سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۴ مهر ۱۳۹۵ در ۸:۱۷ ب.ظ چاپ مطلب
در جشنواره فیلم مقاومت عنوان شد:

ضرغامی: دفاع مقدس بالاترین پتانسیل وحدت ملی را دارد، در آن انحصاری رفتار نکنیم

moghavemat-zarghami1

عزت الله ضرغامی گفت: دفاع مقدس بالاترین پتانسیل وحدت ملی را دارد، نباید در آن انحصاری رفتار کنیم. انحصاری بودن ظلم به دفاع مقدس است.

به گزارش سوره سینما به نقل از روابط عمومی چهاردمین جشنواره بین المللی جشنواره فیلم فجر، بخش سخنرانی راهبردی با حضور عزت الله ضرغامی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و علاقه مندان به این حوزه در سالن شماره ۳ پردیس سینمایی ملت برگزار شد.

ضرغامی در این نشست، با اشاره به اینکه دفاع ذاتا مقدس، پاک و درست است، گفت: دفاع کردن در برابر تهاجمات امری کاملا طبیعی است. هر موجودی به صورت فطری از خود دفاع می کند.

وی در ادامه افزود: پس تلاش نافرجامی که عده ای انجام می دهند تا این دفاع را نادیده بگیرند و یا این مفهوم پاک را زیر سوال ببرند، بیهوده است. انسان ها هرچقدر بتوانند دفاع می کنند و از کسانی که دفاع کردند نیز حمایت می کنند.

ضرغامی با بیان اینکه، نکته دومی که می خواهم بیان کنم درباره متولیان تولید آثار در حوزه دفاع مقدس است، گفت: دفاع مقدس ملی ترین موضوع کشور ما است و هرچه در انتخاب سوژه فراگیر تر عمل کنیم، آثار و تولیدات ماندگار تری خواهیم داشت.

رئیس سابق سازمان صدا و سیما با بیان اینکه دفاع مقدس بالاترین پتانسیل وحدت ملی را دارد، گفت: نباید در دفاع مقدس انحصاری رفتار کنیم. انحصاری بودن ظلم به دفاع مقدس است. دفاع مقدس به همه آحاد مردم مربوط می شود حتی دفاعی که مدافعان حرم در سوریه و عراق نیز انجام می دهند مقدس است و مردم علت وجود آن را درک می کنند و به این رزمندگان احترام می گذارند.

وی در ادامه افزود: دفاع مقدس یک مفهوم ملی است. هرچقدر این مفهوم را عمومی تر کنیم تا تمامی مردم را در بر بگیرد، موفق تر عمل کرده ایم.

moghavemat-zarghami2

ضرغامی با اشاره به اینکه بعد از جنگ و بعد از دوران طلایی ساخت فیلم های دفاع مقدس متاسفانه گروه سازندگان فیلم دفاع مقدسی، به بازیگران، کارگردانان و تهیه کنندگان کمی محدود شد، گفت: ارزشمند است که عده ای به طور حرفه ای در این حوزه فعالیت می کنند اما ایده آل نیست. خوشبختانه ساخت آثار حوزه دفاع مقدس در این سال ها عمومی تر شده و خیلی از دوستانی که حتی در زمان جنگ نبوند و یا بسیار کم سن و سال بودند فیلم های عالی و خوبی ساخته اند.

وی در ادامه با اشاره به محمد حسین مهدویان که کارگردان جوانی است گفت: مهدویان در زمان جنگ نبوده است اما آثاری که خلق کرده است چه در حوزه نماهنگ، چه سریال و چه فیلم سینمایی، فوق العاده است و در سینما حرف برای گفتن دارد. آثار او آنقدر خوب هستند که هرکسی که کارهای او را می بیند اذعان می کند، این اثر فوق العاده است.

عضو شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه خداوند در قرآن می فرماید، ستاره های زیبا را برای هدایت شما آفریدیم، اظهار کرد: اگر ستاره ها زیبایی نداشتند نمی توانستند انسان را به این زیبایی جذب کنند و در نهایت هدایتگر انسان باشند. مگر می شود چیزی که ابزار هدایت است زیبا نباشد؟ نتیجه این سخن من این است که اگر اثری هنری زیبا نباشد به درد نمی خورد، رسالت خود را انجام نداده است. هرکسی که یک اثر هنری را می بیند باید اذعان کند زیبا است.

وی در ادامه افزود: محتوای خوب و قالب خوب مانند دو بال برای یک اثر هنری هستند. اگر هرکدام فقط یکی از این دو عنصر را داشته باشد، کافی نیست.

ضرغامی با بیان اینکه بعضی از خصلت های بد در جوامع جایگزین می شوندف گفت: تمامی جوامع حیات و ممات دارند. جامعه ای مرده است که نشانه های حیات فیزیکی را دارد اما هر آنچه که از بیرون به او بدهد بپذیرد و هیچی نگوید.

وی در ادامه افزود: در طی سالیان گذشته مردم کشور ما حقارت های زیادی را در زمان شاه های قاجار و پهلوی دیدند اما با انقلاب به تمامی جهانیان اثبات کردند دیگر نمی خواهند تحقیر شوند و به دنبال عزت ملی هستند. دشمن به دنبال این است که این تحقیر را برگرداند. در اینجا است که هنرمندان باید ورود پیدا کنند و با ساخت آثار هنری اثبات کنند که کسی حق تحقیر مردم ما را ندارد.

ضرغامی در پایان جلسه با تئجه به اینکه سخنران بعدی وی مریلا زارعی است، با اشاره به برخورد های تنگ نظرانه ای که با او شد، گفت: خانم زارعی به خاطر بازی در ۳ فیلم، «شیار ۱۴۳»، «چ» و«بادیگارد» رفتار های بدی دید. علیه او شانتاژ و دشمنی زیادی کردند. اما او بسیار محکم و استوار است. ذره ای از روحیه اش را از دست نداد و با روحیه مضاعف کارهای بعدی اش را انجام داد و مقاوم بود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>