سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۲۶ آبان ۱۳۹۴ در ۱۲:۲۸ ب.ظ چاپ مطلب
دبير شورای سياستگذاری جايزه علمی و فناوری مصطفی(ص) اعلام كرد:

استقبال پرشور کشورهای اسلامی از جایزه مصطفی(ص)

jayeze-mostafa

دبیر شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی(ص) از استقبال پرشور دانشگاه ها، موسسات و مراکز علمی و فناوری کشورهای اسلامی از جایزه مصطفی(ص) خبر داد.

دبیر شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی(ص) از استقبال پرشور دانشگاه ها، موسسات و مراکز علمی و فناوری کشورهای اسلامی از جایزه مصطفی(ص) خبر داد.

به گزارش سوره سینما به نقل از ارتباطات و اطلاع رسانی جایزه مصطفی(ص)، نشست هم اندیشی مهدی صفاری نیا، رئیس پارک فناوری پردیس و دبیر شورای سیاستگذاری جایزه مصطفی(ص) با مدیران و نمایندگی های رسانه های کشورهای اسلامی در محل دبیرخانه جایزه علمی و فناوری مصطفی(ص) برگزار شد.

سیداحد میکائیل زاده، مدیر ارتباطات و اطلاع رسانی جایزه مصطفی(ص) در ابتدای این مراسم ضمن خیر مقدم به رسانه های حاضر در نشست به ارائه مقدمه ای از سیاست های رسانه ای جهت انعکاس اخبار از فعالیت های این جایزه بین المللی پرداخت.

سپس دبیر شورای سیاست گذاری جایزه علمی و فناوری مصطفی(ص) گفت: این حرکتی که با نام جایزه مصطفی(ص) آغاز شده به عنوان پاسداشت علم و تکریم علم آموزی در جهان اسلام، حرکتی است که باید در سطح جهانی توسعه و ترویج پیدا کند.

وی ادامه داد: تصور نمی کردیم بعد از یک سال و نیم از شروع برنامه ریزی و تشکیل دبیرخانه، استقبال از سوی دانشگاه ها، موسسات، مراکز و سازمانهای علمی و فناوری در سطح جهان اسلام تا به این اندازه در سطح بالا باشد و اقدامی که در این مدت صورت پذیرفته ثمره و میوه آن در دی ماه مشاهده خواهد شد.

صفاری نیا با اشاره به ضرورت، چرایی و اهداف تاسیس این جایزه بزرگ بین المللی بیان کرد: ضرورت برگزاری این جایزه در سطح جهان اسلام، تعریف و تاسیس بیشتر جایزه علمی و فناوری مهم و اثرگذار در سطح جهان و خاصه جهان اسلام، کمرنگ بودن نقش مسلمانان و دانشمندان کشورهای اسلامی در عرصه علم و فناوری بین‌المللی، عدم وجود جایزه علمی مهم و موثر در سطح کشورهای اسلامی و توجه به ظرفیت بسیار خوب علمی و فناوری در سطح کشورهای اسلامی موجب تشویق و ترغیب برای انجام این اقدام است.

وی سپس به ارائه بخشی از سیاست های راهبردی علم و فناوری ابلاغی رهبر معظم انقلاب پرداخت و تاکید کرد: ارتقای جایگاه جهانی کشور در علم و فناوری و تبدیل ایران به قطب علمی و فناوری جهان اسلام، احیای تاریخ علمی و فرهنگی مسلمانان و ایران و الگوسازی از مفاخر و چهره‌های موفق عرصه علم و فناوری، افزایش نقش و مشارکت بخشهای غیردولتی در حوزه علم و فناوری و ارتقای سهم وقف و امور خیریه در این حوزه و توسعه و تقویت شبکه‌های ارتباطات ملی و فراملی میان دانشگاهها، مراکز علمی، دانشمندان و پژوهشگران و بنگاه‌های توسعه فناوری و نوآوری داخلی و خارجی و گسترش همکاری‌ها در سطوح دولتی و نهادهای مردمی با اولویت کشورهای اسلامی از سیاست های مورد تاکید رهبر انقلاب در عرصه علم و فناوری است.

دبیر شورای سیاستگذاری جایزه علمی و فناوری مصطفی(ص) در ادامه این نشست به معرفی ایده این جایزه اشاره کرد و توضیح داد: ‌ایده اولیه این طرح، سال ۸۹ در پارک فناوری پردیس مطرح و بهمن ماه سال ۹۰ این طرح در هیات دولت ارائه شد و خردادماه سال ۹۱ اساسنامه به تصویب رسید و بهمن ماه همان سال، اساسنامه ابلاغ شد.

وی با تاکید بر اینکه برای اجرای این طرح، مطالعاتی انجام شده است تصریح کرد: بررسی ۳۰۰ جایزه علمی در سطح بین‌المللی، بررسی و مطالعه موردی ۷ جایزه علمی و فناوری بین‌المللی و ۴ جایزه داخلی و دیدار و رایزنی با مسئولین تعدادی از جوایز معتبر علمی بین‌المللی توسط دبیرخانه صورت پذیرفته است.

صفاری نیا در ادامه گفت: محوریت اصلی این جایزه بین المللی شناسایی و معرفی برترین‌های علم و فناوری جهان اسلام و محدوده پوشش آن، مسلمانان جهان و کشورهای اسلامی است که با اهدافی همچون زمینه سازی برای رشد و شکوفایی تمدن نوین اسلامی، ایجاد فضای همکاری و تعامل بین متخصصان و دانشمندان کشورهای اسلامی، معرفی جایزه به‌عنوان یکی از نمادهای مهم شایستگی و برتری علمی در سطح جهان و … برگزار خواهد شد.

رئیس پارک فناوری پردیس بیان کرد: این جایزه در ۴ گروه علوم و فناوری ارتباطات و اطلاع رسانی، علوم و فناوری زیستی و پزشکی، علوم و فناوری نانو و سایر علوم آثار علمی را مورد ارزیابی قرار می دهد و جایزه در هر حوزه شامل مدال مصطفی (ص)، لوح تقدیر و هدیه ویژه معادل پانصد هزار دلار در نظر گرفته شده است.

صفاری نیا به وظایف شورای سیاست گذاری اشاره کرد و افزود: شورای عالی سیاستگذاری مسئولیت تصویب سیاست‌های کلان جایزه را به عهده دارد و این شورا متشکل از ۵ عضو حقیقی، ۱۴ عضو حقوقی ایرانی و ۴ عضو حقوقی خارجی است. همچنین شورا دارای یک کمیسیون معین تخصصی برای بررسی موضوعات قبل از طرح در شورا است.

وی به شاخص‌های انتخاب و ارزیابی آثار اشاره کرد و یادآور شد: نوآورانه، بدیع، دارای اصالت و در مرزهای دانش بودن از شاخص های انتخاب آثار این جایزه است و مقارن با میلاد پیامبر عظیم‌الشان اسلام(ص) ۰۳/۱۰/۹۴ تا ۰۸/۱۰/۹۴ برگزار می شود.

در پایان این نشست، نمایندگان رسانه های کشور های اسلامی به طرح دیدگاه های خود در خصوص جایزه مصطفی(ص)، راهبردهای رسانه ای و معرفی جایزه در سطح همکاری دبیرخانه با رسانه های خارجی پرداختند.

در این نشست، مدیران دفاتر و نماینده های کشورهای اسلامی همچون المنار، المیادین، الاتجاه، الفرات، بلادی، پیام کردستان، الغدیر، السلام، آفاق، العهد، آسیا، النعیم، تمدن، نور، الکوت، فلسطین الیوم، الاخباریه السوریه، هلال، اولوسال، قدس ترکیه، رهبر، ۵ ترکیه، ۱۲ ترکیه و ۱۴ ترکیه حضور داشتند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>