سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۳ آذر ۱۳۹۴ در ۱۱:۴۷ ق.ظ چاپ مطلب

اجرای «نجم الثاقب» توسط گروه «فصل شیدایی» در مسیر پیاده روی کربلا

najmo-sagheb

گروه «فصل شیدایی» برای دومین سال متوالی به مسیر پیاده روی زائران به کربلا رفته اند تا نمایش «نجم الثاقب» را با دو آیتم کربلا و ظهور با مضمون جنایات داعش، گروه های تکفیری و جنگ در عراق طی ۱۰ روز اجرا کنند.

گروه «فصل شیدایی» برای دومین سال متوالی به مسیر پیاده روی زائران به کربلا رفته اند تا نمایش «نجم الثاقب» را با دو آیتم کربلا و ظهور با مضمون جنایات داعش، گروه های تکفیری و جنگ در عراق طی ۱۰ روز اجرا کنند.

به گزارش سوره سینما به نقل از روابط عمومی مرکز هنرهای نمایشی انقلاب اسلامی؛ مُهنا، علیرضا کوهفر رییس مرکز مُهنا درباره اجرای نمایش «النجم الثاقب» در مسیر پیاده‌روی زائران کربلا توضیح داد: ما احساس کردیم در کنار همه خدمات اقامتی و رفاهی که سازمان‌ها، نهادها و گروه های مردمی در ایام اربعین به زائران ارائه می کنند، جای کار فرهنگی خالی مانده است. به ویژه که ظرفیت نیروی انسانی بالایی در این ایام داریم و شیعیان از کل دنیا از اروپا گرفته تا آفریقا و ترکیه، هند و پاکستان حضور دارند. بخش اصلی جمعیت هم که مربوط به عراق و ایران است.

وی افزود: سازمان رسانه ای اوج بسته فرهنگی را برای این مسیر تدارک دیده که اصلی ترین آن نمایش هایش مرکز مُهنا است. در کنار اجرای «النجم الثاقب» به کارگردانی سعید اسماعیلی، سرودهای حماسی هم اجرا و برنامه‌های تصویری برای شبکه‌های تلویزیونی تولید می شود. مجالس سخنرانی، هیئت وعزاداری هم که برپا است.

اجرای نمایش به زبان عربی

رییس مرکز مُهنا با بیان اینکه «نجم الثاقب» برای دومین سال متوالی اجرا می شود، یادآور شد: این نمایش به زبان عربی طراحی شده است و همکاران زمان اجرای روضه های فارسی نیز تصویر ترجمه عربی را پیش بینی کرده اند. محل اجرای نمایش نیز در مسیر نجف به کربلا و در عمود ۲۸۵ موکب امام رضا (ع) است که آنجا زمینی را که در اختیار داشتیم، با نصب سوله به سالن نمایش با یک سن خاکی تبدیل کرده‌ایم.

کوهفر تأکید کرد: همکاران از یک ماه قبل در این محل مستقر هستند و تجهیزات فنی نصب شده است. ۷۰ هنرور ما نیز خادمانی دانشجو و طلبه هستند که به موکب ها خدمت رسانی می کنند. ۵۰ نفر از ایران حضور داند و ۲۰ نفر نیز از عراقی ها به ما یاری می رسانند.

مروری بر جنایات داعش در آیتم ظهور

وی درباره زمان و محتوای «نجم الثاقب» اظهار کرد: در این نمایش ۳۰ دقیقه ای که ۵ نوبت در روز اجرا می شود، فقط آیتم کربلا و ظهور را داریم و روضه های ورود امام حسین (ع) به کربلا، علی اکبر (ع)، علی اصغر (ع) کاروان اسرا و روضه شهادت حضرت رقیه (س) اجرا می شود. در آیتم ظهور نیز ضمن اشاراتی به داعش، گروه های تکفیری و جنگ در عراق در نهایت به منجر شدن مقاومت مردم به ظهور حضرت حجت (عج) می رسیم.

اجرای «نجم الثاقب» به کارگردانی سعید اسماعیلی از دوشنبه دوم آذر (۱۱ صفر) آغاز شده و تا ۱۱ آذر (۱۹ صفر) ادامه خواهد داشت.

دیگر عوامل اصلی این نمایش عبارتند از مجری طرح: محمد نیاکان، طراح نور: عباس رحمانی، طراح صحنه و دکور: آنه محمد ایری، مدیر تولید: نادر قنبری، پخش صداوتصویر: سیدحنیف خیرالامور و جلوه های ویژه: رضا ترکمان.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>