سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۲۲ فروردین ۱۳۹۷ در ۹:۰۰ ب.ظ چاپ مطلب

برگزیدگان هفتمین جشنواره بین‌المللی شعر انقلاب معرفی شدند

sher enghelab

آیین پایانی هفتمین جشنواره بین المللی شعر انقلاب عصر چهارشنیه ۲۲ فروردین در باغ موزه هنر ایرانی برگزار و برگزیدگان این رویداد ادبی معرفی شدند.

به گزارش سوره سینما به نقل از روابط عمومی سپهر سوره هنر،پس از قرائت قرآن کریم توسط مرتضی یراق بافان، محمدرضا ترکی دبیر علمی هفتمین جشنواره بین المللی شعر انقلاب سخنرانی کرد. در ادامه حسن سلطانی مجری مراسم از عباسعلی براتی پور شاعر پیشکسوت کشورمان دعوت به شعرخوانی کرد.

اوحدی: تاثیرگذاری ویژگی ذاتی شعر است

سعید اوحدی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران که مهمان ویژه این مراسم بود، با اشاره به اهمیت ارج نهادن به شاعران پیشکسوت بیان کرد: شاعران بزرگ و پیشکسوت کشور هم راهگشای راه جوانان هستند و هم برای آن ها ایجاد انگیزه می کنند. بعد از انقلاب به دلیل ماهیت جوهری انقلاب، تحولاتی در حوزه هنر اتفاق افتاد و شعر و ادبیات نیز شاهد تحولی اساسی بود. چراکه در فراز و نشیب انقلاب، ظرفیت های زیادی برای خلق هنر وجود دارد.

وی با بیان این که تقارن برگزاری هفتمین جشنواره بین المللی شعر انقلاب و چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را باید به فال نیک گرفت، افزود: اگر کرانه هنر را در نظر بگیریم، در حوزه هنر شاخه ها و رشته های گرافیک، نقاشی، سینما، تئاتر به اندازه شعر انقلاب تاثیر گذار نبوده اند. شعر انقلاب و شعر حماسی از روز اول و اولین ساعات اسارت، اثرات خود را تا پایان دوران حفظ کرده است. اساسا این تاثیرگذاری جز ویژگی های ذاتی شعر است.

اوحدی با تاکید بر مشخصه تاثیرگذاری شعر افزود: شعر مقاومت به حفظ و استمرار ارزش های شعر انقلاب نیز کمک می کند. شعر انقلاب بیانگر ارزش های درونی انسان است. امیدواریم با نگاه ویژه مقام معظم رهبری به حوزه شعر این جریان ادامه دار باشد.

در ادامه محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری، سید مهدی شجاعی طباطبایی سرپرست معاونت هنری حوزه هنری و عباسعلی براتی پور شاعر پیشکسوت کشورمان در بخش اول اهدای جوایز، از نفرات برگزیده تقدیر کردند.

در ادامه محمد معتمدی خواننده ایرانی به اجرای چند قطعه پرداخت و بخش دوم اهدای جوایز برگزار شد.

امیری اسفندقه: از عکس شهیدان خجالت می کشم

پس از آن مرتضی امیری اسفندقه به روی سن رفت و گفت: خجالت می کشم از عکس شهیدان و کوچه هایی که به نام شهدا مزین و مراقب نام ایران هستند. هم احساس شرم دارم هم احساس شعف. احساس شرم از این که ما چه کرده ایم؟! و احساس شعف از این که آن ها کار خود را درست انجام داده اند.

وی افزود: شعر انقلاب در شاهنامه فردوسی هم به رخ کشیده شده است. حکیم ابوالقاسم فردوسی همت خود را گذاشت تا از آیین، دین و زبان پارسی دفاع کند. اگرچه در آن دوره، فضای مجازی دوران در اختیار شاعرانی بود که اکنون نامی از آن ها نیست. بعدها فکر و فرهنگ او به سنایی، ناصر خسرو، سعدی و بیدل و میرزاده عشقی و پروین اعتصامی و…. رسید. همه این شاعران از حیثیت زبان پارسی دفاع کردند.

بعد از آن سید احمدحسینی به شعرخوانی پرداخت و بخش سوم اهدای جوایز برگزار شد.  در ادامه محمد مهدی سیار یک غزل و یک چهارپاره تقدیم حاضران کرد.

اسامی برگزیدگان هفتمین جشنواره بین المللی شعر انقلاب به شرح زیر اعلام می شود:

بخش تک اثر شعر نو(بدون اولویت)

زهرا شرفی برای شعر «مونالیزای جهان سوم» از خراسان رضوی.
پیام جهانگیری برای شعر «گوشه¬های تاریک از اردبیل».

بخش تک اثر شعر کهن

اول: اکرم هاشمی سجزئی برای شعر «قایق» از اصفهان .
دوم: یاسین نجارزاده برای شعر «شوکران» از اصفهان .
سوم: ابوالفضل محمدزاده آقایی برای شعر «برادرم» از اصفهان .

بخش تک اثر شعر نو

دوم: فهیمه قائدی برای شعر «بادام سوخته» از اصفهان .
سوم: علیرضا رجبعلیزاده کاشانی برای شعر« ۳»  از اصفهان.
هیأت داوران در بخش تک اثر شعر نو هیچ اثری را  شایسته کسب مقام  اول ندانست.

بخش مجموعه شعر کهن

اول: اسماعیل محمدپور برای شعر «نتهای مترادف» از گیلان .
دوم: سیدمحمدمهدی شفیعی برای شعر «به اسب بنشین….» از خوزستان .
سوم: به طور مشترک حسنا محمدزاده برای شعر «سرمشق» از اصفهان و علی فردوسی  برای شعر «کاشیانه»  از اصفهان.

بخش مجموعه شعر نو

اول: محمدصارمی شهاب برای شعر «کوله¬باری از تپانچه و طوفان» از همدان .
دوم: مجیدسعدآبادی برای شعر «هفته اگر هشت روز بود» از تهران.
سوم: فرحناز حمزه هرزنجی برای شعر «آرواره¬های خلیج از فارس» و آریا معصومی  برای شعر «گمشده» از کهگیلویه و بویراحمد.
گفتنی است چهارمین هفته هنر انقلاب تا ۲۶ فروردین ادامه دارد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>