سوره سینما

پايگاه خبری تحلیلی سینمای ایران

logotext
تاریخ انتشار:۴ شهریور ۱۳۹۵ در ۴:۴۵ ب.ظ چاپ مطلب

کودتاهای آمریکای لاتین در قاب دوربین فیلمسازان

ammar-intl

سومین دوره بخش بین الملل جشنواره مردمی فیلم عمار با محوریت مرور سینمای ضدکودتای جهان با نمایش آثار فیلمسازان کشورهای مختلف در حوزه هنری برگزار می‌شود.

به گزارش سوره سینما ، سومین دوره بخش بین‌اللملل جشنواره مردمی فیلم عمار که در بخش اول خود با محوریت مرور سینمای ضدکودتای جهان برگزار می‌شود، در دومین روز خود هم از ساعت ۱۱ الی ۲۲ در سالن سوره حوزه هنری، میزبان آثاری از فیلمسازان و چهره‌های سینمای ضدکودتای جهان است که در ادامه به معرفی این آثار پرداختیم.

«گمشده» (Missing)

فیلم بلند «گمشده» به کارگردانی «کاستا گاوراس» (Costa Gavras)، بر اساس داستانی واقعی است که به ماجرای روزنامه‌نگار امریکایی می‌پردازد که برای ملاقات با همسرش به کشور شیلی می‌رود اما با وقوع کودتای نظامی «پینوشه» که از طرف دولت امریکا حمایت می‌شود، توسط نیروهای نظامی دستگیر می‌شود و دیگر باز نمی‌گردد. این اثر در سال ۱۹۸۲ و در کشور امریکا تولید شده است.

«حکومت نظامی» (State of Siege)

فیلم سینمایی «حکومت نظامی»، دیگر اثر «کاستا گوراس» فیلمساز یونانی‌الاصل سینمای فرانسه است در سال ۱۹۷۲ میلادی ساخته شده است.

داستان این فیلم، از زمانی شروع می‌شود که چریک‌های چپ‌گرای توپامارو(جنبش آزادی‌بخش ملی اروگوئه) کنسول کشور برزیل و یک آمریکایی را گروگان می‌گیرند و از آن‌ها بازجویی می‌کنند. آنها معتقدند که این آمریکایی (مایکل سانتوره) در پوشش کارشناس سازمان همکاری‌های عمرانی، پلیس سیاسی اروگوئه را برای سرکوب جنبش‌های دانشجویی و مردمی تعلیم می‌دهد و کنسول برزیل نیز عامل دیکتاتور وقت این کشور در اروگوئه است. جنبش آزادی‌بخش ملی اروگوئه با ارائه اسنادی اثبات می‌کند که دولت این کشور، صلاحیت ادامه حکومت را ندارد و بدین تریتب، دولت دست نشانده آمریکا در اروگوئه در آستانه سقوط قرار می‌گیرد.

«جزیره داسون۱۰» (Dawson Isla10)

«جزیره داوسون ۱۰»، یکی از آخرین آثار «میگل لیتین» است که بر اساس کتاب خاطرات «ایلا ۱۰» از «سرجیو بیتار»، یکی از وزرای دولت «سالوادور آلنده»، رئیس جمهور سابق این کشور تولید شده است. «سرجیو بیتار» از جمله یاران «آلنده» بوده است که بعد از کودتای «پینوشه» در اردوگاه کار اجباری «تیرا دل فوئگو» در جزیره داوسون که می‌توان آن را همانند زندان «گوانتانامو» امریکا دانست، زندانی می‌شود.

«میگل لیتین» این فیلم را در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۹، درست ۳۶ سال پس از روزی که دولت قانونی «سالوادور آلنده» توسط کودتای «پینوشه» و با همکاری دولت امریکا سقوط کرد، منتشر کرد.

«قدرت و عجز» (Power and Impotenec)

مستند بلند «قدرت و ناتوانی» به کارگردانی «آنا ریکالده میراندا»، فیلمساز پاراگوئه‌ای، با به تصویر کشیدن پارادوکس‌های نظام‌های دموکراتیک امروزی، پشت پرده کودتای شبه‌نظامی علیه رئیس‌جمهور کشورش را روایت می‌کند.

«قدرت و ناتوانی»، روایت چگونگی پیروز شدن «فرناندو لوگو» معروف به «اسقف فقرا» در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ میلادی پاراگوئه است که پس از ۶۱ سال، به دیکتاتوری حزب حاکم در این کشور پایان می دهد اما در نهایت، در سال ۲۰۱۲ میلادی در یک کودتای شبه‌نظامی، از ریاست جمهوری این کشور، برکنار می‌شود.

گفتنی است برنامه‌های سومین دوره بخش بین الملل جشنواره مردمی فیلم عمار که امسال به صورت مستقل از بخش داخلی، برگزار می‌شود از ساعت ۱۱ الی ۲۲ است و علاقمندان می‌توانند آثار جشنواره را درسالن سوره حوزه هنری تماشا کنند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>