سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۱۵ آذر ۱۳۹۴ در ۱۱:۱۵ ق.ظ چاپ مطلب

کارگردان پدرخوانده: قرآن با «خدا رحمان و رحیم است» آغاز می‌شود

kapula1

جشنواره فیلم مراکش کارش را با اشاره سیاسی فرانسیس فورد کاپولا به حملات تروریستی پاریس و سخنان مهم او درباره اسلام و مسلمانان شروع کرد.

به گزارش سوره سینما به نقل از ورایتی، فرانسیس فورد کاپولا و هیات داورانی که زیر نظر او کار می‌کنند با حضور در کنفرانس مطبوعاتی و اشاره به حملات پاریس، بر نقش فیلمسازان در این دوران پرآشوب تاکید کردند.

کاپولا که در این کنفرانس مطبوعاتی با آنتون کوربین، ژان پیر ژونه، نائومی کاواسه، سرجیو کاستلیتو، اولگا کوریلنکو، ریچا چادا و امل آیوچ حضور داشت درباره موانع پیش پای فیلمسازان صحبت کرد و این که آنها باید فیلم‌های شخصی خودشان را بسازند؛ فیلم‌هایی که بتواند دنیا را تغییر دهد.

وی گفت: اشتباه نکنید و فکر نکنید که فقط هنر، قدرت تغییر دنیا را دارد و این که هنرمندان با هنرشان تعیین کننده هستند چون نیستند. امروز، اگر می‌خواهیم بدانیم چه کسی دارد دنیا را پیش می‌برد، باید نگاه به کسانی کنیم که که بیشترین هنرمندان دنیا را استخدام می‌کنند. شرکت‌های مختلفی هستند که دارند آنها را استخدام می‌کنند.

کاپولا افزود: زبان سینما با تغییر قرن پیش با پیشگامانی اختراع شد که از نظر تجربی آزاد بودند، اما امروز شما جرات تجربه کردن ندارید. آنهایی که صنعت فیلم را کنترل می‌کنند می‌خواهند فیلم‌های پردرآمد بسازند و حالا ما در یک نقطه تغییر هستیم. به عنوان هنرمند می‌توانیم دنیا را تغییر دهیم اما برای این کار نیاز به این داریم که برای تجربه کردن آزاد باشیم.

kapula2

کاپولا به بحران در جهان عرب هم اشاره کرد و گفت: اتفاقی که امروز برای مسلمانان می‌افتد قلب را به درد می‌آرود. اگر قرآن را بشناسی، می دانی اولین کلماتی که ادا می‌شود این است که خدا رحمان و رحیم است. اینها کلماتی هستند که ریشه این دین زیبا را تشکیل می دهند که امروز بد تعبیر شده است.

کاستلیتو نیز در این نشست مطبوعاتی گفت: ابتدا در سایه حملات پاریس برای آمدن به مراکش دودل بودم، اما احساس کردم آمدن به مراکش و بخشی از هیات داوران جشنواره فیلم مراکش بودن رفتاری به نشانه مقاومت است، یک رفتار سیاسی. اگر ما به شغلمان ادامه بدهیم و به آینده امیدوار باشیم نقشمان را درست ایفا کرده‌ایم.

ریاست هیات داوران پانزدهمین دوره جشنواره فیلم مراکش برعهده فرانسیس فورد کاپولا، کارگردان و تهیه‌کننده برجسته آمریکایی است. کاپولا، از نسل سینماگران موج نوی هالیوود است که در سال ۱۹۷۲ با ساختن فیلم گانگستری «پدرخوانده» به شهرت جهانی دست یافت.

پانزدهمین دوره جشنواره فیلم مراکش از ۴ تا ۱۲ دسامبر در شهر مراکش برگزار می‌شود.

منبع: خبرگزاری مهر


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>