سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۵ تیر ۱۳۹۵ در ۱۲:۲۰ ب.ظ چاپ مطلب

نظام الدین کیایی دو ضبط صوت کمیاب صدابرداری در صحنه به موزه سینما اهدا می‌کند

nezam-kiayee

نظام الدین کیایی صدابردار سینمای ایران دو دستگاه ضبط صوت کمیاب مغناطیسی با نام «استلاوکس اس ام ۵» و «مینی ناگرا اس ان» را به موزه سینما اهدا خواهد کرد.

به گزارش سوره سینما به نقل از روابط عمومی موزه سینما، نظام الدین کیایی صدابردار سینمای ایران درنظر دارد دو ضبط صوت کمیاب مغناطیسی با نام «استلاوکس اس ام ۵» که در سال ۱۹۶۰ تولید شده است و «مینی ناگرا اس ان» را که برای صدابرداری همزمان در ساخت فیلم های سینمایی مورد استفاده قرار می گرفته به موزه سینما اهدا کند.

دستگاه ضبط صوت مغناطیسی «استلاوکس اس ام ۵» به عنوان کوچکترین ضبط صوت جهان با کیفیت صدابرداری همزمان در صحنه برای لوکیشین های ویژه خارجی مورد استفاده قرار می گرفته است. این ضبط صوت به صورت دستی ساخته شده و به دلیل اندازه کوچکی که داشته، در آن دوران در نوع خود منحصر به فرد بوده است.

نظام الدین کیایی درباره چگونگی دست یابی به این ضبط صوت مغناطیسی گفت: اواسط سال ۱۳۵۰ در تلویزیون آلمان مشغول به کار بودم و دستگاه ضبط صوت مغناطیسی «استلاوکس اس ام ۵» به دلیل ویژگی های خاصی که در صدابرداری داشت توجه مرا به خود جلب کرد.

این صدابردار سینمای ایران همچنین در توضیح ضبط صوت مغناطیسی «مینی ناگرا اس ان» گفت: ضبط صوت مغناطیسی «مینی ناگرا اس ان» نوع پیشرفته دستگاه ضبط صوت مغناطیسی «استلاوکس اس ام ۵» است و به لحاظ زمانی مدت بیشتری از ضبط صدای فیلم را به خود اختصاص می دهد.

وی ادامه داد: دستگاه ضبط صوت مغناطیسی «استلاوکس اس ام ۵» تنها ۳ دقیقه از صدای صحنه را ضبط می کند اما در مقابل ضبط صوت مغناطیسی «مینی ناگرا اس ان» قدرت ضبط ۴۷ دقیقه از صدای صحنه را دارد.

کیایی در پایان متذکر شد: برای نخستین بار از ضبط صوت مغناطیسی «مینی ناگرا اس ان» در صدابرداری فیلم «دونده» به کارگردانی امیر نادری استفاده کردم وسه سکانس از صدای این فیلم با این ضبط صوت مغناطیسی صدابرداری شد.

دستگاه ضبط صوت مغناطیسی «استلاوکس اس ام ۵» و «مینی ناگرا اس ان» پس از اهدا توسط نظام الدین کیایی، در تالار «دوبله و صدا» موزه سینما نگهداری خواهد شد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>