سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۶ اسفند ۱۳۹۶ در ۱:۰۰ ب.ظ چاپ مطلب

گزارش بیست و نهمین محفل «اتفاق ترانه»/ از رونمایی آلبوم موسیقی تا یاد کردن از قربانیان سانحه هوایی

etefagh tarane

در بیست و نهمین محفل «اتفاق ترانه» ضمن یاد کردن از قربانیان سقوط هواپیمای تهران-یاسوج، حسین علیشاپور خواننده ایرانی تغییر و تحولات را علت تاخیر هفت ساله در انتشار آلبوم «چقدر ز خویش دورم…» عنوان کرد.

به گزارش سوره سینما به نقل از روابط عمومی سپهر سوره هنر؛ بیست و نهمین محفل شعرخوانی «اتفاق ترانه» شب گذشته-شنبه ۵ اسفند- در سالن مهر حوزه هنری برگزار و از آلبوم «چقدر ز خویش دورم…» با آوازخوانی حسین علیشاپور رونمایی شد.

در ابتدای برنامه، علیرضا بدیع شاعر و مجری برنامه ضمن تبریک تولد سیاوش کسرایی گفت: غلو نیست اگر بگوییم که منظومه  آرش کمانگیر بخش جامانده‌ای از شاهنامه فردوسی است.

وی در ادامه از ماهان بلند بالا ، امید روزبه، علی مقیمی ، محمدرضا کرم‌زاده دعوت به شعرخوانی کرد.

سعید سکاکی با خواندن شعری درباره افغانستان، تحسین حاضران را برانگیخت. در ادامه سید اکبر سلیمانی  شعری به قربانیان سقوط هواپیمای تهران-یاسوج تقدیم کرد و از برگزاری سوگواره ای در اواخر اسفند ماه به یاد این عزیزان در کهکیلویه و بویر احمد خبر داد.

عبدالجبار کاکایی شاعر و ترانه سرای برجسته طبق روال محفل «اتفاق ترانه» با اشاره به کاربرد دو واژه «پوپک» و «پیچک» در اشعار شاعرانی که به شعرخوانی پرداختند، بیان کرد: در نقد ادبی امروز جامعه شناسی از فلسفه جدا شده است. در عصری که پوپک یا هدهد در نظام زندگی شهری شاعران به سادگی قابل رویت نیست، عمدتا واژگانی به خدمت گرفته می شوند که در جامعه شهری وجود دارند. درست به همین دلیل پنجره، جاده و دیوار به ادبیات راه یافته اند و گاه استعاره از مفاهیمی دیگر نیز دارند.

وی افزود: در این شرایط گاهی شاعران عامدانه از نظام واژگانی مرسوم در فضای شهری فاصله می گیرند که نوعی واپس گرایی است. اما توصیه من به شاعران این است که کلمات را چشم بسته به استخدام نگیرند.

کاکایی در مبحثی دیگر به اهمیت شاعر بودن برای ترانه سرایی اشاره کرد و گفت: ترانه سرایان باید لزوما شاعر باشند اما یک شاعر لزوما ترانه سرا نیست. شاعر زبان متعارف را به ادبیات نزدیک می کند و ترانه سرا باید بتواند خود را در خدمت موسیقی قرار دهد. آهنگساز نیز در هر فراز از موسیقی حرفی برای گفتن دارد.

در ادامه این محفل مصطفی فغانی، علی اکبر رائفی پور، بهروز پورمحمد، علی مقیمی اشعاری را تقدیم مهمانان حاضر کردند و نوبت به رونمایی از آلبوم «چقدر ز خویش دورم…» رسید. احسان عبایی آهنگساز و تنظیم کننده این آلبوم موسیقی با حضور روی سن گفت: مدت زمان ۷ سال از ضبط این آلبوم می گذرد و دست کم خود من نسبت به آن روزها صیقل خورده و تغییر کرده ام.

وی با یاد کردن از درگذشتگان حوزه موسیقی در سال های اخیر بیان کرد: باید از خواهرم زنده یاد سارا عبایی یاد کنم که به عنوان یکی از همسرایان در این آلبوم هرماه ما بود و بعد از ۱۱ سال مبارزه سرسختانه با بیماری سرطان ۷ ماه گذشته ما را ترک کرد و مطمئن هستم امروز در جایی از سالن شاهد رونمایی از آلبوم است.

حسین علیشاپور نیز گفت: خوشحالم که در محفل «اتفاق ترانه» شاهد گردهمایی موسیقی و کلام هستم. از آقای سلمانی شاعر گرانقدر که دعوت من را برای حضور در این مراسم پذیرفتند و همه آن ها که در ساخت آلبوم «چقدر ز خویش دورم…» همراه ما بودند، تشکر می کنم.

وی در پایان تغییر و تحولات مدیریتی را علت دیر منتشر شدن آلبوم خود عنوان کرد. عبدالجبار کاکایی، علی اکبر رائفی پور، عباس محمدی، احسان عبایی، اشکان کمان گری، سروش بخشش، مرتضی خاکپور، محمد باقر زینالی، برای رونمایی از آلبوم «چقدر ز خویش دورم…» به روی سن رفتند.

در ادامه مراسم مژگان مطهری به خواندن چند کاریکلماتور پرداخت و مامان پری هم یک شعر کودکانه را درباره بهار و نوشدن سال خواند.

در پایان حسین علیشاپور و احسان عبایی با نوازندگی تار دو قطعه را اجرا کردند.

گفتنی است محفل شعرخوانی و موسیقی «اتفاق ترانه» شنبه های اول هر ماه در حوزه هنری برگزار می شود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>