برد.

“جشنواره ی بین المللی فیلم فلندر گنت” از سال ۱۹۷۴ هر سال برگزار میشود و یکی از فستیوال های مسابقاتی در بلژیک است که تخصص آن بر اثر موسیقی در فیلم است. این مسابقه و فستیوال همزمان با “جایزه ی دنیای موسیقی متن” برگزار میشود. بعضی از افرادی که در این فستیوال شرکت داشتند عبارتند از ترنس دیویس، کلیو بارنارد، فیو آلداگ، رالف دهیر، پیترجیگیر، سول نوری، ایماد نوری و هانس کریستن اشمید.

فستیوال های دیگر بلژیک از این جمله اند جشنواره فیلم آفریقا لوان، جشنواره فیلم بروکسل، جشنواره بین المللی جشنواره فیلم خاموش معاصر بروکسل، جشنواره فیلم کوتاه بروکسل، چشم انداز جشنواره فیلم فلسطین، جشنواره بین المللی فیلم فرانسه فرانکوفون، جشنواره فیلم هولبی، جشنواره فیلم بین المللی  مد بروکسل، جشنواره فیلم بین المللی بهداشت، جشنواره بین المللی فیلم کوتاه لوین، جشنواره بین المللی فیلم عشق، موو، جشنواره فیلم خارج صحنه، جشنواره فیلم اوستند و داکویل – جشنواره فیلم مستند، جشنواره فیلم جوانان اروپا.

۱۳-سویس

سویس وطن جشنواره ی لوکارنو است و مدتهاست که این کشور تنها برای شکلات و بانک هایش معروف نیست بلکه برای فیلم ها و فستیوال هایش نیز معروف است. در کنار فرانسه، ایتالیا و آلمان این کشور ستاره های بیشماری را به صحنه ی دنیا میافزاید.

مهمترین و معروفترین فستیوال فیلم در سویس “جشنواره ی بین المللی فیلم لوکارنو” است که هر سال در ماه آگوست در شهر لوکارنو برگزار میشود. این جشنواره که در سال ۱۹۴۶ تاسیس شده یکی از قدیمیترین فستیوال های فیلم است که فیلم ها  را در بخشهای متفاوت رقابتی و غیر رقابتی نشان میدهد، بخشهایی که شامل فیلم های بلند روایتگرایانه و مستند، کوتاه و پیشرو میشود. هر سال تعداد بسیاری از بازیگران، فیلمسازان و تهیه کنندگان در این فستیوال حضور دارند مانند ابراهیم فوروزش، جعفر پناهی، عباس کیارستمی، کلاد چابرول، استنلی کوبریک، پال ورهون، میلوس فورمن و مارکو بلوچیو.

یکی دیگر از فستیوال های مهم در صنعت فیلم سویس “جشنواره ی فیلم سولوتورن” است که در سال ۱۹۶۶ در شهر سولوتورن تاسیس شد. این جشنواره منتخبی از فیلم های بلند، کوتاه و مستند ساخت سویس را نشان می دهد و در طول فستیوال در یکسری گفتمان های عمومی و میزگرد ها، بینندگان با اعضای صنف فیلمسازان ملاقات کرده تا در مورد فیلم های نشان داده شده و فرهنگ فیلم در سویس گفت و گو کنند. بعضی از کارگردانانی که در این فستیوال شرکت داشتند عبارتند از کاوه بختیاری، مانو خلیل، فرناند ملگار، ژان استفان برون، نیکولا بلوچی، فنی برونینگ، لی پول و آلین تنر.

“جشنواره ی فیلم زوریخ” یکی دیگر از فستیوال های سویس است. این فستیوال از سال ۲۰۰۵ هر سال در زوریخ برگزار میشود و در طی چند سال گذشته به قدری بزرگ شده است که ۹۰۰۰۰ نفر را هر سال برای شرکت در این فستیوال به سویس میاورد. هدف این جشنواره این است که بینشی از کارهای کارگردانان در سراسر دنیا را به بینندگان عرضه کند. بعضی از این کارگردانان ولنتاین هیتز، فرنچسکو یانگ، جرو یون، امیلیانو تورز، مت جتنسون، هیدی برندنبرگ، متیو ارزل و دنیس بتس هستند.

فستیوال های دیگر فیلم که در سویس برگزار میشوند شامل ویدیواکس، سینما تائتر اکران، جشنواره فیلم بین المللی یهودی ژنو، جشنواره در جشنواره، جشنواره فیلم و موسیقی زیرزمین لوزان، جشنواره فیلم کوتاه لارنکو، جشنواره بین المللی فیلم لوکزر، جشنواره فیلم در حرکت، جشنواره ی بین المللی فیلم فانتزس نیوچاتل، فستیوال فیلم سیب صورتی، کوییورسیچ، فستیوال بین المللی فیلم کوتاه شنیت، چشم انداز واقعی تو، فستیوال فیلم دانشجویان اروپایی، جشنواره ی بین المللی فیلم کوتاه وینترتور هستند.

این فقط نگاهی کوتاه به تعداد کوچکی از کشورها است که نشان میدهد چقدر دنیای سینما از زمان تولدش بزرگتر شده. هر کشوری بزرگ یا کوچک هم اکنون تعداد زیادی جشنواره ی فیلم برگزار میکند و فیلم های بسیار زیادی هر روز تولید میشوند و به آسمان تمام نشدنی سینما اضافه میگردند. فستیوال های فیلم بسیاری تاسیس میشوند که فقط به یک موضوع، ژانر یا مشکل خاص توجه میکنند. این جشنواره ها به فیلمسازان جدید یا کار کشته محلی را ارائه میکنند تا آنها بتوانند کارهایشان را نشان بدهند و داستانها و یا مشکلاتشان را در معرض توجه عموم قرار دهند. همینطور که فیلم ها و فستیوال های فیلم رشد میکنند،  افراد بیشتری را سرگرم کرده و آموزش می دهند، خبر و داستان از چهار نقطه ی جهان میآورند و به بقیه نشان میدهند و سعی میکنند نقطه نظر های متفاوت را به بینندگانشان نشان دهند و آگاهیشان را بالا ببرند. این رشد در تعداد و شهرت نه تنها به بینندگان و فیلمسازان کمک میکند بلکه به کشورشان هم کمک میکند، با آوردن نه تنها شهرت بلکه توجه به کشور، صنعت سینما و هنر و داستانهای آن.

همزمان با ورود بیشتر کارگردانان جوان خلاق و نوآور به عرصه ی جهانی هنوز امید هست که صنعت سینما در کشورهای دیگر هم بیشتر رشد خواهد کرد و فیلم ها و فستیوال های بیشتری را خواهد ساخت و این کشورها را به صحنه خواهد آورد و کمکشان خواهد کرد تا به درخشند. هنوز امید هست که یک روز تک تک کشورهای جهان صدایی قویی در صحنه ی سینما داشته باشند.

منبع: سایت ICN


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>