سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ در ۶:۵۹ ب.ظ چاپ مطلب

مستند جنجالی «هویدا؛ زندگی زمانه و مرگ» نقد و بررسی شد

naghd-hoveida

مستند «هویدا؛ زندگی زمانه و مرگ» ساخته‌ مصطفی شوقی در موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران به نمایش درآمد و سپس جلسه‌ نقد و بررسی این فیلم با حضور دکتر مجید تفرشی برگزار شد.

به گزارش سوره سینما به نقل از روابط عمومی خانه مستند انقلاب اسلامی ، در ابتدای این نشست مصطفی شوقی نویسنده و کارگردان مستند هویدا با بیان اینکه نسخه پیش رو در واقع نسخه سینمایی کار است که از ۴ قسمت ۴۲ دقیقه با حفظ مبنای روایت تاریخی فیلم تدوین شده، تاکید کرد: در این مستند سعی شده که برش هایی از زندگی هویدا و نقش او در توسعه آمرانه پهلوی و پس از آن فروپاشی ،زندانی شدن و دادگاهی شدنش مورد توجه قرار بگیرد.

شوقی با بیان اینکه برخی از تصاویر مستند هویدا از جمله دادگاه آن برای نخستین بار است که پخش می شود گفت: یک مستند تاریخی زمانی ارزش افزوده می یابد که چیزی فراتر و بیش تر از آنچه تاکنون وجود داشته باشد را در فیلم به نمایش بگذارد. از این رو فکر می کنم مستند هویدا این ارزش افزوده را دارد. کارگردان مستند هویدا با بیان اینکه در مستند هویدا سعی کردم که به جای اینکه قاضی باشم،راوی قصه هویدا و دوران پهلوی باشم و هرآنچه که است را بیاورم. به همین دلیل روایت ها و داستان های مخدوش که بعضی آنها توام با افسانه سرایی است را  مورد توجه قرار ندادم.

در ادامه این نشست دکتر مجید تفرشی پژوهشگر تاریخ معاصر و سند پژوه ارشد ایرانی در مرکز اسناد بریتانیا با اشاره به اینکه عموما در تاریخ نگاری رسمی و تاریخ نویسی اپوزیسیون با ارزش های امروزی، حوادث سالهای ۵۷ را قضاوت می کنند گفت:تلاش خوب کارگردان مستند از یک جهت جدا از جنبه های خوب دیگر این فیلم ،قابل تقدیر است اما نکته ای که باید مورد توجه قرار بگیرد این است که بعد از سی و چند سال کارهای مستند رسمی از تاریخ پهلوی و بدتر از آن روایت بی بی سی و بسیار بدتر من و تویی از حکومت شاه، این  مستند می تواند مقدمه ای باشد برای رها کردن تاریخ نویسی و مستند سازی از چنبره «آبرو بری و آبرو خری»و خوب این کار سخت و پیچیده ای است .

naghd-hoveida2

دکتر موسی حقانی رئیس موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران  با بیان اینکه یکی از بخش هایی که در این فیلم مورد توجه قرار گرفته بود،توسعه دهه چهل بود کارگردان این فیلم را دعوت کرد با با افراد دیگری نیز که منتقد توسعه آمرانه دهه چهل هستند نیز به گفت و گو بنشیند:«مدل توسعه آمرانه شاه در دهه چهل به شدت ضرر ایران شد و هویدا نیز در تحقق این بستر نقش مهمی را دارد.»

در مستند هویدا ،به تبار خانوادگی و دوران نخست وزیری سیزده ساله امیرعباس هویدا و برنامه های اقتصادی،سیاسی و اجتماعی حکومت پهلوی تا پیروزی انقلاب و سپس دادگاهی شدن او در بعد بهار سال ۵۸ اشاره شده است.

مستند «هویدا»، به تهیه‌کنندگی مهدی مطهر و نویسندگی و کارگردانی مصطفی شوقی، از تازه‌ترین محصولات خانه مستند انقلاب اسلامی است که به زودی به صورت عمومی از آن رونمایی می شود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>