سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۲۰ شهریور ۱۳۹۶ در ۱۱:۳۰ ق.ظ چاپ مطلب

آیین نکوداشت نوزدهمین جشن سینمای ایران برگزار شد/ تقدیر از ۴ چهره سینمایی

bozorgdasht khane cinema (1)

آیین نکوداشت نوزدهمین جشن بزرگ سینمای ایران با تقدیر از سیروس ابراهیم زاده، حسین علیزاده، کیانوش عیاری و محمد حسن خوشنویس در تالار ایوان شمس برگزار شد.

به گزارش سوره سینما، مراسم نکوداشت جشن سینمای ایران، شامگاه نوزدهم شهریورماه با حضور جمعی از مدیران و هنرمندان سینمایی در ایوان‌ شمس‌ برگزار شد و با استقبال زیادی هم همراه بود تا جایی که بسیاری از مدعوین جایی برای نشستن نداشتند.

در این‌ مراسم با اجرای کامران ملکی، طبق اعلام قبلی قرار بود از سیروس ابراهیم زاده، حسین علیزاده، کیانوش عیاری و محمد حسن خوشنویس تقدیر و تندیس‌های افتخار خانه سینما به یاد سیف الله داد اهدا شود که اولین بخش به سیروس ابراهیم زاده اختصاص داشت.

سیروس ابراهیم‌زاده: تاریخ معاصر ایران وامدار سینما است

این بازیگر پس از آنکه توسط جمعی از همکاران خود تقدیر شد در سخنانی گفت: تواضع نمی‌کنم بگویم که شامل این الطاف شما نیستم چون می‌گویند پشت تواضع، تفرعن وحشتناکی وجود دارد ولی واژه‌ای برای خوشحالی‌ام‌ پیدا نمی‌کنم. این مجالس در وهله اول برای نسل جوان از این جهت ارزشمند است که متوجه می‌شوند راه سختی که طی می‌کنند بی اجر نمی‌ماند. ضمن اینکه برای آن کسی که تجلیل می‌شود هم این حسن را دارد که دوران سپری شده خود را مرور می کند.

bozorgdasht khane cinema (8)

سیروس ابراهیم‌ زاده همچنین افزود: من خوشحالم در عصری هستم که سینما پرچمدار بازشناساندن فرهنگ غنی اجتماعی ماست. الان کمتر جشنواره‌ای است که ایرانی در آن نباشد و تاریخ معاصر ایران از این جهت وامدار سینمای ایران است.
وی با اشاره به برخی اعتراض‌ها و واکنش‌ها از سوی سینماگران  مثل  آتش  زدن کارت  گفت: این کارها لطمه‌ای اساسی به جان‌فشانی نسل های گذشته ما میزند.

بهشتی: خوشنویس لنگر فرهنگ و هنر ایران است

بخش دوم این برنامه به تقدیر از مدیر پیشین فیلمخانه ملی ایران اختصاص داشت که بهشتی، انوار، معتمدآریا و دهقان سخنانی را در وصف او گفتند و به سابقه فعالیت او اشاره کردند.

سید محمد بهشتی گفت: آقای خوشنویس یکی از لنگرهای فرهنگ و هنر ما در دوره های مختلف بوده است و از خانه سینما تشکر می‌کنم که برای دقایقی این لنگر را از آب بیرون کشیده است تا پاس داشته شود.

خوشنویس: کار فرهنگی هوا و هوس نیست

خوشنویس با اشاره به صحبت‌های معتمدآریا که به همراهی‌های همسرش اشاره کرده بود، گفت: نمی‌شود فردی کاری را در عرصه‌ای انجام دهد و تنها بوده باشد و من هم همسر و خانواده‌ام همیشه همراهم بودند همان طورکه در فیلمخانه نیز همکارانم با من همراهی می‌کردند.

bozorgdasht khane cinema (6)

او افزود: الان‌ فرهنگ با تصویر در دنیا همه گیر می‌شود و در این عصر نقش کسانی که با تصویر سرو کار دارند،بسیار مهم است. علاوه براین کسانی که وارد عرصه فرهنگی می‌شوند باید بدانند این کار هوا و هوس نیست بلکه برای تمام عمر است.
وی ادامه داد: کسی‌که در این‌ حوزه کار می‌کند باید تاریخ و سیاست و …‌ را بشناسد و امیدی هم به هیچ دولتی نداشته باشد. به همین دلیل از آنجا که اینجا توسط یک نهاد صنفی از من تجلیل می‌شود در مراسم حضور پیدا کردم.

سومین بزرگداشت این مراسم با تقدیر از کیانوش عیاری همراه بود که علیرضا داودنژاد، حسن فتحی، فرشته طائرپور و مرتضی رزاق کریمی از این فیلمساز تقدیر کردند.

داودنژاد: عیاری سوی چشم‌ سینمای ایران است

در این‌ بخش علیرضا داودنژاد گفت: امروز مصاحبه‌ای از کیانوش عیاری ‌در ایسنا خواندم که تا به حال چنین چیزی از او ندیده بودم. از رنج‌هایی که کشیده گفته بود و اینکه دلش به چیزی خوش نیست. این برای من که در تمام این سالها او را دنبال کرده بودم بسیار غم انگیز بود و فکر کردم امشب به او بگویم سرگذشت تو، سرگذشت و سرنوشت سینما است.

وی با بیان اینکه سینما به ما یاد می‌دهد که چگونه جهان را در یک قاب ببریم و چطور این‌هنر به جزییات و کلیات می‌پردازد، اضافه کرد: این سینما پیش رفته تا اینکه شما آقای عیاری بیایی و بگویی که می‌خواهی زندگی را بازنمایی کنم. در حالی که کمپانی‌ها و جریان‌های اقتصادی وارد عرصه شده ‌و در این بازنمایی تاثیر می‌گذارد. پس فیلمسازی که به دنبال واقعیت باشد با بحران روبرو می‌شود.

او خطاب به عیاری گفت: آنهایی که ابتدا برای راه‌اندازی تشکیلات  سینما مسئولیت داشتند، براین بارو بودند که سینما را حفظ کنند و سراغ استعدادهای درخشان رفتند و این طور بود که تو با همان نگاه حقیقت‌جو به سینما آمدی اما دیری نپایید که ترکه‌های خیس آمدند و کانون‌های قدرت شکل گرفتند و گفتند انعکاس صادقانه یعنی چه؟ و از همین جاست که تو در صحبت‌هایی میگویی فیلمهایت مسئله نیستند بلکه خودت مسئله هستی.

bozorgdasht khane cinema (5)

وی با اشاره به اینکه «سینما وسیله کاسبی است و هرچه امثال تو پافشاری کنند فشار رویت بیشتر می‌شود» افزود: در این شرایط تو به جایی می‌رسی که با دو فیلم توقیفی و سینه تیر خورده تقدیر می‌شوی.

کارگردان فیلم‌های نیاز  و کلاس هنرپیشگی ادامه داد: می‌خواهم بگویم که الان با وجود این‌ ابزار دیجیتال، تو هستی و دنیای اینترنت. پس نباید بگویی نمیتوانی خوشحال باشی. وفاداری تو به حقیقت و سینما می‌تواند مثل یک الگو دلیل راه شود و فانوس دریایی بشوی. به نظر من تو سوی چشم سینمای ایران هستی.

طائرپور هم با اشاره به برگزاری بزرگداشتی برای عباس کیارستمی در موزه سینما که همزمان با این مراسم در حال برگزاری بود، گفت: خدا را شکر می‌کنیم که تکریم شما با حضور شماست. شما «از آن سوی آتش‌»ها آمدید و متاسفیم که نمی‌توانیم بگوییم گلستان شده اما دلستان است و اگر خسته شده‌اید اجازه دهید ما و جوان‌ها از شما نیرو بگیریم.

حسن‌ فتحی هم در سخنانی خطاب به عیاری بیان کرد: من به نمایندگی از نسل خودم از شما تشکر می‌کنم که دوری از تکلف را به ما آموختید. شما آموزگار خوبی برای نسل ما بودید. شما الگوی بسیار مناسبی برای سینماگران ایران می‌توانید باشید و امیدوارم فیلمهای دیگر شما هم به نمایش درآید تا با بخش دیگری از هنر شما آشنا شویم.

bozorgdasht khane cinema (3)

عیاری هم پس از دریافت تندیس خود اظهار کرد: کیف کردم از این صحبت‌هایی که شنیدم اما نمی‌خواهم درباره توقیف دو فیلم آخرم و فیلمهای دیگرم صحبت کنم.

او در جملاتی کوتاه به دشواری ساخت فیلم و توسعه فرهنگی اشاره کرد و گفت: تناقض‌های عجیب و غریبی در ایران وجود دارد.

حسین علیزاده: از مسئولان انتظار نداشته باشید

بخش انتهایی این آیین با تقدیر از حسین علیزاده و با سخنان محمد سریر، ابراهیم حقیقی، همایون اسعدیان و امین تارخ درباره این آهنگساز همراه بود.

علیزاده پس از دریافت تندیس خود بیان کرد: خوب است که وقتی این همه دوستان لطف دارند و مقدار زیادی از آن هم واقعیت دارد بگویم که من سختی نکشیده‌ام و همیشه مثل یک  عاشق دنبال گمشده‌ای بودم که هیچ مقامی نتوانست جلوی مرا بگیرد.

ضمن اینکه همیشه امید داشته‌ام و سینمای ایران این را برای من داشت که در هر کدام از فیلم‌هایم عاشق نشوم و روابط انسانی را نبینم. هر وقت احساس می‌کردم جوانمردی‌ام کم شده فیلمی پیشنهاد می‌شد که در آن جوانمردی وجود داشت.

bozorgdasht khane cinema (11)

او با اشاره به صحبت‌های محمد حسن خوشنویس بیان کرد: به هیچ وجه از مسئولان انتظار نداشته باشید چون کسانی که مسئول هنرهایی مثل موسیقی شده‌اند، کسانی بودند که از کودکی از آن منع می‌شدند و چطور ممکن است این افراد که به عنوان فعل حرام موسیقی را می‌دیدند برای آن کاری کنند. به همین دلیل به نظرم این وزارت ارشاد نیست که باید ارشاد کند بلکه هنرمند است. سینمای ایران در جهان در شرایطی درخشید که‌ فقط با سینمای تجاری پشتیبانی ‌می‌شد و افتخار می‌کنم با این سینما همکاری کرده‌ام.

فاطمه معتمدآریا، سید محمد بهشتی، فرشته طائرپور، ابراهیم داروغه زاده (معاون ارزشیابی و نظارت سازمان سینمایی)، علیرضا رضا داد، اسعدیان، لادن طاهری(مدیر فیلمخانه ملی ایران)، احمد امینی، علی قائم مقامی، ابراهیم حقیقی، منوچهر شاهسواری(مدیرعامل خانه سینما)، تورج منصوری(دبیر انجمن عالی هنرها  و فنون سینمایی ایران)، مرتضی رزاق کریمی، سیروس الوند، ایرج پارسی نژاد، سروش صحت، احترام برومند، فخرالدین انوار، حسن فتحی، علیرضا داودنژاد، فریدون جیرانی از جمله هنرمندان و مدیران حاضر در مراسم بودند.

منبع: ایسنا


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>