سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۱۸ بهمن ۱۳۹۷ در ۴:۰۰ ب.ظ چاپ مطلب
همگام با سی‌و‌هفتمین جشنواره فیلم فجر ؛

مهدی جعفری: واکنش مخاطبان «۲۳ نفر» فراتر از انتظارم بود/ کارهای خودم را فیلمبرداری نمی‌کنم

mehdi-jafari

مهدی جعفری با اشاره به اینکه هیچ بازیگر چهره‌ای در فیلم «۲۳ نفر» حضور ندارد استقبال از این اثر را فراتر از انتظار خود دانست.

به گزارش خبرنگار سوره سینما، کارگردان فیلم سینمایی «۲۳ نفر» که سابقه قابل توجهی در فیلمبرداری آثار سینمایی دارد در پاسخ به اینکه چرا کار خود را فیلمبرداری نکرده است، گفت: تا کنون هیچ یک از فیلم هایی که کارگردان شان بودم را فیلمبرداری نکردم چون اعتقاد دارم هر کدام اینها نیاز به صرف وقت و تمرکز بالا دارد و بهتر است یک کدام شان را به بهترین نحو انجام دهم تا اینکه دو مسئولیت را در سطح ضعیف به سرانجام برسانم.

وی افزود: علاوه بر این علی رغم اینکه سال ها پیش مستند «۲۳ نفر» را ساخته بودم و به فضای کار اشراف داشتم اما به قدری پروژه سینمای سنگین بود و سختی های چند جانبه داشت که مجال نمی داد بتوانم چنین ریسکی را بپذیرم. تیم بازیگران جلوی دوربین ما نوجوانانی کم تجربه و البته با تعداد بالا بودند و همین باعث می شد تمرکز اصلی را بر امر کارگردانی بگذارم.

جعفری در رابطه با چگونگی انتخاب این بازیگران توضیح داد: یک ماه و نیم از زمان پیش تولید صرف پیدا کردن این بچه ها گذشت. چون علاوه بر ویژگی های ظاهری و تطابق شان با شخصیت های اصلی داستان؛ مهم بود که حتما لهجه داشته باشند و رنگ صدای شان روی پرده احساس شود و در نهایت  با این بچه ها کار کردیم.

23nafar

وی ادامه داد: اکثر این بچه ها بیشتر از اینکه سابقه نمایشی داشته باشند علاقمند بازیگری بودند و بین اینها کسی که تجربه قابل توجهی در کار سینما و تئاتر داشته باشد کم بود اما با تمرین های مداوم توانستیم در زمان پیش تولید آنها را برای جلوی دوربین آماده کنیم و از آنجا به بعد دیگر هنگام فیلمبرداری و سر صحنه بود که همه چیز شکل می گرفت. البته بچه های با استعدادی بودند و با انگیزه و هوشی که داشتند و همه چیز خیلی زود به مدار عادی بازگشت.

این کارگردان در پاسخ به اینکه چه مسیری از بعد ساخت مستند تا تولید این فیلم سینمایی را طی کرده است، گفت: ۱۳ سال پیش که مستند را ساختم به این فکر کردم که قصه چنان اجزای دراماتیک و پتانسیل بالایی دارد که حتما می تواند برای مخاطب سینمای داستانی جالب توجه باشد. تمام این سال ها به دنبال راهی بودم که زوایه درستی برای این روایت پیدا کنم و از طرفی کنار این ۲۳ نوجوان شخصیت ملاصالح را معرفی کنم.

وی در پایان گفت: تا قبل از نمایش فیلم در جشنواره هیچ تصوری از بازخوردها نداشتم چون هم فیلم درباره دفاع مقدس است و همین مساله به دلیل تولید آثار نه چندان قابل توجه این ژانر؛ بسیاری از مخاطبان را پس می زند و هم اینکه ما حتی یک بازیگر چهره و ستاره هم در فیلم نداریم که مردم برای دیدن شان به سینما بیایند اما در این چند روز به این نتیجه رسیدم که مردم قصه خوب را دوست دارند و تا کنون که استقبال ها فراتر از انتظار من بود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>