سوره سینما

پایگاه خبری-تحلیلی سینمای ایران و جهان

sourehcinema
تاریخ انتشار:۱۶ فروردین ۱۴۰۲ در ۱:۴۹ ب.ظ چاپ مطلب

کیومرث پوراحمد درگذشت + پیام‌های تسلیت

Kioomars-Poorahmad

کیومرث پوراحمد کارگردان باسابقه سینمای ایران چهارشنبه ۱۶ فروردین دارفانی را وداع گفت.

به گزارش سوره سینما به نقل از خبرگزاری مهر، کیومرث پوراحمد کارگردان سینما و تلویزیون صبح چهارشنبه ۱۶ فروردین‌ماه درگذشت‌.

کیومرث پوراحمد متولد سال ۱۳۲۸ در اصفهان بود که در کارنامه حرفه‌ای خود آثار ماندگاری همچون سریال‌های «قصه‌های مجید» و «سرنخ» و فیلم‌های سینمایی همچون «به‌خاطر هانیه»، «خواهران غریب»، «شب یلدا» و «اتوبوس شب» را داشت.

فیلم سینمایی «پرونده باز است» آخرین ساخته زنده‌یاد پوراحمد بود که اسفندماه سال گذشته در چهل‌ویکمین جشنواره فیلم فجر رونمایی شد.

سوره سینما درگذشت این هنرمند را به خانواده پوراحمد و جامعه هنری کشور تسلیت می‌گوید.

پیام تسلیت رئیس سازمان سینمایی

در پیام محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی آمده است:

«انالله و انا الیه راجعون

امروز سینمای ایران به سوگ هنرمندی پیشکسوت و نام آشنا «کیومرث پوراحمد» نشسته است.

هنرمندی خاطره ساز و فیلمسازی خوش فکر و موفق که توانست با آثارش چند نسل را با خود همراه کند و پوراحمد یکی از فیلمسازان مطرح سینمای معاصر است.

از خدواند منان برای این عزیز سفرکرده آرامش ابدی، رحمت وغفران الهی وبرای بازماندگان آن مرحوم صبروشکیبایی خواستارم.

«کیومرث پوراحمد» کارگردان پیشکسوت سینمای ایران صبح چهارشنبه ۱۶ فروردین درگذشت . وی در کارنامه هنری خود فیلم هایی چون «خواهران غریب»، «به خاطر هانیه»،« شب یلدا» ، «اتوبوس شب» ، «بی بی چلچله» و نیز سریالهای «قصه های مجید» و «سرنخ» به یادگار گذاشته است.

اینجانب مصیبت وارده را به جامعه هنری و سینمایی کشور و خانواده محترم آن مرحوم تسلیت عرض کرده و برای روحش شادی و غفران در جوار قرب الهی خواهانم.»

پیام تسلیت خانه سینما

در پیام خانه سینمای ایران آمده است:

«خانه سینما درگذشت تهیه کننده، نویسنده و کارگردان پیشکسوت سینمای ایران زنده‌یاد کیومرث پوراحمد را به خانواده محترم ایشان و اعضای محترم جامعه اصناف سینمای ایران تسلیت گفت.»

پیام تسلیت خانه هنرمندان ایران

در پیام خانه هنرمندان ایران آمده است:

«درگذشت دردناک و تکان‌دهنده‌ی آقای کیومرث پوراحمد، هنرمند ارزنده‌ی سینمای کشورمان جامعه سینمایی و مردم فرهنگدوست ایران را در بهت و ناباوری فرو برد. خالق فیلم‌ها و سریال‌های برجسته و به‌یادماندنی که خاطرات جمعیِ چند نسل به آثار او پیوند خورده است، حالا دیگر در میان ما نیست.

فقدان اندوهبار و غم‌انگیز کیومرث پوراحمد را می‌توان هشداری جدی برای مسئولان و کارگزاران کشور تلقی کرد که پاشیدن بذرِ ناامیدی در جامعه، بی‌توجهی به سلامت روح و روانِ آدمیان، نادیده‌گرفتن و کم اهمیت فرض کردنِ فرهنگ و هنر و هنرمند، سیاست‌های ناکارآمد و مخرب فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی و همچنین بی‌تفاوتی در قبال آینده‌ی آحادِ اعضای یک جامعه چه تبعات تلخ و جبران‌ناپذیری می‌تواند به‌بار آورَد.

خانه‌ی هنرمندان ایران این واقعه‌ی ناگوار را به خانواده‌ی ایشان، عموم مردم ایران و جامعه سینمایی تسلیت می‌گوید و برای روح پرخروش کیومرث پوراحمد، آرزوی آرامش و آمرزش دارد.»

پیام تسلیت انجمن بازیگران سینمای ایران

در پی درگذشت تلخ و ناباورانه فیلمساز محبوب کیومرث پوراحمد، انجمن بازیگران سینمای ایران پیام تسلیتی به شرح زیر صادر نمود:

«بازگشت همه به سوی اوست

بسیار تاسف‌انگیز است که بهار را با از دست دادن یکی از هنرمندان ارزشمند کشورمان آغاز می‌کنیم.

جناب کیومرث پوراحمد گارگردان توانا و باسابقه سینما و تلویزیون از میان ما رفت و به جاودانگی پیوست.

شورای مرکزی انجمن بازیگران سینمای ایران، در گذشت این هنرمند خاطره ساز را به خانواده محترم ایشان، همکاران گرامی در انجمن صنفی کارگردانان سینما، جامعه هنری و تمامی یاران و دوستداران گرامی ایشان تسلیت عرض می‌نماید.»

پیام تسلیت مدیرعامل فارابی

در متن پیام تسلیت سیدمهدی جوادی مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی آمده است:

«انا لله و انا الیه راجعون

خبر درگذشت «کیومرث پوراحمد» کارگردان بزرگ و بلند آوازه سینمای ایران بسیار دردناک بود.

خاطرات تصویری ما مملو از تصاویر فیلم‌هایی است که این سینماگر برجسته در گنجینه بصری سینمای ایران به یادگار گذاشت. شیرینی «قصه‌های مجید»، شکوه «بی بی چلچله»، لطافت «خواهران غریب»، شاعرانگی «نان و شعر»، زیبایی «شب یلدا» و روایت رشادت در «اتوبوس شب»، همگی آثاری هستند که چندین نسل با آنها خاطرات فراوانی دارند.

ضایعه درگذشت این سینماگر برجسته را به خانواده بزرگ سینمای ایران تسلیت گفته، برای آن مرحوم غفران الهی و برای بازماندگان صبر و شکیبایی مسئلت دارم.»

پیام تسلیت دبیر چهل‌و‌یکمین جشنواره فیلم فجر

در متن پیام مجتبی امینی آمده است:

«کُلُّ نَفْسٍ ذائِقَهُ الْمَوْتِ ثمَّ إِلَیْنا تُرْجَعُونَ

بار دیگر ماتمی جانکاه سینمای ایران را در اولین روزهای بهار به شوکی بزرگ فرو برد.

اینجانب به عنوان عضو کوچکی از خانواده بزرگ سینما ضمن عرض تسلیت و همدردی برای بازماندگان به ویژه خانواده محترم ایشان صبر جمیل و برای آن مرحوم غفران واسعه الهی مسئلت می دارم.»