سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۱۲ مهر ۱۳۹۸ در ۱۱:۳۳ ق.ظ چاپ مطلب

آشنایی با حقایقی جذاب درباره سیاره عطارد در برنامه «راهنمای مسافران کهکشان»

rahnamaye-mosaferan-kahkeshan

دهمین قسمت از برنامه «راهنمای مسافران کهکشان» با موضوع «سیاره عطارد» روی آنتن شبکه چهار سیما می‌رود.

به گزارش سوره سینما به نقل از روابط عمومی شبکه چهار سیما، اسماعیل باستانی مجری برنامه در گفتگو با دکتر فاطمه عزیزی دارای دکتری اخترفیزیک، مخاطبان را با سیاره تیر یا عطارد نزدیک‌ترین سیاره به خورشید آشنا می کند.

‌ عطارد، نخستین سیاره ی منظومه شمسی که تلفظ صحیح تر نام آن «عُطارِد» است، کوچک‌ترین و تندرو‌ترین سیاره منظومه شمسی لقب گرفته است. این سیاره که در فاصله نزدیکی با خورشید قرار گرفته، با سرعتی حدود ۵۰ کیلومتر بر ثانیه در حال چرخش به دور خورشید است، به گونه‌ای که یک سال عطاردی (چرخش کامل به دور خورشید) برابر با تنها ۸۸ روز زمینی است. برای آشنایی بیشتر با این سیاره، برنامه «راهنمای مسافران کهکشان» را جمعه شب ساعت ۲۲ تماشا کنید.

فرزین سوری در آیتم «سفینه‌ی کاغذی» به بررسی موضوع سیاره عطارد در ادبیات و سینمای علمی تخیلی می‌پردازد.

همچنین پخش قسمت دوم گزارش محمدحسین جهان پناه از رصدخانه خواجه نصیرالدین طوسی و «تازه‌های کهکشان»، همراه با دارا تیموری‌فر برای بررسی رویدادهای رصدی هفته از دیگر بخش های این مجله نجومی است.

این برنامه به تهیه کنندگی مریم نیکانلو در گروه دانش شبکه چهار سیما تهیه و تولید می شود و به صورت هفتگی جمعه هاساعت ۲۲ پخش و شنبه ها ساعت ۱۴ بازپخش می شود.

 


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>