سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۳۰ آذر ۱۳۹۴ در ۲:۲۳ ب.ظ چاپ مطلب
گزارش نشست خبری جشنواره فیلم مقاومت ؛

رونمایی از ۵ فیلم جدید در جشنواره فیلم مقاومت/ برخی زنگ زدند که جشنواره مقاومت بودجه نگیرد!

neshast-moghavemat

نشست خبری چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت صبح امروز با حضور محمد خزاعی دبیر جشنواره، محمدحسین نیرومند مدیرعامل انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس در مرکز فرهنگی اسوه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار سوره سینما، نشست رسانه‌ای چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت صبح امروز با حضور اصحاب رسانه و جمعی از مسئولین این جشنواره برگزار شد.

در ابتدای این نشست محمدحسین نیرومند «مدیرعامل انجمن سینمایی انقلاب و دفاع مقدس» طی سخنانی کوتاه اظهار کرد: واقعاً پذیرش مسئولیت‌ها در شرایط فعلی بسیار دشوار است و ما فرصت را مغتنم می‌شماریم و امیدواریم در طول این مسیر با همراهی شما بتوانیم موفقیت‌های لازم را کسب کنیم.

محمد خزاعی دبیر این دوره از جشنواره گفت: طی روزهای گذشته شاهد اتفاقات ناخوشایندی بوده‌ایم که می‌توانم به شهادت یکی از سران مقاومت در لبنان توسط رژیم صهیونیستی اشاره کنم و همچنین کشته شدن هزاران شیعه در نیجریه که سازمان ملل و همه نهادهای مدعی حقوق بشر در قبال این فاجعه سکوت کرده‌اند و حتی کوچکترین بیانیه‌ای را صادر نکردند.

وی افزود: ۳۲ سال از برگزاری اولین دوره جشنواره مقاومت می‌گذرد این جشنواره در سال ۶۲ شکل گرفت که در بحبوحه جنگ بود که حضور آن احساس شد. این جشنواره مقاومت کمک کرد تا در ارزیابی استراتژی بتوانیم عمل کنیم و دقت داشته باشیم.

خزاعی اضافه کرد: اولین دوره آن با عنوان هفته فیلم در پارک لاله برگزار شد و به همین ترتیب تا به امروز چهاردهمین دوره آن را برگزار کردیم. از وقتی که مدیرعامل انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس محمدحسین نیرومند بر سر کار آمد مانند سالهای گذشته حکم دبیر را در آخرین روزها و ماههای مانده به جشنواره صادر نکرد و از همین حالا دبیر را مشخص کرد تا بتوانیم بهتر عمل کنیم و این که یک فرصت ۸، ۹ ماهه که به ما داد یک فرصت جدی برای ما در عرصه داخلی و بین‌الملل است.

دبیر جشنواره مقاومت با اشاره به ابعاد مختلف کار این دوره از جشنواره گفت: جشنواره مقاومت برگرفته از گفتمان حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری است و ما بزرگترین جشنواره مقاومت را تجربه می‌کنیم که ابعاد گسترده دارد ابعاد مختلفی در حوزه داخلی و خارجی.همچنین باید اشاره کنم که در بُعد داخلی بخش‌های مختلفی داریم همچون استان‌ها که در فرصت مقتضی توضیحات لازم را در ارتباط با آن خواهم داد. بخش سینمای ایران نیز یکی دیگر از بخش‌های داخلی جشنواره محسوب می‌شود که برای آن ۸ جایزه طراحی شده است.

وی افزود: در بخش مستند آثار شاخص را پیدا می‌کنیم به فیلم‌های کوتاه و تله فیلم‌ها که در سالهای گذشته هم در جشنواره حضور داشتند توجه خواهیم داشت. پیش از این سریال‌های تلویزیونی که در ارتباط با موضوع مقاومت ساخته شده‌اند از جشنواره حذف شده بودند اما به دلیل تولیدات بالاتر در این زمینه در دوره جدید آن را برگزار خواهیم کرد. حضور این بخش به میزان تولیدات تلویزیون در حوزه مقاومت بستگی دارد. پویانمایی نیز یکی دیگر از بخش‌هایی است که در چهاردهمین دوره جشنواره بین‌الملل مقاومت شاهد آن خواهیم بود. در بین این آثار می‌توانیم فیلم‌های قابل اعتنایی را پیدا کنیم. همچنین باید بگویم که بخش نماهنگ و کلیپ با موضوعات پانزده‌گانه که بیش از این در فراخوان آنها را اعلام کرده‌ایم مورد توجه ما هستند و ارزیابی می‌شوند.

خزاعی با بیان تمایزهای این دوره از جشنواره مقاومت با دوره های پیشین آن اظهار کرد: به خاطر نقصان در عرصه فیلمنامه‌نویسی این بخش را طراحی کردیم. یک الی دو دوره آن را برگزار کردیم. این بخش نیز شامل دو زیرمجموعه است طرح‌های سینمایی با موضوع اقتباس از موقعیت‌های نمایشی که مقام معظم رهبری برای آنها تقریظ داشته‌اند مورد نظر ما است که تقریباً تعداد این آثار به بیش از ۲۰ عدد می‌رسد که اسامی آنها را اعلام خواهیم کرد. بخش دیگر نیز به نوشتن فیلمنامه کوتاه خواهد بود که در مجموع از این طرح‌ها حمایت خواهیم کرد.

خزاعی خاطرنشان کرد: برای اینکه بتوانیم برای مخاطبین جشنواره مقاومت جذابیت ایجاد کنیم باید راهکاری بیندیشیم تا آنها را جذب کنیم به همین منظور به آثار سینمایی که برای اولین بار در این جشنواره رونمایی می‌شوند ۲۰۰ میلیون تومان در زمان اکران کمک خواهیم کرد.

در این بخش از مراسم محمدحسین نیرومند گفت: عمده فیلم‌ها که در جشنواره به نمایش در آمده‌اند فیلم‌هایی بودند که قبلاً اکران یا رونمایی شده بودند و انگیزه لازم برای مخاطبان وجود نداشت تا برای دیدن این آثار بیایند ما باید برای این موضوع تمهیداتی بیندیشیم به همین منظور ۷ الی ۱۰ فیلم را رونمایی کنیم. می‌توانیم به این صورت ضعفی که در سالهای گذشته بود را جبران کنیم.  انجمن سینمای انقلاب دفاع مقدس نیز ۵ فیلم را در این جشنواره رونمایی خواهد کرد.

خزاعی در ادامه سخنان «مدیرعامل انجمن سینمایی انقلاب و دفاع مقدس» اظهار کرد: بخش جلوه‌گاه امسال به موضوع مادران و پدران شهید می‌پردازد هر کسی می‌تواند با یک دوربین تصویری از خانواده شهیدی که در اطراف خود است تهیه کند و برای ما ارسال نماید و سپس برای این تصاویر تصمیم خواهیم گرفت که چه کار کنیم مثلاً آنها را به صورت آرشیو در آوریم یا یک کلیپ تهیه کنیم که از رسانه ملی پخش شود.

وی در ارتباط با بخش بین‌الملل گفت: موضوعات پانزده‌گانه‌ای را طراحی کردیم که بر اساس آن شاهد آثار سینمایی خواهیم بود همچنین جایزه شهید عماد مقنیه همچنان پابرجاست خیلی‌ها در ابتدا به اینکه چرا این نام را انتخاب کرده‌اید چه در داخل و چه در خارج اعتراض داشتند اما بعد از اینکه متوجه فعالیت‌های وی در زمینه مقاومت پیدا کردند دلیل کار ما را نیز درک کردند. جایزه امسال نیز قرار است به شهدای حرم اختصاص پیدا کند.

وی افزود: یکی دیگر از بخش‌های موجود در بین‌الملل گفتمان فرهنگی در ارتباط با مقاومت است و قرار است ۴ فیلم در این رابطه به نمایش در بیاید که در ارتباط با موضوع اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی است که این ۴ فیلم نیز نقد و تحلیل می‌شود. همچنین معرفی جایزه مقاومت جهانی سال که یک جایزه جهانی است را خواهیم داشت که سال گذشته به سیدحسن نصرالله اهدا شد اما این انتخاب این بار از طریق نظرسنجی خواهد بود و مردم در آن نقش زیادی خواهند داشت.

دبیر چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت با بیان اینکه در این دوره ۴ بزرگداشت خواهیم داشت اما اسامی نفرات را در فرصتی دیگر اعلام خواهیم کرد، گفت: ابتدا که می‌خواستیم جشنواره را سالانه برگزار کنیم به این نتیجه رسیدیم که آثار کافی در این حوزه وجود ندارد چرا باید در کشوری که طعم مقاومت را چشیده است تولیدات در این عرصه تا این اندازه مغفول بماند. نمی‌خواهم به فرد یا گروه خاصی اشاره کنم در مجموع کلیت مدیریت فرهنگی طی این سالها غفلت داشته است. سایر کشورها از ایران در این حوزه توقع دارند مثلاً اینکه در ارتباط با داعش فیلم بسازند و حضور و وجود آنها را بررسی کنند.

وی در ادامه افزود: همچنین باید تلاش کنیم تا بتوانیم افراد دغدغه‌مند و با استعداد در این حوزه را شناسایی کنیم. جشنواره مقاومت جشنواره گروهی و جناحی نیست و متعلق به همه است و اصلاً نباید خط‌کشی داشته باشیم. در حوزه مقاومت باید افراد بااستعداد را شناسایی کنیم افرادی چون سردار سلیمانی اگر می‌خواهیم در جبهه فرهنگی موفق باشیم نیاز به سلیمانی‌ها داریم.

خزایی با اشاره به بودجه ۲۰ میلیارد تومانی که پیش از این قرار بود به جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت تعلق بگیرد، گفت: این بودجه توسط کمیسیون فرهنگی تأیید شده بود اما آنقدر اعتراض کردند و به آنها زنگ زدند که این رقم به سبد سینمای ایران اضافه نشد. آیا حالا این خوب است که چنین بودجه‌ای از سینماگران گرفته شد؟

وی گفت: من دوباره به این نکته اشاره کنم که جریان سینمای انقلاب اسلامی کح افراد خاصی نیست حق ندارید کسی را از قطار فرهنگی انقلاب پیاده کنید. انقلاب مختص به همه مردم است نباید خط‌کشی کنیم مگر اینکه فیلمسازی با کلیت موضوع مقاومت و یا نظام مشکلی داشته باشد و اندیشه‌های آن در مقابل این اندیشه‌ها باشد. امیدوارم که روحیه ما به دهه ۶۰ بازگردد در آن دوره روحیه مردم خیلی آرمان‌گرایانه بود و صداقت در بین آنها موج می‌زد.

محمدرضا نیرومند مدیرعامل انجمن سینمایی انقلاب و دفاع مقدس نیز گفت: باید در ارتباط با اعطای بودجه ۲۰ میلیارد تومانی نکته‌ای را بگویم. کمیسیون فرهنگی نهایت تلاش را داشت تا این مبلغ به حوزه مقاومت اختصاص یابد در بین کمیسیون فرهنگی ۲۰ میلیارد تومان مصوب شد اما در لایحه بودجه سال گذشته نتوانست برای خود جایی پیدا کند و با آن موافقت نشد البته در دوره جدید با آنها جلساتی داشتیم و قرار شد در این زمینه با ما همکاری کند تا بتوانیم در ارتباط با مقاومت در عرصه داخلی و بین‌المللی تأثیر بیشتری بگذاریم بنیاد روایت نیز کمک‌هایی کرده است.

او همچنین گفت: سه فیلم به صورت قطعی و به صورت انجمن در این عرصه وجود خواهد داشت فیلمی در ارتباط با بحث دستگیری ریگی، فیلمی دیگر در ارتباط با لانه جاسوسی و همچنین اثری با دفاع مقدس را در آینده شاهد خواهیم بود. دو کارگردان جوان دیگر را شناسایی کردیم و همچنان مشغول نوشتن فیلمنامه هستیم که ان‌شاءالله در جشنواره چهاردهم مقاومت رونمایی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: فعالیت‌های جشنواره مقاومت به دلیل اینکه ملی هستند باید به آنها کمک کرد تا حرکتی در شأن انقلاب و دفاع مقدس انجام شود به همین دلیل از نهادهای مختلف دعوت کردیم تا بتواند با ما همکاری داشته باشد به همین منظور طی روزهای گذشته با رئیس سازمان سینمایی حجت‌الله ایوبی و رئیس رسانه ملی سرافراز جلسه‌ای داشتیم که نتیجه آنها متعاقباً اعلام خواهد شد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>