سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ در ۹:۴۵ ق.ظ چاپ مطلب

راهیابی مستند «اعتراض وارد نیست» به بزرگترین جشنواره‌ی فیلم امریکای شمالی

eteraz

فیلم مستند «اعتراض وارد نیست» به کارگردانی خواهر و برادر ایرانی فرناز جورابچیان و محمد رضا جوربچیان به فستیوال فیلم مستند هات داکس که بزرگترین جشنواره ی امریکای شمالی بشمار می رود راه یافت.

به گزارش سوره سینما ، این مستند در دو بخش مسابقه فیلمهای نیمه بلند و همچنین World Showcase برگزیده شده است و تدوین آن توسط «بهمن کیارستمی» انجام شده است و در سه نوبت در جشنواره به نمایش در خواهد آمد.

«اعتراض وارد نیست» طی مدت ۳ سال ساخته شده و زندگی پنج مهاجر افغان را به تصویر می کشد. اما بر خلاف تصاویر رایج از مهاجران افغان، این فیلم نگاهی  متفاوت از آنها ارایه می دهد. افغانهایی که در زمین تنیس­های تهران توپ جمع  می کنند و این ورزش را از سنین پایین یاد می گیرند و در بسیاری از مسابقات روزهای تعطیل باشگاهای خصوصی تنیس که ثبت نام برای عموم آزاد است شرکت می کنند و برخی از ایرانیها را هم شکست می دهند   . برای اسماعیل، گل آقا، وحید، محمد و کشمیر ترس از بازگردانده شدن به افغانستان همیشگی است.  در حالی که سیل مهاجرت غیر قانونی به اروپا معضل کنونی عصر معاصر به شمار می رود، این فیلم بیننده را با بخشی مهم و اغلب نادیده گرفته شده از معضلات این مهاجران در خاورمیانه روبرو می کند.

eteraz-poster

“رؤیاهای دم صبح” ساخته مهرداد اسکویی، “سونیتا” ساخته رخساره قائم‌مقامی و فیلم کوتاه “برد” ساخته حمید جعفری از دیگر آثار ایرانی راه یافته به این جشنواره هستند.

گفتنی است جشنواره مستند بین المللی هات داکس کانادا یکی از مهمترین جشنواره های فیلم مستند شمال آمریکا است. این فستیوال با کنار هم قرار دادن وقایع پرجنب و جوش و رویدادهای عمومی و حرفه ایی، یکی از بهترین بازارها و مکان های ملاقات برای صنعت مستندسازی در آمریکای شمالی بشمار می رود. «هات داکس» در این دوره ۲۳۲ مستند از ۵۱ کشور جهان را در بخش‌های مختلف به نمایش می‌گذارد و از ۲۸ آوریل تا ۸ می ۲۰۱۶ در تورنتو کانادا برگزار می‌شود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>