سوره سینما

پایگاه خبری-تحلیلی سینمای ایران و جهان

sourehcinema
تاریخ انتشار:۷ آذر ۱۳۹۶ در ۱۱:۰۰ ق.ظ چاپ مطلب

یادداشت حمید جهانگیر فیض‌آبادی رزمنده غواص و نویسنده کتاب «جنون مجنون»/ و اما «اشنوگل» …

eshnogel1

حمید جهانگیر فیض‌آبادی رزمنده غواص و نویسنده کتاب «جنون مجنون» برای فیلم سینمایی «اشنوگل» به کارگردانی هادی حاجتمند و علی سلیمانی یادداشتی نوشت.

به گزارش سوره سینما، متن یادداشت حمید جهانگیر فیض‌آبادی به این شرح است:

«و اما اشنوگل … »

اصلاً هادی حاجتمند چرا سر بی دردش را دستمال بسته و وارد محیط پرتنش و بی‌‏رحمی شده که در آن جز پول و پارتی و عشق و حال و سلبریتی‏‌های سلفی‏‌باز سگ و گربه دوست، ارزشی برای ارزش‌‏ها وجود ندارد؟!

در عالم الآن سینما آیا جز شهرت و پول و پاگذاشتن روی ارزش‏‌ها، چیز دیگری هم مگر هست؟ ما که بی‏‌خبریم اما خودشان اعتراف می‏‌کنند شهرت و شغل‌شان را مدیون اندام و چهره و لبخند و چشمک و ناز و ادایشان هستند.

و آن‌هایی که اهل لودگی نیستند و نان شرافت‌‏شان را می‏‌خوردند، باید بسوزند و بسازند و انواع فشارها و بی‏‌محلی‏‌ها و بی‌‏مهری‏‌ها و بی‌‏کاری‏‌ها را تحمل کنند.

خصوصاً اگر شهرستانی باشند و سوژه مورد نظر، مرتبط با حماسه عظیم دفاع مقدس و شهید و ایثار و حجاب و تقوا و ایمان و اسلام و قرآن و خدا و پیغمبر باشد.

گل‏‌سوژه ناب دفاع مقدس ما غواصی است. آب و فرات و اروند و تونل و فین و اشنوگل و… .

هادی حاجتمند دقیقاً سوژه‌‏ای را هدف‏‌گذاری کرده که سرشار از حماسه و مظلومیت و غربت و عطش و خستگی کُشنده غواصانی است که بعد از ماه‌‏ها آموزش سخت غواصی در اروند و کارون و بهمنشیر، می‏ خواستند عملیات سرنوشت را رقم بزنند و تکلیف جنگ را یکسره کنند.

eshnogel2

اما با همه خستگی بی‌‏امان آموزش و بی ‏خوابی و شنا و غواصی و بدنسوزی، گرفتار موج‌‏های سهمگین و خروشان، و آتش وحشیانه ضد هوایی‏‌های دو زمانه دشمن در میانه اروند شدند و آن‏هایی که ماندند، با دستان بسته زیر انبوهی از خاک‌‏های سرد و ظلمانی زنده به گور شدند تا تاریخ، حماسه بزرگ صاحبان اشنوگل را دردمندانه و منصفانه به قضاوت بنشیند.

هادی جان! استقامت ارزشمند تو در این فضای رقابتی مسموم بسیار ستودنی

ا‏‌ست. اگر بی‌‏مهری می‌‏بینی، شک نکن که راه و کارت خالصانه، درست و حساب شده و مورد عنایت خدا و شهداست.

اصلاً رمز و راز کار برای خدا و شهدا و دفاع مقدس، همین خون دل خوردن‏‌ها و بی‏‌مهری‏‌ها و انتقادها و بی‏‌محلی‌‏هاست.

عَلَمی که بر دوش گرفته‏‌ای زمین نگذار هنرمند ارزشی شهر امام مهربانی‏‌ها و

روی حمایت ما حساب کن…

رزمنده، تخریب‌‏چی و رفیق غواصان شهید:

حمید جهانگیر فیض آبادی

جنون مجنون آذرماه ۱۳۹۶