سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

sourehcinema
تاریخ انتشار:۱۹ مرداد ۱۳۹۹ در ۱۲:۲۰ ب.ظ چاپ مطلب

از انفجار بیروت تا بازگشت سفینه دراگون در برنامه «چرخ»

charkh

نهمین قسمت فصل هفتم «چرخ» با بررسی مهم‌ترین خبرهای دنیاهای علم و فناوری روی آنتن شبکه‌ چهار سیما می‌رود.

به گزارش سوره سینما به نقل از روابط عمومی شبکه چهار سیما، در میز علم این قسمت «چرخ»، حافظ آهی، مجری-کارشناس برنامه میزبان سپیده شعرباف، روزنامه‌نگار علم و دکتر داریوش طاهرزاده، دکترای شیمی و مدرس دانشگاه تهران است. شعرباف از چشم‌انداز مصرف پلاستیک در ۲۰ سال آینده خواهد گفت و طاهرزاده از چگونگی و دلایل فاجعه‌ای که انفجار نیترات آمونیوم در بیروت آفرید.

به گفته‌ی رسانه‌ها علت اصلی انفجارهای مهیبی که بخشی از پایتخت لبنان را ویران کرد، سرایت آتش به یک انبار بزرگ نیترات آمونیوم بوده است. این مواد بسیار خطرناک محموله‌ی یک کشتی بوده که سال ۲۰۱۳ در بندر بیروت متوقف شده بود.

در بخش دیگری از «چرخ»‌ محمدحسین جهان‌پناه و خشایار مریدپور، دو روزنامه‌نگار فناوری، دو خبر مربوط به هوافضا را بررسی خواهند کرد. هفته‌ی گذشته شرکت اسپیس‌ایکس با موفقیت نخستین ماموریت سفینه‌ی سرنشین‌دارش را برای سازمان فضایی آمریکا (ناسا) انجام داد و دو فضانورد ناسا پس از اقامت در ایستگاه فضایی بین‌المللی با سفینه‌ی دراگون ساخت این شرکت به زمین بازگشتند.

همچنین شرکت اسپیس‌ایکس سه‌شنبه‌ی هفته‌ی گذشته نمونه‌ی اولیه موشک مریخ‌نورد «استارشیپ» با کد SN5  را که نسل آینده‌ی موشک‌های فضایی این شرکت محسوب می‌شوند، با موفقیت آزمایش کرد.

فصل هفتم مجله‌ی تصویری «چرخ» مهم‌ترین رویدادهای علم و فناوری و مسائل روزمره‌ی زندگی با نگاهی تخصصی و به‌زبانی ساده و با حضور مسئولان، کارشناسان، اساتید دانشگاه و نخبگان بررسی و واکاوی می‌کند.

«چرخ» چهار روز در هفته، از یکشنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۱۹ به‌صورت زنده و به مدت ۴۵ دقیقه از شبکه‌ی چهار سیما پخش می‌شود. مجری «چرخ» حافظ آهی است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی «چرخ» را بر عهده دارند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>