سوره سینما

پایگاه خبری-تحلیلی سینمای ایران و جهان

logotext
تاریخ انتشار:۱۳ آذر ۱۴۰۰ در ۴:۳۰ ب.ظ چاپ مطلب

«نجات»؛ مستندی درباره تیم فوتبال تایلندی

The-Rescue

مستند «نجات» روایتگر ریچارد استنتون و همکارش غواص ماهر انگلیسی است که دوازده پسر فوتبالیست تایلندی را از غاری که آب‌گرفته بود نجات دادند.

به گزارش سوره سینما، داستان مستند «نجات» (The Rescue) درباره نجات یک تیم فوتبال تایلندی در بازه ۱۸ روزه است.

روز حادثه، تعدادی فوتبالیست نوجوان تایلندی مشغول بازی در یک غار بودند که ناگهان با بارش سیل‌آسا در این غار گیر افتادند. مجموعه‌ای از نیروی دریایی تایلند و تعدادی زیادی داوطلب در نهایت تمامی این فوتبالیست‌ها نجات یافتند. دو غواص انگلیسی می‌بایست این افراد را طی یک غواصی دو ساعت و نیم از زیر آب نجات می‌دادند که این مهم نشانگر خارق‌العاده بودن این عملیات امدادی است.

این مستند توسط جیمی چین و همسرش ساخته شده است؛ این زوج جایزه اسکار را برای فیلم «انفرادی آزاد» در سال ۲۰۱۸ به خانه بردند.

فیلمی به کارگردانی ران هاوارد بر اساس این عملیات نجات نیز در دستور ساخت قرار دارد که ویگو مورتنسن نقش استنتون را در فیلم بازی خواهد کرد.

«نجات» مستندی بی‌نظیر و تکان‌دهنده است؛ تصویربرداری خارق‌العاده، این اثر را شایسته دیدن بر روی پرده‌های سینما می‌کند. این مستند روایت نجات دهندگان را شرح می‌دهد؛ وقتی که کارگردانان فیلم قطعات پازل عملیات نجات را کنار هم می‌چینند، مخاطب حس بشردوستانه و از خودگذشتگی‌اش منقلب می‌شود.

تولید این فیلم از تصاویری که قبلاً گرفته شده و بازسازی برخی از صحنه‌های فیلم، مثال‌زدنی است.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>