سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۱۹ دی ۱۳۹۵ در ۵:۰۰ ب.ظ چاپ مطلب

برگزیدگان جشنواره «ایران ساخت» معرفی شدند/ «غزال ایرانی» بهترین مستند

iran-sakht-ghazal-irani

آئین اختتامیه نخستین جشنواره «ایران ساخت» با معرفی برگزیدگان بخش‌های ۵ گانه برگزار شد و «غزال ایرانی» محصول «مرکز مستند سوره» به عنوان بهترین مستند جشنواره معرفی شد.

به گزارش سوره سینما به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ با برگزاری آئین اختتامیه نخستین جشنواره ملی، فرهنگی و هنری ایران ساخت، که با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در مرکز همایش های بین المللی صداو سیما برگزار شد و برگزیدگان بخش‌های ۵گانه جشنواره معرفی شدند.

حرکتی که فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان را به همراه دارد

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری نیز در این مراسم بار دیگر بر ضرور ت فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان تاککید کرد و گفت: جشنواره ایران ساخت تلاش می‌کند تا در فرهنگ عمومی جامعه تحول لازم برای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان را ایجاد کند.

وی با بیان این‌که بازارسازی برای محصولات دانش‌بنیان یکی از زمینه‌های شکل‌گیری اقتصاد دانش‌بنیان است افزود: کشور ما دارای بازار بالقوه بسیار ارزشمندی است که ظرفیت خوبی برای سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود، سرمایه‌گذاری که بر خلاف گذشته دولتی و منبع محور نیست و به دست بخش خصوصی انجام می‌شود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ابراز امیدواری کرد جشنواره ایران‌ساخت بتواند با کمک ابزارهای فرهنگی و هنری و هنرمندان، گام اثرگذاری در جهت فرهنگ‌سازی و ترویج اقتصاد دانش‌بنیان و کمک به بازارسازی شرکت‌های فناور بردارد.

گامی که در اقتصاد مقاومتی ماندگار می‌شود

در نخستین بخش این مراسم، پرویز کرمی، دبیر کل جشنواره ایران‌ساخت، به نقش این جشنواره در فرهنگ‌سازی اقتصاد دانش‌بنیان اشاره‌ای داشت و استقبال خوب از این جشنواره با دریافت بیش از ۳ هزار اثر هنری را گامی برای ماندگار شدن این جشنواره در اقتصاد مقاومتی پیش بینی کرد.

سرودی با صدای وطن

در ادامه این مراسم، حال و هوایی موسیقایی داشت و سالار عقیلی خواننده کشورمان همراه با گروهش  بر روی سن این جشنواره حاضر شد و قطعاتی را که همگی حال و هوایی ایرانی و حماسی داشتند به اجرا در آورد.

در بخش های ادبیات، رسانه های دیداری شنیداری، رسانه‌های دیجیتال و هنرهای تجسمی برگزار شد، از سوی یک گروه ۵ نفره تخصصی در هر بخش انجام و درمرحله دوم، سه نفر اول تا سوم در دو سطح حرفه ای و مردمی توسط هیات داوران به عنوان برگزیدگان جشنواره در هر بخش معرفی شدند.

نگاه ویژه هنرمندان به بخش «کاریکاتور»

در بخش کاریکاتور ایران‌ساخت که جوایز برگزیدگان با حضور جهانگیری معاون اول رییس جمهور، ستاری معاون علمی و فناوری، داریوش ارجمند هنرمند سینما و تلویزیون و کامبیز درم بخش کاریکاتوریست اهدا شد،  سعید صادقی برای کارتون با عنوان خط تولید اتومبیل، پویا عبدلی برای کارتون با عنوان صفحه ابزارکار و محسن اسدی برای کارتون با عنوان خط تولید ظرف شایسته لوح تقدیر و جایزه نقدی شناخته شدند.

کارتون بدون شرح  اثر مسعود ضیایی رتبه سوم را از آن خود کرد و رتبه دوم به  محمدعلی خلج برای کارتون با عنوان کالای ایرانی، کالای چینی اختصاص یافت.

همچنین رتبه اول بخش کاریکاتور نیز به مهناز یزدانی برای کارتون با عنوان واردات بی رویه رسید.

حضور پررنگ رسانه در بخش «دیداری و شنیداری» ایران‌ساخت

بخش دیداری و شنیداری جشنواره ایران‌ساخت، در بخش‌های پویانمایی، برنامه رادیویی،کلیپ و تیزرتبلیغاتی، برنامه تلویزیونی، تقدیر ویژه ، فیلم کوتاه و فیلم مستند انجام شد که با حضور مجید رجبی معمار رییس خانه هنرمندان، بهرام عظیمی انیمیشن‌ساز، حسم زند حسامی مدیر کل دفتر ارزیابی و نظارت راهبردی معاونت علمی و بهزاد سلطانی رییس صندوق نوآوری  وشکوفایی جوایز برگزیدگان اهدا شد.

در بخش مردمی رشته پویانمایی، لوح تقدیر و جایزه نقدی به علی نحوی راد برای انیمیشن حمایت از تولید ملی، تعلق گرفت. همچنین رتبه سوم به انیمیشن اندرحکایت یک لباس ساخته سید محمد آقا سیدجوادی اختصاص یافت.

جواد فرهانی برای انیمیشن شکرستان رتبه دوم را از آن حود کرد و  قهرمان مدرسه اثر رضا تقدسی حائز رتبه اول شد.

اهدای جوایز بخش تولیدات رادیویی

با حضور وطنی معاون توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ، قادری‌فر مدیر کل دفتر تجاری‌سازی معاونت علمی و فناوری، نسرین آبروانی را به سمت معاون صدای رسانه ملی، برنامه‌های رادیویی صدای تولید ساخته محمد چگنی، برنامه رمز پرواز ساخته مهران مجید پناه و برنامه زندگی منهای فقر حسین معصومی شایسته تقدیر و جایزه نقدی شناخته شدند.

در بخش برنامه رادیویی رتبه سوم به بهرام نوری برای  برنامه برنج، رتبه دوم به ماجد گودرزی برای برنامه از علم تا عمل و رتبه نخست به سودابه طهوری برای برنامه کاوشگر اختصاص یافت.

در بخش کلیپ و تیزرتبلیغاتی، ایده تا محصول ساخته مهدی صادقی و آثار شایسته تقدیر شناخته شد. همچنین رتبه سوم به بیستون کویر یزد تولید شرکت بیستون کویر یزد، رتبه دوم به شاهنامک ساخته مازیار محمدی نژاد و رتبه نخست به گره ساخته عرفان قاسم پور اختصاص یافت.

اهدای جوایز برنامه‌های تلویزیونی با حضور مدیران رسانه ملی

در بخش تولید برنامه تلویزیونی، با حضور رضا پورحسین به سمت قائم مقام معاون سیمای رسانه ملی، مجید زین العابدین مدیر شبکه پنج سیما، اکبر نبوی منتقد و کارشناس سینما و داریوش ارجمند هنرمند کشورمان فعالان این بخش تقدیر شدند
محمد کیایی و محمدعلی بختیارامینی برای گزارش خبری شایسته تقدیر شناخته شده و لوح تقدیر و جایزه نقدی را دریافت کردند.

مریم فیروزی برای برنامه  اسطرلاب در بخش ویژه تقدیری‌ها بود و امیرحسین خرمشاهی با برنامه روزآمد به عنوان رتبه سوم، افروز اسالمی برای برنامه ایران ساخت رتبه دوم و روح اله رحیمی برای برنامه پازل جایزه رتبه نخست این بخش را ازآن خود کردند.

حضور آثار جوان در بخش فیلم کوتاه

در بخش فیلم کوتاه جشنواره عمدتا آثار جوان شایسته قدردانی شناخته شدند به طوری‌که انجمن سینمای جوان ارومیه با فیلم کوتاه فیلم گورمردها، انجمن سینمای جوان سنندج با فیلم آب یخ و علی محمد خادمی برای فیلم جهیزیه لوح تقدیر و جایزه نقدی دریافت کردند.
رتبه سوم بخش فیلم کوتاه به عادل تبریزی برای فیلم من قدیمی هستم، رتبه دوم به انجمن سینمای جوان آبادان برای فیلم به رنگ آب و رتبه اول به محمد نجاریان برای فیلم عوارض خروج تعلق گرفت.

برگزیدگان بخش فیلم مستند

بخش مستند شاهد حضور پررنگ فیلم‌سازان و مستندسازان برجسته‌ای چون احمدرضا درویش فیلم‌ساز، حامد شکیبانیا، تاجبخش پناهیان، ارد عطارپور، احمد مرادپورو اکبر نبوی بود که  همراه با معاون علمی و فناوری رییس جمهوری مجموعه اثر ثریا ساخته محسن مقصودی به طور ویژه لوح تقدیر و جایزه نقدی و حمایت از تولید اثر در آینده دریافت کرد و مستند. فیلم ایرانی نداریم محسن حاج کرمی را مورد تقدیر قرار دادند.

رتبه سوم بخش مستند به علی قادری سازنده مستند «آفراندن»، بهروز ملبوس باف سازنده مستند «اقتصاد در بوق کارخانه» رتبه دوم و رتبه نخست بخش مستند به وحید فرجی برای مستند «غزال ایرانی» تعلق گرفت.
براساس این گزارش، جشنواره ملی فرهنگی هنری «ایران ساخت» با اهداف «جریان سازی و تولید محتوا برای فضای مجازی مرتبط با چرخه تجاری سازی، کارآفرینی و اقتصاد دانش بنیان»، «حمایت از خدمات و تولیدات دانش بنیان ساخت ایران»، «ساماندهی واردات بی‌رویه و ارج نهادن به کالاها و محصولات ایرانی با کیفیت» و همچنین «کمک به برجسته سازی (نشان تجاری) کالاهای مرغوب ایرانی»، در بخش ادبیات، هنرهای تجسمی، رسانه های دیداری و شنیداری، رسانه های دیجیتال و ایده بازار به همت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری، دبیر کلی پرویز کرمی و با شعار «فناوری ایرانی، کسب و کار ایرانی» برگزار شد و از ۱۵ تا ۱۸ دی‌ماه سال جاری شاهد نمایش آثار برگزیده در خانه هنرمندان ایران بود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>