سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۲۶ بهمن ۱۳۹۲ در ۱۱:۰۰ ق.ظ چاپ مطلب

سینمایی‌ها در افتتاح شهر کتاب/ گنجی کم‌نظیر برای کتاب‌خوان‌ها

shahre-ketab1

علیرضا داوودنژاد، منوچهر شاهسواری و فرشته طائرپور در آیین افتتاح شهر کتاب پارس حضور یافتند.

علیرضا داوودنژاد، منوچهر شاهسواری و فرشته طائرپور در آیین افتتاح شهر کتاب پارس حضور یافتند.

سوره سینما- انجام کارهای فرهنگی از آن دست اقداماتی است که وقتی حتی نظاره گر هم باشی، باز هم حس و حال خوبی خواهی داشت. انگار در دلت به حضورت در کنار اهالی فرهنگ افتخار می کنی. بیست و چهارمین روز از بهمن ماه ۹۲ ما هم همین حال و هوا را داشتیم. راستش باید در یک کلمه بگوییم امروز حال مان خوب شد. زیرا شاهد افتتاح شصت و پنجمین شعبه از فروشگاه های شهر کتاب بودیم. حتما مشتاق شده اید تا بدانید این فروشگاه در کدام منطقه واقع شده است؟  اینجا گرمدره است. نامی که شاید تا دو، سه سال پیش  کمتر به گوش ها خورده بود، اما حالا چند سالی است که به دلیل احداث مجموعه تفریحی- ورزشی دهکده آبی پارس روزانه میهمان بالغ بر ۲۵۰۰ نفر است که از امکانات تعبیه شده در آن بهره مند می شوند و حالا جدای امکانات تفریحی، رفاهی و ورزشی این دهکده، اتفاقی فرهنگی نگین براق این انگشتری زیبا در مسیر تهران- کرج شده است. شهر کتابی که در بخش مرکز خرید این مجموعه از امروز به علاقمندان خدمات دهی خواهد کرد.

در مراسم افتتاحیه شهرکتاب پارس خیلی از چهره های فرهنگی حضور داشتند و خوشحالیم که بزرگان این مرز و بوم آن قدر برای فرهنگ اعتبار قائلند که برای افتتاح یک فروشگاه فرهنگی همه دور هم جمع شده اند. احمد مسجد جامعی، رییس شورای شهر پایتخت، مریم بوبانی، سید محمد بهشتی مشاور رییس سازمان میراث فرهنگی و رییس هییت مدیره موسسه شهرکتاب، مهدی فیروزان مدیر عامل مئسسه شهرکتاب، فرشته طائرپور از تهیه کنندگان سینما، سیدعلیرضا بهشتی فرزند شهید بهشتی، علیرضا داوودنژاد از کارگردانان برجسته و… همگی اینجا جمع هستند.

مهدی فیروزان: امیدوارم تجربه حضور مکانی فرهنگی در کنار مجموعه ای تفریحی در کشور الگو شود

مراسم افتتاحیه با قرائت قرآن و سرود ملی میهن عزیزمان آغاز می شود و بعد از خیر مقدم به میهمانان، فیروزان، مدیرعامل موسسه شهر کتاب با ابراز خوشحالی از افتتاح این شعبه می گوید:«از اینکه شصت و پنجمین شعبه شهر کتاب در دهکده آبی پارس بنا نهاده شده بسیار خوشحالم. درحقیقت این انتخاب به لحاظ موقعیت مکانی و جغرافیایی اش اولین تجربه از این دست است و آرزو می کنم احداث آن در کنار مجموعه ای تفریحی- ورزشی در سراسر کشور آن قدر تجربه موفقی شود که به الگو تبدیل گردد.

مدیرعامل موسسه شهر کتاب اضافه می کند: سیستم اداره این موسسه سیستم باز است. بدین ترتیب که مشتریان وفادار ما همانقدر در اداره و برنامه ریزی مجموعه شهرکتاب موثر هستند که بنده به عنوان مدیرعامل. بنابراین امیدواریم این فروشگاه هم مخاطبان خودش را یافته تا بر تعداد شهروندان عضو شهر کتاب افزوده شود.

shahre-ketab2

سید محمد بهشتی: دهکده آبی و شهرکتاب فرصت ایجاد تعامل بین شهروندان را فراهم می آورند

سپس مهندس محمد بهشتی، رییس هیات مدیره موسسه شهر کتاب اظهار می دارد: در مناطقی که جوان هستند متاسفانه روابط چندان عمیق نیست و شاید بتوان گفت همسایگی کمتر معنا دارد. زیرا شکل گیری روابطی این چنینی لازمه سکونت چندین نسل متوالی در یک محدوده است. از این منظر انجام فعالیت هایی که بتواند زمینه تعامل فرهنگی را فراهم کند و به نوعی مردم را در کنار هم جمع کند، بسیار مهم است. این اتفاق در این منطقه جوان با احداث مجموعه دهکده آبی پارس طی این چند سال رخ داده است. شهر کتاب هم عطر و طعمی فرهنگی را به این مکان تفریحی- ورزشی می بخشد.

رییس هیات مدیره شهر کتاب ادامه می دهد: با توجه به مراجعه کنندگان بالای دهکده آبی پارس؛ امیدواریم آنها راوی خوبی باشند برای حضور موثر شهر کتاب.

احمد مسجدجامعی: مجموعه هایی این چنینی محرک توسعه مناطق هستند

در ادامه این مراسم رییس شورای شهر تهران که به رغم سرماخوردگی شدیدش اما به دلیل علاقه اش به فرهنگ و اشاعه آن در سطح مناطق در این مراسم حضور یافته بود، اظهار داشت: راستش وارد این فضا که شدم با توجه به شرایط منطقه، احساس کردم مجموعه دهکده آبی پارس و شهر کتاب می توانند محرک توسعه و نقطه اوجی برای منطقه باشند.

او به شکل متفاوت فعالیت شهر کتاب می پردازد و اضافه می کند: کتاب فروشی ها در گذشته فقط به ارائه کتاب می پرداختند در حالی که شهر کتاب با ابتکار خلاقانه در ارائه انواع وسایل کمک آموزشی، کتاب های الکترونیکی و… کتاب فروشی ها را به سوپرمارکتی فرهنگی تبدیل کرده است تا فضا، فضایی خانوادگی شود. البته شهرکتاب ها هویتی محلی می یابند. به عنوان مثال می گوییم شهر کتاب شریعتی، شهرکتاب فرشته و… شهر کتاب پارس هم بی شک این هویت محلی را یافته و دهکده آبی پارس به این هویت بخشی کمک خواهد کرد.

سید صدرالدین بهشتی: باید به نیاز فرهنگی مردم پاسخ داد

 سید صدرالدین بهشتی مدیر شهرکتاب پارس به نظر جوانتر از آنی می آید که برای افتتاح فروشگاهی با رویکرد فرهنگی بخواهد ریسک کند اما او که از خانواده ای فرهنگ دوست است، در پاسخ به این سوال که چرا اینجا و چرا شهر کتاب؛ می گوید:«شاید پاسخ به احساس نیاز مردم این محدوده یعنی شهریار، اندیشه، مارلیک، وردآورد، گرمدره و … اولین و مهم ترین دلیلم برای احداث شعبه ای از مجموعه شعب شهر کتاب در این جا بود. زیرا از میدان آزادی تا کرج شعبه ای نیست و مردم برای رفع نیازهایشان دراین حوزه ناگزیر هستند مسافت زیادی را طی کنند. ضمن اینکه این منطقه به لحاظ فرهنگی بکر است. اما اینکه چرا اینجا در کنار مجموعه دهکده آبی پارس شهر کتاب افتتاح می شود شاید یکی از دلایلش تعداد مراجعان این مجموعه تفریحی است و دلیل دیگرش هم این است که احساس کردم مراجعه کنندگان به دهکده آبی پارس نیاز دارند تا در کنار جذابیت های متعدد این مجموعه از امکانات فرهنگی هم برخوردار شوند.

البته شهر کتاب یک مکان جالب دیگر را هم در دلش جا داده و آن هم کافی شاپی است که در بخش انتهایی این فروشگاه بزرگ و دوطبقه تعبیه شده است.

سید علیرضا بهشتی: ایجاد چنین مجموعه هایی عمق و اصالت فرهنگی را به افراد برمی گرداند

یکی از میهمانان ویژه افتتاح شصت و پنجمین شعبه شهر کتاب علیرضا بهشتی است. از او می خواهیم درخصوص جانمایی این شعبه نظرش را بگوید:«کارهایی که در این منطقه انجام شده بی شک اتفاقات ارزشمند و بزرگی است که می تواند در تعامل افراد با یکدیگر موثر باشد. تاسیس شعبه ای از شهر کتاب را در اینجا به دو جهت اَتُمیزه شدن فرهنگ امروز ما و البته لمپنیزه شدن آن مفید می دانم. چون فرصتی را فراهم می آورد تا مانع از گسترش این پدیده ها شود. درحقیقت ایجاد چنین مجموعه هایی عمق و اصالت فرهنگی را به افراد برمی گرداند و کمک می کند تا ارتباطات مردم شکل بهتری به خود بگیرد. بی شک دهکده آبی پارس و البته شهر کتاب فرصت کنار هم قرار گرفتن افراد جامعه در فضایی سالم را فراهم کرده اند و مراجعه کنندگان بالای این مجموعه تفریحی ورزشی در افزایش مخاطبان شهر کتاب تاثیرگذار خواهد بود. همان طور که شهر کتاب هم به عنوان مجموعه ای فرهنگی می تواند نیازهای مخاطبان پارک آبی را مرتفع کند.

فرشته طائرپور: این مجموعه به مثابه گنجی کم نظیر برای اهالی منطقه است

فرشته طائرپور نیز یکی دیگر از مدعوین است که با اشتیاق کتاب های شهر کتاب را تورق می کند، جلو می رویم و عرض ادبی. از او می خواهیم با توجه به تجربیات فرهنگی اش برای ما از افتتاح شهرکتاب پارس بگوید: شاید اغلب مخاطبین این مجموعه اهالی و بومی های این محدوه باشند که با توجه به فضایی که اینجا فراهم شده، باید گفت صاحب گنج کم نظیری شده اند. فضاهای این چنینی می تواند علاقمندان به کتاب و کتاب خوانی را افزایش دهد. به نظر من از الزامات هر مکان تفریحی یا ورزشی و حتی مراکز خرید این است که مجموعه های فرهنگی همانند شهر کتاب در کنارشان فعال باشند. زیرا باعث می شود همه افراد با هر سلیقه ای بتوانند از مجموعه لذت ببرند. به عبارت دیگر چه آن فردی که برای استفاده از پارک آبی آمده و چه همراهش که علاقمند به مطالعه است می توانند همزمان نیازهایشان را مرتفع نمایند.

ساعت کاری شهر کتاب پارس از ساعت ۱۰ صبح تا ۹  شب همه روزه حتی ایام تعطیل دایر است تا اقلامی همچون انواع کتاب ازکتاب های کودک گرفته تا آثار کهن بزرگان ادب ایران زمین و کتب به زبان اصلی و آموزشی، لوازم التحریر با کیفیت بالا، هدایا، لوازم تزیینی، انواع سی دی، اسباب بازی، سفال و صنایع دستی، عروسک، پازل، وسایل کمک آموزشی و البته شهر کتاب یک مکان جالب دیگر هم دارد و آن هم کافی شاپی است که در بخش انتهایی این فروشگاه بزرگ و دوطبقه تعبیه شده است.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>