سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۲۳ آبان ۱۳۹۴ در ۲:۰۴ ب.ظ چاپ مطلب

داوری بخش بین الملل جشنواره فیلم کوتاه تهران آغاز شد

davar-filmkootah-intl

داوری بخش بین الملل جشنواره عصر روز ۲۱ آبان آغاز شد و داوران ۸ باکس بین الملل و ۲ باکس فیلم های ضد خشونت و افراطی گری را مشاهده کرده اند و در حال آمدن به پردیس سینمایی چهارسو هستند.

داوری بخش بین الملل جشنواره عصر روز ۲۱ آبان آغاز شد و داوران ۸ باکس بین الملل و ۲ باکس فیلم های ضد خشونت و افراطی گری را مشاهده کرده اند و در حال آمدن به پردیس سینمایی چهارسو هستند.

به گزارش سوره سینما به نقل از ستاد خبری سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر، امسال از مجموع ۳۶۰۱ فیلم که از ۱۰۸ کشور به جشنواره ارسال شده، ۱۰۴ اثر به بخش بین‌الملل راه پیدا کرده‌اند. داوران قرار است پس از آمدن به پردیس سینمایی چهارسو طی دو روز و نیم بعد از جمع بندی، چندین جایزه به برگزیدگان اهدا کنند. از جمله این جوایز جایزه بزرگ جشنواره، جایزه بهترین فیلم های داستانی، انیمیشن، تجربی، مستند و بهترین فیلم بخش ضد خشونت است.

هیأت داوران بخش بین‌الملل جشنواره فیلم کوتاه سی و دوم عبارتند از «آندره‌بدنارک» از لهستان، «ماتیاس‌فلوگه» از آلمان، «سیگو‌ تونو» از ژاپن، خانم«چانگ‌یوک‌موئیو» از چین و «علیرضا شجاع‌نورى» از ایران هستند.

پروفسور آندره بدنارک استاد فیلمسازی در مدرسه‌ی ملی فیلم، تلویزیون و تئاتر «لودز» در لهستان و استاد مدعو در دانشگاه‌هایی نظیر اج هیل(Edge Hill University ) و اورمزکرک (Ormskirk) انگلستان است.

تحصیل در رشته‌ی کارگردانی فیلم از ۱۹۶۹ تا ۱۹۷۴ در مدرسه لودز و سپس اشتغال به فیلمسازی بلند، مستند و فعالیت در استودیوی فیلم و تلویزیون ملی لهستان، کارگردانی ۲۵ فیلم مستند و ۵ تئاتر تلویزیونی، و همچنین اخذ مدرک کارشناسی ارشد کارگردانی فیلم و سپس دکتری از دیگر فعالیت‌های بدنارک است.

او از ۱۹۷۴ تدریس رشته‌های کارگردانی و ساختار دراماتیک فیلم در گروه کارگردانی و گروه تولید مدرسه فیلم، تئاتر و تلویزیون لودز را آغاز کرد و همچنین دبیر پیشین جشنواره‌ بین‌المللی فیلم دانشجویی (Mediaschool) نیز بوده است.

داوری چندین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم در تهران، هنگ کنگ، تایپه، بخارست، رم، استانبول، «دراما»ی یونان و … از جمله دیگر فعالت‌های آندره بدنارک است.

ماتیاس‌فلوگه متولد ۵ فوریه ۱۹۵۲ در «مکلنبورگ» بخش شرقی آلمان است و سردبیر مجله‌ «Bildende Kunst» و نویسنده‌ی آزاد و گرداننده‌ نمایشگاه‌های هنری در برلین، عضو (aica) سازمان بین‌المللی منتقدان هنر و نایب رییس گروه آلمان بوده است.

او همچنین ناشر و سردبیر مجله‌ی « neue bildende kuns» و عضو هیأت انتخاب، داوری و هیأت مشاوره و عضویت در«InterNations»، هیأت داوران«Kunstfonds» (Art Fund)در شهر بن، کمیته جمع‌آوری دولت فدرال، هیأت داورانHauptstadkulturfonds (Culture Fund of the Capital City) در برلین، عضو منتخب، نایب رئیس و مدیر گروه آکادمی هنرهای برلین بوده است.

نویسندگی به صورت مستقل و گرداننده نمایشگاه در موزه‌های مختلف از جمله موسسه روابط خارجی(Ifa) و نماینده دپارتمان هنرهای تصویری این مؤسسه، دریافت کننده‌ی نشان صلیب شوالیهKnight’s Cross از جمهوری لهستان از دیگر سوابق اوست. فلوگه از سال ۲۰۱۲ رییس دانشگاه هنرهای زیبای درسدن Hochschule fur Bildende Kunste Dresden است.

سیگو‌ تونو در سال ۱۹۶۸ در «تاکارازوکا»، ژاپن به دنیا آمد و در رشته‌ روزنامه نگاری دانشگاه “پپرداین” Pepperdine University ایالات متحده آمریکا (۱۹۸۷-۱۹۹۱) به تحصیل پرداخت. او پس از سه سال زندگی به عنوان دانش آموز در کلرمونت-فراند، فرانسه، فیلم کوتاه «ایچیگو ایچی» (۳۵ میلی متر، ب / W) را در لس‌آنجلس کارگردانی کرد که در ۱۹۹۸ در میان فیلم‌ های انتخابی جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم کوتاه توکیو قرار گرفت. پس از همکاری در تولید دو فیلم در هالیوود، برای نوشتن نمایش رادیویی خودش به ژاپن بازگشت (۱۹۹۷-۲۰۰۰).

او همچنین عضو کمیته جشنواره‌ اروپایی «اوساکا» بوده (۱۹۹۸-۲۰۰۰) و از سال ۲۰۰۰ به عنوان مدیر جشنواره‌ فیلم «شورت شورتس» (توکیو)، به عنوان بزرگ‌ترین مانیفست فیلم‌های کوتاه ژاپن فعالیت کرده است.

او همچنین از سال ۲۰۰۳ عضو موسس و مدیر بخش آسیایی جشنواره‌ «شورت شورتس» که به حمایت از فیلم‌های آسیایی می‌پردازد، بوده است.

خانم چانگ‌یوک‌موئیو(جیپسی) سال‌ها به سردبیر پروژه‌های داخلی و خارجی بود و از ۱۹۹۶ به سمت استاد تدوین فیلم در آکادمی هنرهای نمایشی هنگ‌کنگ (HKAPA) منصوب شده است. تجربه فراگیر تدریس او شامل تدوین، مستندسازی، تولید فیلم کوتاه و مشاوره و راهنمایی پروژه‌های فیلمسازی پایان‌نامه است. در عین حال او در گروه‌های فیلمسازی مستقل فعالیت می‌کند و به عنوان مشاور تولید یا مشاور تدوین در بسیاری از فیلم‌های مستقل مشارکت دارد.

جیپسی همچنین به عضویت در هیأت داوری بسیاری از فستیوال‌های داخلی و خارجی از جمله فیلم‌های دانشجویی جشنواره کلرمونت فراند (Clermont-Ferrand Int’l Student Short Film Festival, 2002) در فرانسه، جشنواره بین المللی دانشجویی فیلم و تلویزیون مدیا اسکول (MEDIASCHOOL Int l Film & Television Schools Festival, 2007) در لهستان،  (Trans-Chinese Student Short Film Festival, 2010) در چین و جشنواره‌ی فیلم کوتاه موج نو (Hong Kong Fresh Wave Short Film Festival, 2015) در هنگ‌کنگ دعوت شده است.

علی‌رضا شجاع‌نورى نیز متولد ششم تیرماه١٣٣۴ در شیراز است. وی تحصیل‌کرده رشته زیست‌شناسى از دانشگاه شهید بهشتى و رشته بازیگرى از دانشگاه دیستریکت کلمبیا امریکا و زبان ایتالیایى از دانشگاه تهران است. او عضو شورای راهبری سینمای کودک و نوجوان، طراحی وراه‌اندازی المپیاد فیلمسازی نوجوانان، مدیرعامل شرکت فیلمسازى «به‌نگر»، رییس هیأت مدیره و عضو مؤسس انجمن دوست‌داران میراث فرهنگى، مدیرعامل سیما مدیا بخش بینالملل سیمافیلم، مؤسس و اداره کننده جشنواره بین‌المللى فیلم‌هاى کودکان و نوجوانان اصفهان بوده است. شجاع نوری در تأسیس و مدیریت بخش بین‌الملل بنیاد سینمایى فارابى و اداره بخش بین‌الملل جشنواره فیلم فجر مشارکت داشته است.

از سوابق تهیه‌کنندگی وی می توان به فیلم های « دونده زمین»، « صندلى خالى»، « یک بوس کوچولو»، «باغهاى کندلوس»، «یک ایستگاه جلوتر»، « باب عزیز»، « پنج عباس» و چندین فیلم دیگر اشاره کرد.

همچنین در فیلم‌های «محمد (ص)»، «یازده دقیقه»، «تردید»، «روز واقعه»، «شیرسنگى»، «سریال سربداران» نیز به عنوان بازیگر حضور داشته است.

سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران از تاریخ ۲۰ تا ۲۶ آبان ماه در پردیس سینمایی چارسو، برگزار خواهد شد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>