سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۶ دی ۱۳۹۶ در ۱۱:۴۵ ق.ظ چاپ مطلب

برگزاری «۸۰ سال لوریس چکناوریان»/ اجرای قطعات خاطره‌انگیز در تالار وحدت

bozorgdasht-chaknavarian

نشست خبری هفته بزرگداشت لوریس چکناواریان با حضور محمد شله‌چی، مجید بهادری، نسیم شجاعی و جمعی از اعضای رسانه‌های مختلف برگزار شد.

به گزارش سوره سینما، در این نشست که با عنوان «۸۰ سال لوریس چکناوریان» که  در فرهنگسرای اندیشه انجام گرفت نسیم شجاعی با بیان این مطلب که ادای دین به بزرگان هر رشته که هم در ایران و هم در عرصه بین الملل شناخته شده هستند به گردن همه ماست گفت: به گردن همه ماست گفت : برگزاری این مراسم با همکاری گروه تهران مدرن ، موسسه نوای چنگ قرزانه و شرکت هاکوپیان ، محقق شد. شجاعی با اعلام این خبر که در طی این روزها دو کنسرت در ۱۴ و ۱۵ دی ماه از آثار لوریس چکناواریان روی صحنه تالار وحدت می رود گفت:قطعاتی در این کنسرت ها اجرا خواهند شد که بیشتر در عرصه بین الملل شناخته شده و در ایران کمتر اجرا شده اند.او توضیح داد:بسیاری از قطعات مربوط به دوران جوانی استاد چکناوریان  و زمانی است که در وین تحصیل می کردند.

شجاعی ویژگی مشترک این آثار را خلاقیت و تمرکز بر سازهای کوبه ای و پرکاشن دانست و اظهار داشت:زمانی که استاد چکناواریان چنین قطعاتی را می نوشتند هیچ آهنگساز (ایرانی)دیگری این کار را پیش از ایشان انجام نداده بود.

او توجه به پیشینه فرهنگی ؛ ریتم های ایرانی و فولکلور ارمنی در رپرتوارهای نوشته شده توسط استاد چکناواریان را از دیگر ویژگی های شاخص کارهای او دانست.

محمد شله چی هم که در سالهای اخیر آثاری از این استاد موسیقی را در کشورهای مختلف از جمله سوییس روی صحنه برده درباره ریکوییم” یادبود قربانیان سال۱۹۱۵” که قرار است در کنسرت های این مجموعه برنامه اجرا شود گفت: ریکوییم یادبود قربانیان سال ۱۹۱۵ تا به حال در ایران اجرا نشده و با اینکه مربوط به سالها پیش می شود کار بسیار مدرنی برای زمان خودش به حساب می آید.

این موزیسین درباره جمع آوری سازهای پرکاشنی که برای اجرای این قطعات لازم بوده گفت: جمع آوری سازها و رساندنشان به ایران بسیار مشکل بوده و این موضوع(تعداد سازهای پرکاشن) حتی در بیرون از ایران هم به نوعی غیر قابل برای کسانی بود که می دیدند استاد چکناواریان این قطعات را برای چه حجمی از سازهای پرکاشن در آن سالها نوشته است و آنها را سخت متعجب می کرد.

شله چی به اجرای قطعات “باله دنس فانتاستیک”؛ “اپرای پردیس و پریسا” و همچنین نمایش فیلم و موسیقی در مجموعه برنامه های این بزرگداشت اشاره و عنوان کرد: فیلم” زیارت گیومری” درباره زلزله ای در ارمنستان است که کشته های زیادی داد و استاد چکناواریان در آن سال ضمن برگزاری یک کنسرت خیریه در امریکا برای کمک به زلزله زدگان آنجا به ایروان رفت و از آنجا با پای پیاده به گیومری رفت و پولی را برای کمک به مردم جمع آوری کرد.کمکی که

به رقم بسیار بالایی در آن زمان رسید و جالب تر اینکه صرف بازسازی فرهنگی در آنجا شد و این فیلم در آن سالها تنها در تلویزیون ارمنستان روی آنتن رفت.

این موزیسین لوریس چکناوریان  را دارای شخصیت برجسته فرهنگی دانست که از نسل آخرین رمانتیک های ایرانی است که بسیار بیشتر از جوانان این دوره هم توانسته این ویژگی را در خودش حفظ کند.

در ادامه این نشست نسیم شجاعی (نماینده موسسه فرهنگی هنری نوای چنگ فرزانه)به فعالیتهای فرهنگی این موسسه اشاره کرد و اظهار داشت:موسسه فرهنگی هنری نوای چنگ فرزانه همیشه بر آموزش موسیقی خصوصا از سن پایین تاکید داشته و بر همین مبنا در بخشی از این بزرگداشت؛کارگاه پرکاشن را با همکاری دانشگاه تهران در روز شنبه در همین دانشگاه برگزار می کند تا دریچه های تازه ای به روی دانشجویان در زمینه آشنایی و آموزش این ساز گشوده شود.

او اضافه کرد:رسیتال دانشجویی سه شنبه ساعت سه در تالارشهید آوینی پردیس هنر های زیبا دانشگاه تهران شجاعی با تقدیر از حامی مالی گفت:متاسفانه برای برگزاری این مراسم با مشکل حامی روبرو بودیم اما  با حمایت مالی و اسپانسر ؛ اجازه برگزاری چنین برنامه ای را به ما داد. مجید بهادری نماینده شرکت هاکوپیان در ادامه صحبت های شجاعی با اظهار امیدواری از اینکه روزهای خیلی شلوغی را در ده روز آینده و در طی مراسم بزرگداشت استاد چکناواریان شاهد خواهیم بود گفت:

مفاخر ما از تقدیرشدن و برگزاری مراسم مستغنی هستند اما جامعه و مردم که خود ما هم جزیی از آنها هستیم نیاز اصلی را به شناخت و یادآوری این نام ها داریم. مشاهیر و سرمایه های انسانی همیشه در فرهنگ ما جاری بوده است اما گاهی به دلایل مختلف از آن غفلت شده و یا مهجور مانده است.

بهادری با اشاره به این مطلب که شرکت هاکوپیان همیشه از هر فرصت و بهانه ای برای مشارکت در چنین برنامه های فرهنگی استفاده می کند عنوان داشت:به نظر ما بار برگزاری چنین برنامه هایی تنها نباید بر دوش فرهنگیان باشد و مراکز و نهادهای دولتی و خصوصی باید با مشارکت فعالشان قدردان هنر و هنرمند باشند. بهادری  با اشاره به فعالیت ۵۰ ساله شان آن را به نوعی تجمیع فرهنگ، هنر و صنعت دانست و گفت: آثار فاخر لوریس چکناواریان به ریشه های غنی فرهنگ ما متصل می شود و ما بر این باور هستیم که در جامعه ای سالم و فرهیخته تر شرایط برای فعالیت و ارتقا کسب و کار هم بیشتر و بهتر می شود.

مجید بهادری با اشاره به حمایتی که شرکت هاکوپیان در سالهای پیش از ارکستر سمفونیک تهران داشته گفت:در تمام این مدت و با وجود تمام تلاطم ها سعی کرده ایم پیوندمان با بخش فرهنگی قطع نشود و امروز افتخار بودن در کنار هنرمند فاخر استاد چکناواریان را هم در کارنامه کاری خودمان داریم و قدردان زحمات استاد چکناواریان در رشد و ارتقای فرهنگ کشورمان در حوزه داخلی و بین المللی هستیم.

محمد شله چی (نماینده گروه تهران مدرن) هم در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر حضور نوازندگان خارجی برای اجرای قطعات گفت:گروه موسیقی ما از فردا در سوییس تمرین هایش را شروع و شب قبل از کنسرت وارد ایران می شوند.

شله چی تنها نوازنده ایرانی این گروه را یاسمن کیمیاوی و دیگر نوازندگان را اهل کشورهایژاپن،سوییس و ایتالیا معرفی کرد.

او با اظهار امیدواری از اینکه همه سازها به روز اجرا برسند گفت:ما بسیاری از سازهای پرکاشن را در ایران نداریم و به همین دلیل کار از نظر فضای فیزیکی و سازی سخت است اما این امید را داریم که با این برنامه ها پیش زمینه تربیت نوازنده های خوب در ایران فراهم شود تا در سال های آینده وضعیت به نوعی باشد که این برنامه ها را تماما با موزیسین های ایرانی اجرا کنیم. او درباره نحوه همکاری استاد چکناواریان با اجراکنندگان این برنامه توضیح داد:

ایشان اعتماد خیلی بزرگی به ما کردند و از آنجایی که من قبلا قطعات ایشان را در سوییس اجرا کرده بودم کاملا با ما همراه بودند اما دخالتی در چگونگی اجرای برنامه ها نداشتند و کاملا به دور از برنامه ریزی ها بودند. محمد شله چی اجرای چنین برنامه ای را به نوعی خاص برای اهالی موسیقی و دانشجویان دانست و اظهار داشت:برای ما خیلی راحت تر بود که به شیوه کلیشه و مرسوم مراسم بزرگداشت برگزار شود اما این اتفاق تکراری خوشایند ما نبود و می خواستیم برنامه ای را در این روزها داشته باشیم که نسل دانشجو و جوان به شکل عملی در آن شرکت داشته باشند و با مفهوم نوازندگی پرکاشن آشنا وآموزش داده شوند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>