سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۷ مهر ۱۳۹۵ در ۱۱:۰۰ ق.ظ چاپ مطلب

موشک عمل نکرده آمریکایی در صحن علنی مجلس به روایت «تاریخ شفاهی ایران»

mooshak-majles

قسمت جدید «تاریخ شفاهی ایران» تصاویری از سخنرانی نماینده وقت مردم جهرم در سال ۵۹ در مجلس را روی آنتن می برد که در آن موشک عمل نکرده آمریکایی برای نمایندگان به نمایش گذاشته می شود.

به گزارش سوره سینما به نقل از روابط عمومی شبکه مستند سیما، مجموعه «تاریخ شفاهی ایران» به تهیه کنندگی سیدمهدی مویدی که از هفته گذشته جلسات علنی مجلس شورای اسلامی در روزهای آغازین تجاوز رژیم بعث عراق علیه ایران را روی آنتن برده، امروز سخنرانی علی محمد بشارتی نماینده وقت مردم جهرم را برای پخش آماده کرده است.

بشارتی در ۱۷ مهر ۵۹ از طرف کمیسیون امور دفاعی وقت مجلس به خوزستان اعزام می شود و از شهرهای جنگ زده دزفول، اندیمشک، شوش، اهواز و خرمشهر و جبهه های مختلف بازدید به عمل می آورد.

او در صحن علنی مجلس روحیه پرنسل ارتش به ویژه نیروی هوایی را خوب گزارش میکند و از به اسارت درآمدن خلبان عراقی توسط نیروهای خودی نام می برد. خلبانی که با هواپیمای جنگی خود بدون اصابت گلوله ضدهوایی از ترس، سقوط کرده بود.

بشارتی به نقل از خلبانان مستقر در پایگاه شهید وحدتی تأکید میکند که به مردم و تمام دنیا بگویید که خلبان های جمهوری اسلامی ایران رکورد جدیدی را ایجاد کرده اند. به این ترتیب که یکی از خلبان های شرافتمند ارتش که مامور شده بود یک پل را در عراق بزند سه بار حمله می کند و چون می بیند اتومبیل های شخصی رفت و آمد میکنند برای بار چهارم موفق می شود آن پل را منهدم کند ولی در راه برگشت بنزین تمام می کند و روی زمین زراعی فرود می آید که در دنیا بی سابقه است.

این نماینده مجلس یادآور می شود: در خوزستان میگ های عراقی را دیدیم که مسلح به بمب های آمریکایی بود. تانک های انگیسی، زیردریایی های فرانسوی و هلی کوپترهای ایتالیایی نشان می داد که ما با دنیا در حال جنگیم نه با عراق!

وی در بخش پایانی سخنرانی اش در سال ۵۹ از این موضوع نام می برد که در پالایشگاه نفت آبادان از ۱۰ موشکی که انداخته شد به لطف خدا ۹ تای آن عمل نکرد.

بشارتی دو موشک عمل نکرده را به صحن علنی مجلس می آورد و به نمایندگان نشان می دهد. این موشکها آمریکایی و روسی بوده و هر دو به پالایشگاه آبادان شلیک شده بود اما عمل نکرده بود.

«تاریخ شفاهی ایران» چهارشنبه هفتم مهر ماه ساعت ۱۹ از شبکه مستند سیما روی آنتن می رود و پنجشنبه هشتم مهر ماه ساعت ۱۱ بازپخش می شود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>