سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

sourehcinema
تاریخ انتشار:۷ بهمن ۱۳۹۶ در ۵:۰۰ ب.ظ چاپ مطلب

معرفی فیلم سینمایی «مصادره» در چهارمین روز از ویژه‌برنامه «دو قدم تا سیمرغ»

2ghadam-mosadereh1

چهارمین روز از ویژه برنامه «دو قدم تا سیمرغ» به فیلم سینمایی «مصادره» اختصاص داشت و مهران احمدی کارگردان و محمدحسین قاسمی تهیه کننده به معرفی فیلم خود پرداختند.

به گزارش سوره سینما به نقل از ستاد خبری «دو قدم تا سیمرغ»؛ در ابتدا مهران احمدی که اولین تجربه کارگردانی خود را امسال به جشنواره فیلم فجر می برد با اشاره به اینکه قرار نیست بازیگری را کنار بگذارد، عنوان کرد: کارگردانی از نظر من یک مسئولیت سنگین است و نمی توان ساده انگارانه به آن فکر کرد. جدای از آن من بازیگری را خیلی دوست دارم و قرار نیست هیچوقت از آن دست بکشم.

وی درباره قصه فیلم «مصادره» توضیح داد: خلاصه داستانی که از این فیلم منتشر شده، برگرفته از یک دیالوگ در یک سکانس حساس از فیلم است که بعد از دیدن فیلم می بینیم که ایران خیلی بزرگ است اما همه در آن بد شانسیم و این شعار فیلم محسوب می شود. البته نخواستیم حرف بزرگ و مهیبی بزنیم و معتقدم می توان از ظرفیت های ایران بزرگ به نحو بهتری استفاده کرد چون همه ما به این جامعه علاقه مندیم و می دانیم می توانیم از این موهبت هایی که خدا به ما اعطا کرده به نحو بهتری استفاده کنیم.

احمدی همچنین درباره عنوان فیلم گفت: از همان ابتدا نخواستیم حرف سیاسی بزرگی بزنیم و فقط یک حرف اجتماعی و انسانی داریم که در پایان فیلم بیان شده است. در ارائه پیام به هیچ دسته ای توجه نکردیم و با اینکه خودمان تمایلات سیاسی داریم اما در قالب یک کمدی انسانی حرف اجتماعی زده ایم که هم عام و هم خواص آن را دوست داشته باشند و انشاالله که این اتفاق افتاده باشد.

وی افزود: علی فرقانی نویسنده این فیلم یکسال زمان صرف نگارش و ۴ ماه صرف بازنویسی آن کرد تا آنچه مدنظرمان بود روی کاغذ بیاید. آن زمان هیچ بازیگری در ذهنش نبود و تنها به رضا عطاران فکر می کردیم. البته نه برای فروش بلکه به خاطر توانمندی های او و سایر بازیگران که همه بر این اساس انتخاب شده بودند و خوشحالم که این چهره ها بازیگران فیلم اول من هستند.

وی ادامه داد: ۶۰ درصد از فیلم در ارمنستان به عنوان کشور سوم فیلمبرداری شد و ۴۰ درصد در ایران اما روایت فیلم در واقع امریکا است که به خاطر بافت قدیم ارمنستان کشور آمریکا را مشابه سازی کردیم. علاوه بر آن کشورهایی مثل آلمان، قبرس و بوسنی هم مدنظر ما بودند اما ارمنستان هم به لحاظ جغرافی و هم ویژگی های طبیعی گزینه آخر ما محسوب شد. هر چند که من در شب اولی که به این کشور سفر داشتم ناامید بودم اما در روزهای بعد و تحقیقاتی که در مناطق مختلف ارمنستان انجام دادیم امیدوارتر شدم. چراکه از همان مرحله پیش تولید با فرید ناظر فصیحی مدیر جلوه های ویژه در ارتباط بودیم و او هم همراه ما می آمد تا با مشورت هایش بهترین لوکیشن را انتخاب کنیم.

احمدی همچنین درباره گریم بازیگران که با مدیریت نوید فرح مرزی بود بیان کرد: این فیلم سیر تاریخی دارد بنابراین در چهره پردازی باید موارد خاصی رعایت می شد. ما ۶ شخصیت اصلی و ۱۵ فرعی و ده ها بازیگر دیگر داشتیم که برای همه آنها باید فکر می شد و به همین خاطر ۲ماه طراحی گریم به طول انجامید.

در ادامه محمدحسین قاسمی تهیه کننده با اشاره به اینکه این فیلم از سال ۵۳ تا امروز را روایت می کند، بیان کرد: هر کدام از کارهای من حال و هوای خاص خود را دارد و یک ژانر خاص کار نمی کنم اما می خواهم هر کاری را که انجام می دهم دغدغه ای از من باشد. «مصادره» یک موضوع جذابی داشت که باعث شد من آن را کار کنم. این فیلم در بخش های مختلف سختی های خاص خود را داشت به خصوص در تولید اما در همه حال لبخند بر لب همه ما بود و ویژگی های اثر محرک خوبی برای همکاری با مهران احمدی بود.

2ghadam-mosadereh2

وی افزود: من هم مثل بقیه همکارانم علاقه مندم که اکران عید را داشته باشم و امیدوارم شرایطش فراهم شود. «مصادره» برای مخاطب و مردم ساخته شده و تمام تلاش مان بر این بود تا احترام به بیننده را حفظ کنیم.

مهران احمدی همچنین درباره حضورش به عنوان بازیگر گفت: من تنها در ۲ سکانس بازی کردم و امکان به عهده گرفتن نقش طولانی نبود. به هر حال من کارگردان بودم و تمام تمرکزم بر این بود که این بخش را به نحو احسن انجام دهم به خصوص که ما ۴۰ لوکیشن داشتیم و تمرکز بر دو امر کارگردانی و بازیگری راحت نبود.

قاسمی نیز در ادامه بیان کرد: من چند فیلم از آثاری که امسال در جشنواره شرکت کردند را دیدم و به نظرم امسال رقابت سختی داشته باشیم. ضمن اینکه تعداد فیلم های خوبی که بیرون از جشنواره هستند نیز کم نیستند. به هر حال امیدوارم در این رقابت بهترین اتفاق ها رخ دهد.

در پایان احمدی در پاسخ به اینکه دوست دارید کدامیک از بخش های این فیلم برنده سیمرغ باشد، گفت: برای من سیمرغ بهترین فیلم از نگاه تماشاگران خیلی ارزشمند است چون فیلمی است که برای مردم ساخته شده ضمن اینکه رضا عطاران و همه بازیگران و عوامل برای این فیلم خیلی زحمت کشیدند.

این برنامه تا ۹ بهمن ماه به همت فیلم نت در پردیس سینمایی ملت برگزار می شود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>