سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۱۳ خرداد ۱۳۹۷ در ۱۲:۰۰ ب.ظ چاپ مطلب

آلبوم «مناجات» محمد معتمدی رونمایی شد/ برگزاری «شهرکتاب، شب‌های رمضان بیدار است»

shahre-ketab-monajat

رونمایی از آلبوم «مناجات» محمد معتمدی با حضور هنرمندان و علاقه‌مندان در برنامه «شهرکتاب، شب‌های رمضان بیدار است» شهرکتاب مرکزی برگزار شد.

به گزارش سوره سینما به نقل از روابط عمومی شهرکتاب مرکزی، محمد معتمدی در این مراسم که از سری برنامه‌های «شهرکتاب، شب‌های رمضان بیدار است» بود، با حضور سپهر سعیدی (مدیر نشر رهگذر هفت اقلیم) ابتدا در خصوص پیشینه مناجات این‌طور گفت:

«من حول و‌ حوش سیزده سال پیش تولید قطعاتی با فرم مناجات را آغاز کردم. موسیقی اصیل ایرانی در بخش آواز یک پیشینه دارد و اولین آثار ضبط  شده‌ای که موجود است مربوط  به دوران قاجار و خواننده‌هایی می‌شود که از ایران رفته‌اند. در این مجموعه صفحات علاوه بر ساز و آوازها، قطعاتی هم مثل اذان و مناجات ضبط شده و مانده که خیلی ارزشمند و دارای ملودی‌های زیبا است. این مناجات‌ها با تکنیک‌های خیلی اصیل ایرانی خوانده شده و این نشان می‌دهد که خواندن مناجات و حتی اذان با لحن و ملودی‌های اصیل ایرانی و فارسی در فرهنگ این سرزمین بوده، یعنی لزوما یک فرهنگ دیگر از کشوری دیگر نیست و در ایران به واسطه فرهنگ، اعتقادت مردم و علاقمندی آن‌ها بین هنرمندان پرورش پیدا کرده و تبدیل به یک قالب هنری شده است.»

او به گفته‌هایش افزود: «در سال‌های گذشته حداقل در نسل ما خصوصا در این چهل، پنجاه سال اخیر به جز کسانی که سبقه مذهبی داشته‌اند به مناجات خوانی پرداخته نشده؛ مثل مداحان و قاریان قرآن که آن‌ها هم به شکل خودشان یعنی مدل هیئتی و مسجدی می‌خوانند. مناجات از یادها رفته  و خیلی هم ما به ازای خارجی ندارد، یعنی حتی خیلی از کسانی هم که مناجات می‌خواندند زنده نبودند و فقط آثاری از قدما مانده بود.

سید جواد ذبیحی که من خیلی تحت تاثیر ایشان و دیگر مناجات خوان‌های قدیمی بودم و اولین کارم را تولید کردم نیز از همین دسته است. خیلی‌ها عقیده داشتند  مناجات خوانی برای یک خواننده ایرانی ممکن است مناسب نباشد؛ جامعه روشنفکری، جامعه موسیقی. که البته من با این مشکل دارم. آدم هرچه قدر هم روشنفکر باشد در درون خودش یک آرامشی با خدای خود دارد پس همه تفریحات ما و روشنفکری‌های ما سرجایش این هم سرجایش.»

معتمدی در خصوص تولید اثر ادادمه داد: «اولین کارم را ۱۳ سال پیش تولید کردیم و خوشبختانه خیلی بازخورد خوبی داشت و همه قشر مخاطبی پسندید چون یک معنویت، یک آرامش و یک خلوتی داشت. این بازخورد من را بر آن داشت که برای رمضان سال آینده هم یک مناجات تولید کنم و دوباره بازخوردها خیلی خوب بود و تصمیم گرفتم هرسال، یک مناجات بخوانم و این مجموعه آلبومی هم که می‌بینید جمع آوری شده آن مناجات‌هاست که حتی ما قصد آلبوم کردنشان را نداشتیم و قرار بود هرسال یک مناجات تولید شود و در فضای مجازی پخش شود اما بعدا گفتیم شاید خوب باشد در یک مجموعه با کیفیت خوب بماند، پس تصمیم گرفتیم یک مجوعه آلبوم گردآوری کنیم. اما من متوجه شدم که هیچکدام را با کیفیت اصلی ندارم و به آقای سعیدی گفتم همین‌ها که داخل اینترنت هست را با همین کیفیت جمع کنیم و بعد داخل استودیو متوجه شدیم کیفیت‌ها خیلی خراب است و قابل انتشار نیست. دریک پروسه خیلی سریع حدودا یک ماه پیش شروع کردیم از تک تک دوستان و عزیزانی که این کارها روی حافظه کامپیوترشان هست فایل‌های اصلی را پیدا و مجددا مستر کردیم. زحمت این کار به عهده آقای سپهر سعیدی و در واقع برادران سعیدی و مجموعه رهگذر هفت اقلیم بود که من آن را به فال نیک می‌گیرم. این اولین همکاری مشترک ما است. هدفم این بود این داستان دوباره احیا بشود و حالا به هدفم رسیدم.»

«شهرکتاب، شب‌های رمضان بیدار است» عنوان برنامه مناسبتی شهرکتاب مرکزی است که در یک هفته با موضوعات مختلف مثل اکران فیلم «مصادره» با حضور رضا عطاران و مجید صالحی، هم‌نشینی با رضا امیرخانی با مرور «رهش»، شعرخوانی پوریا عالمی با حضور جواد مجابی به بهانه کتاب «معاهده نوشیدن چای»، و بازی شبانه با هدف کنار گذاشتن تلفن همراه و نیز کارگاه تخصیصی موسیقی سنتی با حضور محمد معتمدی به بهانه رونمایی از آلبوم« مناجات» برگزار شد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>